Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Három tudománnyal kapcsolatos...

Pro Patria kérdése:

Három tudománnyal kapcsolatos kérdésem van, amit szerintem senki sem tud, de régóta foglalkoztatnak. Talán itt kapok választ?

Figyelt kérdés

- Hogyan lehet végtelen a tér és az idő? Ha nem végtelen, mi van a tér határán túl, és mi volt az idő kezdete előtt??


- Mitől, miből és miért született meg a világegyetem?


- Hogyan keletkezett élettelen anyagokból élő szervezet?


2011. ápr. 23. 23:09
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
78%

"- Hogyan lehet végtelen a tér és az idő? Ha nem végtelen, mi van a tér határán túl, és mi volt az idő kezdete előtt??"


A tér nem végtelen. Vagy legalábbis ez az állítás nem bizonyítható, ugyanis a világegyetemet csak addig ismerhetjük meg egyáltalán, ameddig a fény az ősrobbanás óta eljutott. (Értsd: nem tudom pontosan mikor volt az ősrobbanás, de legyen mondjuk 3 milliárd év. Akkor csak az ősrobbanás helyétől számított 3 milliárd fényéves sugarú gömbön belül ismerhetjük meg a világot. Vagyis számunkra ennek a gömbnek a széle a tér vége.)


"- Mitől, miből és miért született meg a világegyetem? "


Anyag nem vész el, csak átalakul. Az anyag az ősrobbanás előtt is meg volt, csak vagy olyan kicsi méretre összezsugorodva, hogy annak kiterjedése elhanyagolható, vagy más (számunkra ismeretlen) halmazállapotban. Ebben az anyagban felgyülemlett az energia, felrobbant és így lett a "nagy bumm".


"- Hogyan keletkezett élettelen anyagokból élő szervezet?"


Egyesek szerint az élet csak annyit tesz, hogy az atomok a megfelelő sorrendben és összetételben vannak.

Vagyis ha ez fenn áll, az anyag "életre kel".

Jobb magyarázatot most hirtelen nem tudok.

2011. ápr. 23. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
Anyag mindíg volt nem született csak átalakult! Ma is keletkezik élő hisz az élő ugyanazokból az atomokból áll mint az élettelen.
2011. ápr. 23. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:

De az az anyag, ami az ősrobbanást megelőzően összesűrűsödött, miből lett? Kezdettől fogva megvolt? És hol van a "kezdet"? Mi volt előtte?

Vannak itt olyan kérdések, amiket ésszel nem könnyű felfogni...

2011. ápr. 23. 23:27
 4/20 anonim ***** válasza:
73%

"Egyesek szerint az élet csak annyit tesz, hogy az atomok a megfelelő sorrendben és összetételben vannak."


Ez nem feltételezés hanem milliószor bebizonyosodott igazság!Ennek a megértéséhez nem kell tehetség!

2011. ápr. 23. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:
Mégsem értem, hogy ugyanazokból az anyagokból állva, mint egy kő, ami élettelen, mi hogyan tudunk gondolkodni, mozogni, élni.
2011. ápr. 23. 23:37
 6/20 anonim ***** válasza:
76%

Az első két kérdésre a válasz: az idő az ősrobbanás "UTÁN" alakult ki!


A harmadik kérdésre számtalan elmélet van, de a bizonyítékok száma majdnem nulla.


Irány a könyvtár! 10-15 könyv alatt nem úszod meg, hogy az érthetetlen válaszok érthetővé váljabak.

2011. ápr. 24. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
A tudomány mai állása szerint az ősrobbanás kb. 13,7 milliárd évvel ezelőtt volt. Hogy miből jött létre az ősrobbanás, erre a kérdésre még nincs meg a válasz. Hogy mi van a világmindenség határán túl, erre sincs még válasz (vannak elképzelések pl. párhuzamos világmindenségekről). Ami az életet illeti: jelenleg a legegyszerűbb formájának a vírusok vannak elkönyvelve. Hogy lehet-e élet pld. egy atomban, ezt először ki kellene tudni valahogy mutatni. Vegyük figyelembe, hogy a tudomány még messze van attól a szinttől, hogy minden lényeges kérdésre választ tudjon adni.
2011. ápr. 24. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:

"szerintem senki sem tud"

Nem vagy te egy kicsit naiv? A kérdéseidre - persze külön-külön - régóta le van írva itt a válasz. Használd a keresőt!

Röviden:


"Hogyan lehet végtelen a tér"

Úgy, mint egy lufi, és épp úgy fel is tud fúvódni (csak eggyel nagyobb dimenziója van).


"és az idő?"

Az nem végtelen.


"mi van a tér határán túl"

Nem tudjuk. Lehetséges másik ilyen, vagy másfajta világegyetem is. Össze is ütközhetünk.


"mi volt az idő kezdete előtt??"

Nem tudjuk. Lehetett másik - másféle - idő is.


"Mitől, miért"

Nem tudjuk,


"miből született meg a világegyetem?"

A membránelmélet szerint két óriási membrán ütközéséből egy ponton. Olvasd el az egész membránelméletet, csak úgy lehet megérteni.


"Hogyan keletkezett élettelen anyagokból élő szervezet?"

Hosszú folyamat:

- szerves anyagok a világűrben is keletkeznek, az ősi Földön nagy tömegben keletkeztek és sok féle. A kísérletek szerint magától kialakul a sós vízben egy aminosavakkal töltött üres sejt.

- itt egy kémiai evolúció indul be (nézz utána a kemotonoknak, agyagpalának): ezek még nem élnek, de már szaporodnak.

- a kialakult fehérjék és az RNS (nézz utána, mi az) közötti versenyben végül a DNS győzött.

- innen kezdve már kész az ősi élő sejt. Nincs még sejtmagja, stb. - de már él. A legelső ilyeneket archeáknak nevezzük, és még ma is élnek ilyenek, rejtett helyeken. Az oxigént azóta sem bírják.

2011. ápr. 24. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
100%

Kedves válaszolók, ne tegyünk úgy mintha erre a 3 kérdésre bárki is tudná a választ. Rengeteg teória létezik, ezek a kérdések úgy nagyjából egyidősek az emberiséggel, és a mai napig nem tudjuk rájuk a választ.

de hogy ne csak OFF-oljak.


1.Jelenleg nem tudjuk, hogy a világegyetem véges vagy végtelen. Egyik állításra sincs szilárd bizonyíték, ugyanakkor mindkettőre vannak utaló jelek.


A kérdés rengetegszer elhangzik, mikor szóba kerül a véges világ lehetősége. Nos véges világegyetem együtt jár azzal a ténnyel, hogy a világegyetem zárt. Zárt térrész alatt itt azt értsd, hogy a határán áthaladva ugyanazon tér egy más pontján lukadsz ki. Szemléletes példa erre egy gömb(A gömb 2d felszíne analóg a zárt 3d térrel), melynek felülete véges, de annak még sincs határa, tehát bizonyos szemszögből nézve végtelen. Végtelen sokszor körbemehetsz, mégis véges számú panírlappal le tudod fedni.(topológiában minden anyag folytonosságát nem megváltoztató művelet megengedett)

Nem tudom menyire volt megfogható, annak feltevése ebben az esetben értelmetlen mi van a gömbön kívül, hiszen ha a gömb felületén él egy 2d élőlény, számára nem észlelhető a 3D tér.

Nos a hasonlat itt véget is ér, a mi 3D terünk nem egy magasabb 4d térbe van ágyazva, ahogy a sík a térben, ezt kimérték. Ha ez így lenne annak tapasztalható következményei lennének mind a Maxwell, mind az ált. rel. elmélettől eltérne a valóság.

Érdekes módon az emberekben nem merül fel ez a probléma, ha végtelen világegyetemet feltételeznek, ami számomra elég furcsa, hiszen az ha van egy végtelen terem nem zárja ki azt a lehetőséget, hogy azon kívül is definiáljak olyan teret, mely nem része az említett térnek. Ugyanakkor itt is bejön az, hogy ha a fizika törvényei csak ezen véges/végtelen térben érvényesek, akkor nem lehet információt szerezni azon "hipertérről"(jobb szó híján használom, a ScyFi-ben a hipertér bizonyos szemszögből, a rendes tér tulajdonságait hordozza, míg a szót megalkotó fizikus, még tisztán erre az általam is tárgyalt térre hozta létre.) tehát ha nem érvényesek a törvények amiket felállítunk, továbbá nincs semmiféle áthatás a két tér közt, akkor nem állítható fel új modell, vagyis szigorúan véve nem tartozik a fizika témakörébe.

Ennek ellenére, a fizikus is ember, tehát szeret spekulálni, de mindig megjegyzi hogy ez csak feltevés, nem bizonyítható, ám a sajtó ezt valahogy lefelejti :S

Szúval erre hozták létre, a multivezzum elméletet, a párhuzamos/alternatív világegyetem modellt, Brán elmélet...

Fontos megemlíteni, a párhuzamos dimenzió fogalom használata helytelen, mivel ez azt a látszatot kelti, mintha egy magasabb dimenziószámról beszelnénk, miközben jelenlegi álláspont szerint nincs magasabb számú d számú "feltér",( a húrelmélet ugyan 11 ill. 27 d-vel operál, de ezek megint más jellegű dimenziók, un. feltekeredett d-k, nem olyan tulajdonságúak mint a mi 3D-nk) továbbá a "hipertérnek nem tudhatjuk hogy van e olyan mérőszáma mint a D. Semmit sem tudhatunk róla.

Tehát ezért szokták a fizikusok azt mondani inkább, csak hogy ne keljen ennyit beszélni, hogy ennek a kérdésnek nincs értelme a tudományban. :D


2.Ismét a tudomány jelenlegi hivatalos álláspontjával jövök, miszerint a világegyetem 13.7 +- 0.3 milliárd évvel ezelőtt jött létre, egy szingularitásból.

Ennél többet a tudomány nem állít. (sőt még ennyit sem, de ez az elfogadott.)

Rövid ősrobbanásöszefoglaló hogy értsd mire is gondolok.

Tehát a standard ősrobbanás modell, un inflációs modell.

Azt már tudjuk, hogy a világegyetem tágul, (Jelenleg ismét gyorsulva, ami megint-csak érdekes de nem megyek bele). A tágulás üteméből,(két viszonylag új állandó bevezetésével) meghatározható, egy olyan időpont, mikor az általunk eddig megfigyelt térrész minden anyaga egyetlen pontban volt. Képzelj el egy 13.7 milliárd fényév(4.2Gpc) sugarú gömböt, amiben minden anyag véges idővel ezelőtt egyetlen pontban volt megtalálható.(érdekes, hogy ha feltesszük hogy ez a gömb 2x akkora, akkor, is ugyanennyi idővel ezelőtt törtét ez, tehát ettől még lehet véges ill. végtelen a világ)

Nos ezt a valamit nevezik szingularitásnak. (Megjegyzendő, mivel itt nem az anyag mozgásáról beszélünk hanem a tér tágulásáról, így következik hogy ez a szingularitás nem csak az anyagot, hanem a teret, és az időt is! egyetlen pontban koncentrálta magába, tehát nincs értelme megkérdezni, hol is a világegyetem közepe ahol a robbanás volt, mivel nem definiálható középpont)

Na-de ott tartottam, hogy a szingularitás tehát, anyag(energia formában) tér, idő egy helyen. Vagyis végtelen sűrű végtelen "hőmérésékletű" 0 méretű pontról van szó. (érdekesség, hogy ez a folyamat csak a másodperc tört részéig követhető, valami (10^-53)tehát szigorúan véve még a szingularitás létéről sincs konkrét bizonyítás, ugyanakkor mindenki(én is) biztos benne, hogy ez 0 időpillanatig folytatódik.)

Belátható tehát, hogy a kozmikus radír effektus életbe lép, hiszen a végtelen-ek lehetetlenné teszik, hogy az "ELÖTT"-ről bármiféle információ kezünkbe kerüljön.(Ez a szingularitás hasonló ahhoz, ami a feketelyukakban van, mindenki reméli, ha meglesz az ált.rel, és a Kvantummechanika egyesítése végre kezelhetővé válnak a végtelenek)

Tehát még ha volt is "ELÖTT", arról BIZONYOSAN semmiféle információval soha nem fogunk rendelkezni, mivel maga a szingularitás, minden előzményt törölt, vagyis sem a miértre, sem a miből kérdésre nem kaphatunk ily módon választ.


3. Nos ez a biológusok dolga, erre ugyanúgy megvannak az elméletek úgy hiszem, de egy dolgot szeretnék tisztázni.


Az hogy egy darab kő olyan egyszerű tárgynak látszik, az csak illúzió. Már egy pár atomos összetett rendszer is képes olyan kvantumos folyamatokra, amiket nem lehet nyomon követni(jelenleg egy összetett atommag modellezése ha minden kvantumeffektus figyelembe veszünk közel lehetetlen probléma) a legkülönfélébb effektusok befolyásolják az ilyen rendszereket, egyesek addig mennek, hogy az idegpályákban zajló folyamatokat a kvantummechanika eszközeivel próbálják magyarázni. Vagyis ha a kérdésed a tudat, és a tudattalan közti hatalmas különbségre vonatkozott, akkor elképzelhető, hogy idővel modellezhető lesz egy primitív elme tisztán fizikai paraméterek segítségével.

Pl. Penrose - Hawking : a nagy a kicsi és az emberi elme (napjaink 2 legnagyobb tudósa)is foglalkozik ilyen témával, hétköznapi nyelven.


Ha végigolvastad köszönöm figyelmed.


Baleys

2011. ápr. 24. 04:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:

Az általad említett kövek anyagait megfelelő módon összerakva jött létre az a számítógép is, amin leírtad a kérdésedet. Lehet a viszonylag egyszerű anyagokból bonyolult rendszereket létrehozni.


A térrel és idővel kapcsolatban rengeteg elmélet van. Az egyik szerint úgy végtelenek, mint a föld felszíne. Elindulsz egy irányba, nem fordulsz meg, mégis ugyanoda visszajutsz. Ez igaz lehet a tér és az idő esetében is.

Talán pont az ősrobbanás időpontjában fordul vissza az idő. Az univerzum tágul, majd zsugorodik, majd kezdi elölről az egészet. De ez is csak egy elmélet a sok közül.

2011. ápr. 24. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!