Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ezek szerint ez az állítás igaz?

Ezek szerint ez az állítás igaz?

Figyelt kérdés

Az állítás: A sivatagban előbb hall meg egy robbanást az ember mint az Északi-sarkon.


Mert: Mivel a hangsebesség a hőmérséklettel nő, egy gyorsan haladó objektum tényleges sebessége Ma=1 esetén az őt körülvevő közeg hőmérsékletétől függ.


2011. jún. 20. 01:30
 1/9 anonim ***** válasza:
"Mivel a hangsebesség a hőmérséklettel nő" => hibás feltételezés. Minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál nagyobb a nyomás => sűrűbb az anyag. Minél sűrűbb az anyag annál nagyobb benne a hangsebesség.
2011. jún. 20. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

A hangsebesség a levegőben a hőmérséklettel arányos. A hőmérséklettől a következőképpen függ (közelítő érték):


c = 331,5 + 0,6*T [m/s]

T – hőmérséklet [°C]


[link]


Van rá egy másik képlet is:


c = c°*√(T/T°)


T° – az ismert hangsebességhez tartozó abszolút közeghőmérséklet [°K]

T – a közeg abszolút hőmérséklete [°K]

c° – ismert hangsebesség-érték (T° hőmérsékletnél)


[link]

2011. jún. 20. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Ok :) ezt lehet, benéztem. Eszembe sem jutott, hogy másként működhet, mint folyadékban. Köszönöm a kiigazítást.
2011. jún. 20. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
ezek szerint akkor igaz az állításom..
2011. jún. 20. 14:47
 5/9 anonim ***** válasza:

woar:


Pedig folyadékoknál sem így van. :)

Próbáld ki: önts két egyforma bögrébe nagyon hideg és nagyon forró vizet, majd kevergesd meg mindkettőt kiskanállal, és hallgasd melyik ad magasabb hangot (a magasabb hang ugye gyorsabb terjedési sebességre utal, akárcsak a héliumos lufinál (ami egyébként szintén kevésbé sűrű mint a levegő, mégis gyorsabba terjed benne a hang))



Remélem nem vetted kötözködésnek, (nem annak szántam, csak gondoltam érdekel... :) ).


Alapvetően (ha csak a sűrűségtől való függést vesszük) akkor természetesen igazad van! De a hangsebesség (pláne ilyen esetekben) korántsem csak a sűrűségtől függ.

2011. jún. 21. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Na de mi köze van a hangmagasságnak a terjedési sebességhez? Az frekifüggő.
2011. jún. 21. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

woar: bocs, nem láttam, hogy írtál.


A frekvencia a terjedési sebesség és a hullámhosz hányadosa... ahogy kocogtatod kanállal a poharat, ugyanolyan hullámhosszú hullámok keletkeznek, tehát a frekvencia változás a terjedési sebesség változása miatt van.


Héliumos lufinál ugyanez a helyzet, hiszen a hangot ugyanúgy képzed, a hullámhossznak ugyanolyannak kell lennie, tehát csak azért lehet magasabb a hangod, mert más a hang terjedési sebessége.

2011. jún. 23. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Jogos :) kicsit utána néztem én is... Régen volt már, hogy közeggel is és kis sebességekkel kellett számolnom...
2011. jún. 23. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Jó neked, nekem meg minden nap azzal kell. :D
2011. jún. 24. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!