Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mitől függhet az, hogy egy...

Mitől függhet az, hogy egy embernek mennyi az IQ-szintje? Alapvetően örökletes sajátosság, vagy az élet folyamán szerzett készség-képesség, vagy e kettő együttesen?

Figyelt kérdés
Valahogy furcsállom a dolgot,hogy van akinek nagyon magas,másnak viszont meg nagyon alacsony,a relatív többségnek valahol e szélső tartomány között ingadozik.Van akinek egyszer a teszten kimagasló a teljesítménye,s ennél fogva magas,vagy nagyon magasnak tűnik,egyszer meg pont az ellenkező az eredménye.Létezhet e az,hogy valakinek ennyire szélsőségesen ingadozzon az IQ-ja? Mi dönti el? Esetleg lehet e abból következtetni egy leendő gyermek leendő intelligencia szintjére,hogy a szülők mennyire voltak intelligensek,vagy arra,hogy ha a szülőknek nagyon könnyen ment a tanulás,akkor elképzelhető e az,hogy majd a gyerek is olyan lehet?
2011. máj. 22. 12:27
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Részben öröklött, mekkora a keret, amiben mozoghat az ember, szellemi fogyatékos nyilván nem lesz soha 130-as; függ attól, hogy gyerekkorban mennyit foglalkoznak az emberrel, tanulnak-e vele, motiválják-e, függ az életkortól, függ a szellemi szintentartástól, míg iskolába járunk, az agy dolgozik, de fizikai munka mellett mondjuk külön szellemi erőfeszítés mellett visszaesik.


Rengeteg dolgot meg kell nézni az ilyen következtetéshez. Ha a szülő nem szeretett tanulni, a gyerekét sem fogja erre buzdítani, pedig lehet, hogy jó géneket örökölt és a képessége meglenne hozzá, ezzel szemben egy gyengébb képességű gyerekkel mondjuk az intelligensebb szülei sokat foglalkoznak, akkor jobb eredményt érhet el.

2011. máj. 22. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
külön szellemi erőfeszítések nélkül* (bocs ^^")
2011. máj. 22. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim válasza:
72%

Sok kutatás volt már ennek a kiderítésére.A tudósok-kutatók abban állapodtak meg hogy olyan 60% lehet amit öröklünk és 40% amit "kifejlesztünk".


Kifejleszteni az IQ-t pedig tanulás,önművelés,gondolkodtató feladatok megoldása útján lehet.

Bár ez is kétséges,ugyanis van egy volt osztálytársam,haverom aki 94%-os matek érettségit írt,azt az IQ tesztje meg 85-ös lett.Ami átlag alatti értelmi képességet jelent.Tehát valószínű hogy a matematikai gondolkodás nem fedi az intelligenciát.Mint ahogy ezt manapság sokan próbálják beállítani.

2011. máj. 22. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Az IQ teszt bár hozzávetőleges adatot szolgáltathat, de pontos értékeket nem éri meg összehasonlítgatni. Olyanok is befolyásolják, mint a kipihentség, kedv, .. jóformán az időjárás is. Ráadásul ugye nyitott kérdés, hogy mi az az intelligencia. Mert mondjuk szinonímák/szavak keresése és felismerése biztos jó tulajdonság egy bölcsésznek, de semmi több..
2011. máj. 22. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Vree ***** válasza:

IQ alapján belőni az ember intelligenciáját, hülyeség. Vannak olyan képességek amiket mérni lehet valamennyire - pl. szerintem értékes adat lehet hogy valakinek mennyit bír el a rövid távú vagy a vizuális memóriája. De így összegezve, sok értelme nincs.


Eleve az IQ úgy számol hogy összeveti a "mentális korodat" az aktuálissal. Ha tudósabb vagy mint a kortársaid akkor magas IQ-t kapsz, ha elmaradtál alacsonyabbat. Az IQ tehát nem egy állandó abszolút érték hanem egy folyamatosan ingadozó valami, ami leginkább a haladásod mértékét méri, az adott IQ-tesztben elvárt témakörökben.


Bizonyos képességekre valószínűleg lehet következtetni, nemcsak a gének miatt hanem mert ahogy a szülők nevelték a kölyköt az kapásból meghatározó egyrészt az alapvető képességeiben másrészt a tanult dolgaiban. De szerintem ez a három: örökölt hajlamok, kisgyerekkorban kialakult képességek, későbbi tanulás, egyaránt fontosak.

2011. máj. 22. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Vicces megfogalmazás, de "az IQ az intelligencia-tesztek megírási képességét méri, nem a valódi intelligenciát". Ez is beleszólhat a kérdésbe; ha valaki nagyon sok IQ-tesztet oldott már meg, az jobb eredményt érhet el, mint aki életében először találkozik vele (ha "ugyanakkora az IQ-juk"). A többit az előttem szólóak leírták, legteljesebben talán az első válaszadó.

Hogy a gének milyen mértékű szerephez jutnak, az nem állapítható meg rendesen, őrült találgatás folyik a témában, semmi több. Amit tudunk, hogy poligénes, de ezen kívül semi sem biztos.

2011. máj. 22. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Én anno kisegítő-iskolában jártam másodiktól,mert állítólag amiatt,mert nem mentek az ún reál-tárgyak,sokáig a nyelvtani-feladatok megoldásával is gondjaim voltak.Persze állítólag az is közbejátszik,hogy koraszülöttként,sérült idegrendszerrel jöttem a világra,s emiatt sokszor kimaradtam,s a rendszeres orvosi-pszichiológiai-pszichiátriai kezelések okán nem tudtam a tempót követni,amit az iskola diktált.A kisegítőhöz pedig állítólag viszont már túl "értelmes"voltam,így sokáig ment a ping-pongozás,ami idegileg szintén megviselt,s szintén nem könnyítette a helyzetemet,sőt az önbizalmamat is alapjaiban lerombolta.Végeztettem egy tesztet,egy amolyan "oxfordit",ahol a kijött eredmény 116-volt,majd a legiben is,ahol meg 100. Ennélfogva valószínűnek vélem,hogy ha adni lehet a számokra,akkor nálam valószínűleg ingadozó,s nagy valószínűség szerint a kettő között lehet valahol,bár sokszor alacsonyabbnak érzem.
2011. máj. 24. 10:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!