Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Akkor hogy is van ez a dolog...

Akkor hogy is van ez a dolog a genetikával?

Figyelt kérdés
Arra lennék kíváncsi, hogy a génjeinkből lehet-e következtetni a származásunkra. Ha igen, akkor mennyire részletesen, pontosan? Egyáltalán szoktak ilyesmit csináltatni civilek?
2011. máj. 21. 11:27
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
A származást milyen értelemben kérdezed? Mert szinte mindent ki lehet deríteni a genetikai kód alapján.
2011. máj. 21. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Civilek szoktak ilyet csinálni, mert a tudós társadalom többnyire civilekből áll. (Használd a "laikus" kifejezést, a civil kissé más...)

A kérdés értelmezhetetlen, mire gondoltál származás alatt? Leszármazás, emberiség, Afrika őshaza, a magyarok genetikai eredete? Vagy családfa-kutatás? Mindkettő kivitelezhető, más mintacsoport kell hozzá, és más eszközök. A pontosság is ettől függ. Egész sor kérdésre csak közelítő válasz adható, illetve mindig van egy bizonyos fokú bizonytalanság.

Tehát ha te most kitalálod, hogy Árpád leszármazottja vagy, akkor azt a génjeid alapján meg lehet mondani, ez mennyire valószínű (mondjuk jóféle hype-ot keltenél vele, exhumálni az Árpád-háziakat, imádkozni, hogy legyen bennük legalább épkézláb mitokondriális genom, stb.). De ha kitalálod, hogy te tudni akarod, Árpáddal jöttél-e be a Kárpát-medencébe, azt is ki lehetne találni a génjeidből, ha lenne hozzá megfelelő populációs vizsgálat (de nincs, mert a jelenleg itt élők nem "azoknak a magyaroknak" a leszármazottaik, hanem itt élünk vagy a bronzkor óta).

2011. máj. 21. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Bocs, tényleg nem fogalmaztam egész pontosan. Szóval az érdekelne, hogy kikövetkeztethető-e, milyen nemzetiségű felmenői voltak az embernek. Az, hogy van-e pl. a németekre, franciákra magyarokra stb. valamilyen genetikai jellemzőség. Remélem, most egy kicsit sikerült jobban meghatározni a kérdést.:)
2011. máj. 22. 09:18
 4/5 anonim ***** válasza:

Á, így érthető. A jelenlegi tanulmányok szerint semmi kimutatható különbség nincs az európai népek között, tehát legfeljebb rasszok közti különbségekre lehetne szűrni, de azt is csak csoportmintán.

Vagyis neked egyedül megnézhetik a teljes génállományodat, és ez alapján mondanak pl. hatvan szám-betű kombinációt, mondjuk "H5", és akkor ez az eredmény. Hogy ez mit jelent... ööö.. nos, gyakorlatilag semmit. Elmondhatják, hogy a vizsgált csoportokból a H5 mondjuk nagy többségben nyugat-európában fordul elő, vagy a délebbi országokban, de 2%-os reprezentációval megtalálható a magyar átlaglakosság körében is. (Most hasraütésből mondtam valamit.) Vagyis ezzel te nem tudsz mit kezdeni. Lehetnek akár spanyol őseid, de ugyanígy lehet, hogy annak a 2%-nak vagy a leszármazottja.

Rasszokra van jellemző mintázat (az is csak átlagos), az könnyebben kimutatható. Ez sem 100%, ahogy semmi. Egy embernél ilyen populációs vizsgálatot nem igazán lehet végezni. Az a családfa-kutatás, mikor elmondod, hogy vagy te, és ezek a feltehető őseid, nézzék meg. Megnézik, mondanak egy százalékot, hogy mennyire igen, vagy nem. Az, hogy népre pontosan kimutassanak valamit, gyakorlatilag lehetetlen. (Főleg, mint említettem, az európai lakosság - aki tényleg euoropid európai, most a betelepülteket ne számoljuk - nagyjából megegyező genetikai jegyeket mutat. Vannak tendenciák egyes gének elterjedésére, de az sem törvény.)

2011. máj. 22. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!:)
2011. máj. 22. 17:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!