Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Határozd meg nyelvtanilag...

Határozd meg nyelvtanilag ezeket a szavakat! LATIN segítség!?

Figyelt kérdés
advertite,ludo,Romae,suo,habemus,nominabant,auxilio,ignis,erat,domos,nominabant,se,occupavimus,litteris,fecit,talia,dedit,dixit,erit,habueritis,quaeris,arcem,respondeo,oppida,varias,familiis,domini,qui,alunt,est,viri,honores,appellabatur,magistratuum,fuerunt
2011. ápr. 24. 14:00
 1/7 anonim válasza:

elég a szófajt, vagy annál több is kell?


advertite - ige (talán felszólító mód, T/2)


ludo - ige E/1 indicativus praesens imperfectum, activum


Romae - főnév, nőnem, Dativus/Genitivus Singularis +néhány másik alak is egyes és/vagy többes számban, amit most fejből nem tudok


suo - birtokos névmás (a suum vagy suus valamelyik ragozott alakja)


habemus - ige, praesens imperfectum T/1 (nekünk van), aktív ragozás, kijelentő mód


nominabant - ige, ha minden igaz a nomino (1) praeteritum imperfectum T/3 alakja. T/3 az biztos.


Na jó, most jöttem rá, itt megtalálsz talán mindent:

[link]


Arra figyelj, hogy mindig a latin címszó alatt nézd, mert néhány szó más nyelven is jelenthet valamit.

De előbb inkább próbáld meg magadtól megcsinálni, utána ellenőrizd!

2011. ápr. 25. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

bocsi de mit kell néznem a táblázatban? nem nagyon tudok kiigazodni rajta...és köszi nagyon jó amiket írtál...és van pár latin szövegen nem tudnád őket lefordítani mert én próbáltam google fordítóval de nem igazán lett értelmes

várom válaszod előre is köszi

2011. ápr. 25. 12:39
 3/7 anonim válasza:

előző voltam.

pl. amit belinkeltem most (auxilio) ott a Latin alatti részt nézd:


Noun (=főnév)


auxiliō


1. dative singular of auxilium (=az "auxilium" singularis dativusa, azaz egyes szám részes esete)

2. ablative singular of auxilium (=az "auxilium" singularis ablativusa)

Tehát mindkét alak lehet, mert bizonyos főnevek egyes szám részes esete és ablativusa ugyanúgy néz ki.


Verb (ige)


present active auxiliō, present infinitive auxiliāre, perfect active auxiliāvī, supine auxiliātus. Itt a szótári alakot (averbo) írja le, bár az utolsó talán nem a supinum alak kéne, hogy legyen. A szótári alak első tagja az indicativus activum praesens imperfectum (lehet nem ebben a sorrendben jönnek az elnevezések), ami itt egybe is esik a keresett alakkal.


1. Variant of auxilior (az "auxilior" egyik "variánsa", ez is egy lehetséges alak)


Szóval valamelyik szó lehet ige is vagy főnév is, és azon belül is több eset vagy több igeidő. (De ha egy adott szövegből vannak a szavak, akkor persze csak az egyik lehet a több közül.) Így most érthetőbb?


Fent a keresőbe írd be a megadott alakokat, szerintem mindegyikre kidob valami használhatót.


Amúgy a végződésekből az esetek 90%-ában lehet tudni a szófajt.

2011. ápr. 25. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:

szövegek fordításával nekem is meggyűlt régen a bajom, az jó nehéz... sokat kell gyakorolni. Az alapja, hogy az egyes szavakat nyelvtanilag meghatározzuk, ahogy fent. Továbbá figyelni kell, hogy pl. milyen számúak és neműek a melléknevek, mert attól függ, hogy melyik főnévre vonatkoznak, attól függetlenül, hogy pl. a jelzett főnév a mondat elején, a hozzá tartozó melléknév meg mondjuk a mondat végén van.

Legalább 10 éve nem fordítottam latin szöveget, akkor sem ment túl jól, ebben nem nagyon tudok segíteni, de az a megadott oldal, amin rá lehet keresni a szavakra, sokat segíthet.

Ahogy sejtem, fél év alatt "tanították meg" nektek az egész latin nyelvtant, így nagyon maradandó és használható tudásra nem kell számítani.

2011. ápr. 25. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
nem kell nekem a lati cs át szeretnék menni az évvégi vizsgán, megkaptuk a tételeket-->kidolgozom(remélem sikerül)-->megtanulom és átmentem :)) remélem:)
2011. ápr. 25. 17:43
 6/7 anonim válasza:

Előző voltam még mindig.

Az igeragozást és a névszóragozást feltétlenül érdemes megtanulni, vagy legalább próbálkozni vele, sokat segít fordításnál! A létige ragozását érdemes minden módban és időben ismerni, így pl. a fuerunt alak meghatározása nem okoz majd gondot.

Egy kalappal!

A fenti szavakat sikerült meghatározni?

2011. ápr. 26. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
nagyjából igen
2011. máj. 6. 14:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!