Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szerintetek letezhet ilyen?

Szerintetek letezhet ilyen?

Figyelt kérdés

Arra gondoltam, h mi emberek letrehozunk olyan robotot, ami onallo tudattal rendelkezik.

De mi van, ha minket is ugy hoztak letre.

Van egy masik faj, ami mondjuk nem anyagbol van, mint mondjuk mi vagy a robotok aztan ok terveztek minket.

Mi is el tudunk rohadni mint egy robot es meg sorolhatnam, annyi, h elo meg ellettelen, de biztos van egy felsobb szint, ahol valojaban a ketto egy szinten all es egy csoportba tartozik.

Velemeny?


2011. aug. 11. 07:38
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező, 09:44 vagyok...

most láttam csak az előző kommentedet.



Szóval azért azt nem mondanám én se, hogy olyan egyszerű leprogramozni, és hogy tényleg csak ennyiből állunk.


Igen sok mindent sejtünk már az agy működéséről, de hogy mitől alakul ki maga a tudat, amitől mi létező, érző emberi lényeknek tartjuk magunkat.. és legfőképp van önképünk, ami az intelligencia egyik legfontosabb része... arról kb. gőzünk sincsen még... így lehet, hogy soha nem is fogjuk tudni leutánozni.


Tudunk majd olyan robotokat csiinálni, aki úgy viselkedik "mintha" és akárhányszor megkérdezzük majd, azt fogja válaszolni, hogy igen-igen én érző lélek vagyok, én szomorú vagyok, én unatkozom, stb.... de hogy érezni fogja-e ... passz...


Nem tudjuk...

2011. aug. 11. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 A kérdező kommentje:

Ez a felsobb szint barmi lehet, akar az is, h emberi aggyal nem lehet felfogni.

Lehet az ember meg a felso szint kozott annyi kulonbseg van, mint ember meg robot kozott.

Ahogy most egy robot nem tudja felfogni, h tudat meg lelek, mi ugy nem tudjuk flfogni a felsobb szintet.

2011. aug. 11. 09:52
 13/27 anonim ***** válasza:

"Mármint kik szerint? Mert szerintem is hülyeség, hogy nem tudunk létrehozni. Mi az a tudat? Honnan tudod, hogy nem hoztunk már így is létre?"


Érdekes vagy barátom. Nos szerintem is úgy van, ahogy írták, nincsenek tudattal rendelkező gépek. Honnan tudjuk hogy nem hoztak létre? Egyszerű, csak logikai alapon. Azt sem tudjuk pontosan mi az a tudat, illetve mi hozza létre, miért alakul(t) ki. Ugyan, hogy is készíthetnénk akkor olyan gépet, aminek tudata van. Ez egy kicsikét ellentmondásos dolog, nem gondolod? De cáfolj meg és mutass egyetlen olyan gépet, mesterséges bármit, ami tudattal rendelkezik. Nem fog menni! És ennyi, itt is a vége. Hogy a Föld maga egy tudatos lény volna, ez egy elmélet, aminek a követője vagy. De mi (a többség) már bocsáss meg, nem osztjuk ezt a véleményt. És ne is nagyon akard ránk erőltetni. Menj az ezotéria rovatba, ott bizonyára örülni fognak ennek az elképzelésednek

2011. aug. 11. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező, nem értem, hogy most tudattal rendelkező gépet hoznál létre, vagy csak szimulálnád azt? Hol így, hol úgy fogalmazol. Vagy azt akarod mondani, hogy a kettő között nincs különbség, mert mi is lehetünk akár egy összetettebb tudat utánzatai? Elég vad elképzelés... de érdekes.


A számítógépekkel kapcsolatban elsőként azt kellene tisztázni, mi a tudat, mi számít tudatos létnek. Hol az a határ, amitől egy szerkezet már tudattal rendelkezik (mint pl az agy), és azt kívülálló hogy fogja ellenőrizni, hogy nem csak egy ügyes szimuláció. (Tudom, Turing-teszt, de az kicsit mégis másról szól.)

2011. aug. 11. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:

Ez kb. olyan kérdés, hogy mi az a végtelen? de hol a vége? valahol mindennek van vége? de hogy?! :)


tehát ott rontod el a kérdésed, hogy vannak definíciók, amiket el kell fogadnunk és arra épül a többi. itt pedig az, hogy a "tudat" és az "érzés" az az élő szervezet sajátossága.

2011. aug. 11. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:

Szerintem a jövőben létrehozhatunk öntudattal rendelkező gondolkodó gépeket, de érzelmeik sosem lesznek.

Az emberi fajt nem tervezték, ez teljesen nyilvánvaló mindazok számára, akik nem aludni jártak biológiaórára.

2011. aug. 11. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:

Minden filozofálgatást mellőzve (bölcsészekre hagyom =P).

A mesterséges intelligencia csírái a közéletben igen is ismertek, az ezredforduló óta jelentős eredményeket értek el a kutatók ez irányban. Legismertebb talán a google keresőmotorja, ami tanulékony, gyors, többmilliárd oldalból kiválogatja a neked szükségeseket kevesebb, mint egy másodperc alatt. Nemrég bukkant fel Watson aki hasonló algoritmusok alapján nyert egy kvízműsorban, a felhalmozott információkból remekül kereste ki a kérdés értelmezése után a válaszokat. Józan paraszti ésszel belátható, hogy ezek még nem emberiesen gondolkodnak, nincs meg az ami nekünk. Egyáltalán kell-e olyan robot ami emberként gondolkodik?

Kicsit foglalkoztam a témával, az agy modellje leegyszerűsítve egy mátrix, egy táblázat, ahol mint az agyban az idegsejtek kapcsolatainak száma, itt a mátrix dimenziója határozza meg a feldolgozási sebességet. Több dimenzió = egy adat mellett több adat helyezkedhet el, minél közelebb van, annál jobban illik hozzá.( Pl. a "piros"hoz az "alma" közelebb van, mint a "MSZP".) De ezeknek az AIknak a mártixában stringek azaz betűsorok vannak, ez pedig az emberre aligha elmondható. Egy embernél olyan kódok, jelek vannak elraktározva, amit kifejezetten a látásért hallásért stb. felelős területek kódolnak le komplex, szinte visszafejthetetlen formában, sokszor keveredve, majd azzal a kódsorral hasonlítják össze a frissen kódolt képet, hangot, ízt stb. ami ha megegyezik elégedetten konstatáljuk, hogy anyu húslevese olyan, mint 1 éve.

Egy emberi agyat, emberhez hasonló AI-t elkészíteni lehetséges, de borzasztó és felesleges munka. Ha sikerül is megfejteni az agy összes működési folyamatát, el kell készíteni egy programot, aminek tartalmaznia kell a velünk született reakciók kódjait is, ráadásul a nap 24 órájában UGYANOLYAN számú ingereknek kell kitenni az AIt, mint ami egy embernél van. Ezt a rengeteg ingert csak akkor kapja meg, ha ugyanúgy végigmennek azok a procedúrán, amin egy ember is, tehát fel kéne nevelni! Ha nem őrül meg, tehát sikeresen megtanítasz neki mindent, úgy fog viselkedni, mint egy ember. Hibázni fog. Szükségünk van-e ilyen AI-ra? Vagyunk már elegen...

2011. aug. 11. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:

Látom nem értették meg páron az előző hozzászólásomat. Kicsit részletesebben:


1. Minden gépnek a működése leírható pár egyszerű matematikai művelettel. (Turing-gép) (Tény)

2. Valaki készített tudattal rendelkező gépet. (Feltevés)


Következmény: az emberi gondolkodás, kreativitás és érzelmek visszavezethető összeadásra, kivonásra és egyéb matematikai műveletekre. A széleskörben elfogadott többtízezer tudós véleménye szerint ez nem lehetséges.

2011. aug. 11. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:

Mutass egy tudóst, akinek ez a szakterülete, és ilyet állított. Nem hiszem, hogy sokat találsz. Az emberi gondolkodás jól leírható szabályok szerint zajlik, jóval a kvantumszinten lévő határozatlanság felett.


"4. Az ember NEM felsöbbrendü, csak annak tartja magát - ugyanolyan része a természetnek, mint minden más élölény."


Mit jelent a felsőbbrendűség? Fejlettség szempntjából sokmindenben előrébb tartunk, mint a természet többi része. Aztán hogy egy univerzális moralitási skálán hol vagyunk... mivel ilyen skála nincs, ezért erről nincs értelme beszélni.


"Kedves kérdező, nem értem, hogy most tudattal rendelkező gépet hoznál létre, vagy csak szimulálnád azt?"


Van különbség? Mivel a tudatba bele nem láthatunk, ezért az, hogy kívülről tűnik annak, vagy tényleg az, tulajdonképpen ugyanaz az eset.

2011. aug. 11. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:

"Van különbség? Mivel a tudatba bele nem láthatunk, ezért az, hogy kívülről tűnik annak, vagy tényleg az, tulajdonképpen ugyanaz az eset."


A te szempontodból ugyanaz, de a gép szempontjából nem. És a tények szempontjából sem. Neked mindegy, hogy a színházban kiabálsz be előadás alatt, vagy a moziban? Neked mindegy, de a színészeknek nem. :)

2011. aug. 11. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!