Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Fizikusok segítség! Ha esőben...

Fizikusok segítség! Ha esőben hozzáérek a villanyoszlophoz, megráz az áram?

Figyelt kérdés
Komoly válaszokat várok!
2011. okt. 24. 10:20
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
35%
Próbáld ki! Még jó ,hogy nem:D
2011. okt. 24. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
96%
nem ráz meg se a beton, se a fa villanyoszlop. Viszont ne mássz fel rá se napsütésben se esőben mert az már nagyon veszélyes.
2011. okt. 24. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim válasza:
93%

Nem vagyok fizikus, de azt tanultuk általánosban, hogy a fa és a beton nem ráz. És azt is, hogy a madarakat csak akkor rázza meg a magasfeszültség, ha egyszerre két vezetéket érintenek, amúgy semmi bajuk nincs. :D

Azért ne próbáld ki. :D

2011. okt. 24. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim válasza:
100%
Amúgy ha tényleg így lenne, én már min 40x meghaltam volna. :D:D
2011. okt. 24. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
Csak akkor tudna megrázni, ha a két vezeték rövidrezárna. Ha ez viszont megtörténne a víz miatt akkor amúgy is elfüstölne az egész, még mielőtt hozzáérhetnél. :)
2011. okt. 24. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
maximum ha statikusan fel vagy töltve, akkor egy kicsit. egyébként nem.
2011. okt. 24. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim válasza:
79%
ehhez nem kell fizikus segitsége.....ált. iskolai tananyagban benne van /hacsak nem voltál véletlenül beteg/a válasz?: NEM RÁZ meg az áram...
2011. okt. 24. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
80%
Értem a kérdést miért tették fel,mert én is tudom ,hogy nem ráz,de miért nem? Hiszen a víz aztmondják vezeti az áramot.Tehát ha a dróttól az oszlopon át minden egybefüggően vizes akkor miért nem jön le az áram a vízréteg mentén?
2011. okt. 24. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
63%

Nos, a víz önmagában NEM vezeti az áramot. A teljesen tiszta desztillált víz szigetelő. Ahhoz, hogy vezesse, kell, hogy oldva legyenek benne olyan ásványi sók, amik vezetővé teszik. Az ivóvízben már van elég só, hogy a víz vezetővé váljon, de még úgy se túl jó vezető.


És akkor itt el is jutottunk az első ponthoz, ami megmagyarázza azt, hogy miért nem ráz az esőtől teljesen átázott villanyoszlop. Az esővíz felfogható majdnem desztillált víznek, hiszen gázként/páraként emelkedik fel a troposzférába. A pára nem tartalmaz oldott ásványi sókat, majd ez a pára gyűlik felhővé. Jön egy felhőszakadás, a pára cseppenként a földre/villanyoszlopra hullik. Tehát már csak ezért se vezetheti az áramot.


De lépjünk tovább. Tegyük fel, hogy áramot vezető sós eső esik. Ha a konnektorral meg akarjuk rázatni magunkat, mind a két vezetéket meg kell érintenünk. Hiszen csak így zárjuk rövidre az áramkört. Tehát ahhoz, hogy a villanyoszlop rázzon, a víznek felül már rövidre kell zárnia a két egymástól aránylag távol elhelyezett, és szigetelő kerámiákkal felfogatott vezetéket. Viszont mivel jó a felfogatásnak a szigetelése, a sósvíznek meg a vezetőképessége nem túl jó, ez már megint lehetetlen feladat.


Viszont feltehetjük, hogy rézeső esik... :D Ez esetben pedig szikrázna, füstölne, majd megolvadna a vezeték, majd az elolvadt vezeték miatt megszakadna az áramkör.

Szóval feltehetően csak rövid ideig tudna rázni. :)

2011. okt. 24. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 2xSü ***** válasza:
92%

A víz azért nem annyira jó vezető. A vízréteg soha nem egybefüggő és soha nem elég vastag ahhoz, hogy rövidre zárjon.


Másrészt a két vezeték között van feszültség. Az egyik vezeték (nulla) le van földelve. Ha a víz rövidre is tudná zárni az áramkört, akkor azt fent, a villanyoszlop tetején teszi meg. Másrészt a felszabaduló energia rögtön el is párologtatná a vizet.


Ha a villanyoszlop rázna, az azt is jelentené, hogy:

- a föld is rázna, hiszen a villanyoszlop érintkezik vele,

- óriási veszteség lenne az ilyen módon felszabaduló energia miatt.


Ettől függetlenül nem szerencsés villanyoszlopot tapogatni. Főleg nagyfeszültségű villanyoszlopot nem, mert egy 750 kV-os vezeték esetén egy kis hiba miatt kialakuló 20-30 V nem sok veszteségként, de elegendő ahhoz, hogy akár balesetet is okozzon.

2011. okt. 24. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!