Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért alakultak ki a német...

Miért alakultak ki a német nyelvben a der, die, das névelők?

Figyelt kérdés

Beszélek németül, így már megtanultam , hogy ez a lényege mindenféle raguzásnak, és hogy meg kell tanulni.

Az érdekelne, hogy miért fontos, hogy egy fönévnek férfi, nöi vagy semleges neme legyen. Hogyan alakult ki ez? Azt már tudom, hogy egy újszónak egy nyelvészeti társaság határozza meg a névelöjét, arra vagyok kiváncsi, hogy régen mikor a nyelv kialakult, miért lettek nemek szerint felbontva a fönevek?


2008. febr. 13. 10:40
1 2
 11/14 anonim válasza:

A biológia nemre való utalásnál azért pontosítanék, mert a Das Maedchen teljesen jogosan das, mint a Kind is, mert mivel még kicsi, nem alakultak ki azok a nem jellegek, ami nővé, vagy férfivá változtatná.


Ugyanakkor ott van a das Weib, azaz az asszony, de miért is das? Ezt a magyar is hordozza az (és elnézést a feminim olvasókért) "asszonyállat" kifejezésben, és ha tudjuk, hogy az állat németül das Tier, meg is van, miért das Weib - sajnos anno nem sokkal tartották többre a nőket az állatoknál...

2010. okt. 6. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 Mentor válasza:
Úgy érzem kissé erőltetett - és fölösleges - a biológiai nemmel magyarázni a das Maedchen szó semleges voltát, hiszen: a)normális esetben már hónapokkal születésünk előtt világos a gyerek biológiai neme, tehát a gyerek neme nem "semleges". b) németben egy 16-17 éves lányt is inkább csak símán "Maedchen"-nek mondanék "die Frau" helyett, pedig ők már minden szempontból "nők"-nek tekinthetők( szerintem ). Még mindig kitartok: a Maedchen semleges voltánál kizárólag a nyelvtani szabály a lényeg ( és semmi köze a biológia nemhez )- a régebbi die Madame-ból das Maedchen, azaz -chen kicsinyítő képzővel ellátva, ami dönt a szó nemével kapcsolatban, ugyanis minden kicsinyítő képzővel (-chen, -lein) ellátott főnév németül semleges NYELVTANI NEMŰ lesz. A biológia nemekkel történő magyarázat a nyelvek esetében rendkívül félrevezető, mert ezzel az erővel a "das Auto" "kis autó"-t jelölne, a "nagy autó" meg a "der Wagen" lenne és a "die Autofabrik" azért nőnemű, mert az autógyár "szüli" az autókat?
2010. okt. 6. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

Azért van nyelvtani nem a németben, mert a germán alapnyelvben (amiből a német kifejlődött) is volt, és a németben meg is maradt, míg pl. az angolban ez eltűnt. A germán alapnyelvben pedig azért volt, mert már az indoeurópai alapnyelvben (amiből a germán alapnyelv kifejlődött) is volt. De hogy ott miért volt, az jó kérdés. :)

Egyébként a legtöbb indoeurópai nyelvben (újlatin nyelvek, szláv nyelvek, germán nyelvek nagy része) van nyelvtani nem, éppen az indoeurópai közös eredet miatt bizonyára.

Szerepe tényleg elhanyagolandó lenne a mondanivaló szempontjából, hiszen pl. der Tisch, das Tisch, mindegy lenne, mert mindenki tudná, hogy "az asztal", ezt akarjuk mondani. Viszont vannak főnevek, melyek jelentése attól függ, hogy milyen nemű. Pl. der Band, die Band és das Band mást jelent. Der Bund, das Bund úgyszintén mást jelent.


Eredetileg bizonyára valamiféle kategorizálás miatt alakultak ki maguk a nemek a nyelvben. Pl. a bolygókat istenekkel azonosították, az istenek meg hímneműek, és a napok nevei is az égitestek neveiből alakultak ki többnyire. (De lehet, hogy ez nem a németre, hanem más nyelvre igaz, nem tudom hirtelen.) Szóval valamihez kötötték a főnevet és annak neme határozta meg, milyen nemű legyen.

2011. jún. 15. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
Előző voltam. Azt felejtettem ki, hogy a napok nevei valszeg ezért hímneműek pl.
2011. jún. 15. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!