Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha majd a fosszilis energiahor...

Ha majd a fosszilis energiahordozók kimerülnek, az mennyire változtatja majd meg a mai társadalmat?

Figyelt kérdés

Két fontosabb kérdésem van ezzel kapcsolatban:


-kb mennyit esik vissza az életszínvonal, és ez csak mennyiségi, vagy minőségi visszaesést jelent majd?


-az átállás mennyire fog "fájni", mennyire lesz gyors, rugalmas?


1. rész.: Ugye minden, de minden ami körülvesz minket az olajra épül. Élelmiszeripar, közlekedés, múanyagipar (ezáltal a használati tárgyak), stb. Nyilván, ha az olajat kivesszük a rendszerből akkor egy 19. szdi életvitelt kapunk. Persze a technikai vívmányokat nem kell kukába dobni, így továbbra is marad internet, az elektromos áram is valamilyen szinten, max kisebb mennyiségben is elérhető marad. (szélerőmű, vízerőmű, biogáz, stb), csak elvileg nem leszünk képesek annyi energiát előállítani, pedig az elektromos autók miatt nagyobb szükség lesz rá. Az élelmiszer is jelentősen megdrágulhat, ha újból ló szántana, de szvsz inkább elektromos kombájnok fognak szántani.


2, rész.: Mennyire vagyunk időben az átállással? Ma elérhető a gazdagabbaknak az elektromos autó, a Nissan Leaf tömeggyártásban megy Japánban. Szélerőműveket európa redkívüli dinamikussággal épít.


[link]


Azt ne mondjam, kétségbeesetten. (vagy csak most jelentek meg a befektetők?)


Az átállásnál arra is gondolok, hogy pl Indiában 300 millióan voltak az 1900 as évek elején és éheztek. Miután gépesítették az MG-t így jóval többen élhetnek ott. Az olajnak hála 1 md-an. Kérdés, mi lesz a 700 millió sorsa? Ez persze nem csak indiában van így.


2011. szept. 20. 21:03
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
Mégvalami, ne írja senki, hogy nem merülnek ki, mert itt nem 20 év távlatban gondolkodok, hanem érdekel, hogy mi vár a jövő generációjára. Akár 80-100 év múlva.
2011. szept. 20. 21:05
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Csak hogy megvigasztaljalak:

[link]

;)

2011. szept. 20. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

A fosszilis energiahordozók nem fognak egycsapásra kimerülni, mivel rengeteg nyersanyag lelőhely van még, csak azokat drága, vagy veszélyes kitermelni. De ahogy fogynak majd a könnyen elérhetőek, és maradnak az igények (sőt, nőnek) úgy fogják kiaknázni azokat is.


És a növekvő ár magával fogja hozni azt, hogy áttérjünk alternatív energiákra.

2011. szept. 20. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Első, köszi a linket, érdekes, bár nem 100%ban értek vele 1et.


Sir Butcher


Igen, de ez a rendszer tökéletesen beszabályozza magát? Azaz ahogy nőnek az árak az egyik oldalon (olaj), annyira csökkennek a másikon (alternatív e, elektromosság)? Ez végül is csak arra válasz, hogy nem lesz hirtelen összeomlás, mert kiegyensúlyozott átállás lesz. De ez attól még fokozatos hanyatlást jelenthet, pl Németo-ban van a legtöbb szélerőmű, de nem tudja még csak az energianövekedés többletét sem kipótolni, hiábí építik százasával őket.

2011. szept. 20. 22:10
 5/14 anonim ***** válasza:
54%

Az alternatív energia árai nem fognak csökkenni.

Elvileg csökkenhetne a tömegtermelés miatt - de valószínűleg ugyanannyit - esetleg még többet - fog drágulni az olajhiány miatt.


Az olajbányászatot akkor fogják a minimálisra csökkenteni, amikor az olaj ára eléri az alternatív energiák árát.


És igen: sokkal rosszabbul fogunk élni. Annyiban is, hogy többet kell dolgozni (10-12 óra valószínűleg) - és annyiban is, hogy sok minden nem lesz elérhető, ami ma az. Valószínűleg az Internet és a villamos energia megmarad (atomerőművek) - de az utazás drága lesz, a szállítás is, a műanyagok is - így megint divatba jönnek a helyi termékek.

Valószínűleg születésszabályozás is lesz. Ha nem - akkor tömeges pusztulás (háború, éhínség, járványok).


Persze mindez azon is múlik, hogy továbbra is 80% lesz az adó (összesen), vagy engednek-e belőle. Esetleg emelik tovább.

2011. szept. 21. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Ugye itt egy roppant egyszeru ok-okozati osszefugges van: ha kevesebb az olaj, akkor dragabb. Ha a benzin ara felmegy, akkor minden olyan termek ara felmegy, amit szallitani kell, huteni kell, egyatalan, az eloallitasahoz energiara van szukseg. Emiatt kevesebb dologra lesz penzunk, mivel kevesebb lesz a penz a fogyasztas visszaesik, mivel a fogyasztas visszaesik, sok ember munkaja feleslegesse valik. Mivel a munkanelkuliseg no, a munkaero piacon tulkinalat lesz, ami a berek csokkeneset okozza. Ami tovabb csokkenti a jovedelmeket... Jo kilatasok. (ez mondjuk egy ideig puffereli az olaj dragulasat -> csokkeno kereslet altal, bar ez nagyban fog fuggeni a vilag tobbi gazdasaganak helyzetetol)


A jelenleg ismert alternativ energiaforrasok ara nem fog csokkenni, mert az eloalitas es a szervizeles koltsegei egyatalan nincs miert csokkenjenek. (Mivel az eloallitasukhoz is energiara van szukseg, ami egyre dragabb ugye.) Az egyetlen megoldasnek a fuzios eromuvek kifejleszteset latom, ami viszont jelenleg eselytelen. Ugyanakkor, ahogy dragul az olaj, es egyre fogy a penz, ugy lesz egyre kevesebb eroforras a kutatasra is... Egyertelmu, hogy nagyon csunyan ra fogunk fazni...


Persze eloszor a legszegenyebb orszagok szivnak, mint mindig... Afrika... ott egyszeruen nem lesz kaja, es mindenki ehezni fog. (mivel nem lesz penz a kaja szallitasara, es a most gazdagabb orszagok adakozo kedve is alabbhagy) Valoszinuleg az ehezo tomegek majd elindulnak a gazdagabb orszagok fele, na akkor majd mindenfele erdekes szituacio fog eloallni.

2011. szept. 21. 04:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
93%

"Persze a technikai vívmányokat nem kell kukába dobni..."

Gondolod te. A feldühödött tömegek a kutatóintézetet szemrebbenés nélkül szétszedik, széthordják.


"(szélerőmű, vízerőmű, biogáz, stb), csak elvileg nem leszünk képesek annyi energiát előállítani"

Ahhoz, hogy a mai tempót bírjuk tartani energiafelhasználás terén, naponta több atomerőművet kellene átadni.


"pedig az elektromos autók miatt nagyobb szükség lesz rá."

Öregem, te hol élsz? Milyen elektromos autók? 2009-es adat szerint - én ezt láttam - 800 millió autós van a világon. Azóta biztos, hogy a 300 milliós kínai középosztály is hozzácsapódott. Ennyi autót hogy váltasz ki erőművel? Főleg úgy, hogy a mai erőművek 90%-át nem közlekedésre használják. Tehát a meséd szerint az 1100 millió autó fogyasztását PLUSZ a fűtést, gyártást, világítást, szórakozást - ami ma az erőművi felhasználások többségét adja - is azzal akarod kiváltani?!


"de szvsz inkább elektromos kombájnok fognak szántani."

Egy frászt! Fúziós, elektrohibrod-plazma müongenerátoros tachion kombájn fogja szántani!


"Mennyire vagyunk időben az átállással?"

Erről már lekéstünk! Szakértők szerint már egy évtizede meg kellett volna kezdeni.


"Szélerőműveket európa redkívüli dinamikussággal épít."

De sosem ad le annyit ami kellene. Ráadásul nem lehet tárolni az energiát.


A mostani recesszió is egyes szakértők szerint a tartósan magas olajár miatt van. Az olajár benne van a megújulók építésében is, úgyhogy az is egyre drágább lesz. Amúgy is a gond nem az energiaforrásokkal van, a peak oil társadalmi probléma. Az a gond, ha felfedeznének még 4 GHAWAR méretű mezőt, az nem időt adna nekünk átállni. Ez csak arra lenne jó, hogy 4 literes kocsik helyett 8 literesekkel menjünk, már nem csak munkába, hanem a 200 méterre lévő közértbe is. A gond a fogyasztói társadalom és a minden határon túli növekedés. Ez párosul a túlnépesedéssel. Gondolj bele, ott van afrika, india és kína. Ők is nyugati szinten szeretnének élni, ehhez joguk is van, erőforrás viszont már nincs annyi. Ha érdekel az indexes peak oil topicban nézelődj, ott is kitárgyalták, a peak nem technikai, hanem TÁRSADALMI probléma.

2011. szept. 21. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

19:38


Köszi a válaszodat, annak ellenére, hogy már-már személyeskedtél (hol élsz) felpontoztalak, mert végül is a tartalma az volt, amire kíváncsi voltam. Persze azért néhány dolgot kfiejthetnél.


"Gondolod te. A feldühödött tömegek a kutatóintézetet szemrebbenés nélkül szétszedik, széthordják. " Én itt az olyanokra gondoltam, mint az internet, a meződazdasági technikák, stb. Nem hiszem, hogy szétverik a számítógépet, kombájnokat, mert most olyan nagyonmérges kedvükben vannak az emberek.


"Tehát a meséd szerint az 1100 millió autó fogyasztását PLUSZ a fűtést, gyártást, világítást, szórakozást - ami ma az erőművi felhasználások többségét adja - is azzal akarod kiváltani?! "

Éppen ezaz, hogy ez szerintem is lehetetlen.


"Egy frászt! Fúziós, elektrohibrod-plazma müongenerátoros tachion kombájn fogja szántani!"

Nem értem mit kell gúnyolódni. Igenis, a kombájnok motorját ki lehet cserélni villanymotorra. Az emberek éhezni nem szeretnek, így erre annyi energiát fordítanának amennyit lehet. Mosógép nélkül elvagyunk, étel nélkül nem.


"Erről már lekéstünk! Szakértők szerint már egy évtizede meg kellett volna kezdeni"

+1, én is erre tipeltem, valami hasznos linket tudnál küldeni?


"De sosem ad le annyit ami kellene. Ráadásul nem lehet tárolni az energiát."

Persze, mert mindig csak egyre több kell. A tárolást meg lehetne oldani háztartásonkénti akkumulátorokkal, egy (internethez hasonló) hálózatot kiépítve.


--------------------------------


A gondolataiddal egyetértek, a legtöbb ember közelre is kocsival ját, hogy aztán itt sírhasson a fogyókúrás topicban. A TÚLNÉPESEDÉS szvsz is a legnagyobb baj. Ugyanis a delfinek is hamar megritkítanák a tengeri élővilágot, ha közel 7md an lennének.


A megoldás szvsz egy nagyon szigorú, egységes születésszabályozásban lenne, illetve a társadalmi berendezkedés újragondolására. Én arra gondoltam, hogy pl az emberek ritkábban vennének javakat, és alapból kevesebb dolgot birtokolnának, csak azt vennék meg, ami fontos. A házakat napkollektorokkal szerelnék fel, a hulladékokat 100%ban, mindent újrahasznosítanának (ez a terület még kutatásokra szorul), vagy legalábbis a természethez hasonlóan körfolyamatokká alakítanának minden rendszert (a lényegében a hulladékot felhasználni). A közlekedést úgy oldani meg, hogy a belvárosban mindenki kerékpárral járjon. A másik kölekedési ezköz a különböző tömegközlekedési ezközök lennének. Azaz nem lenne lehetőséged A ból B be csak busszal, hajóval, vonattal lehetne eljutni (na, ez egy nagy falat lenne a közlekedésmérnököknek). Aki mégis az elektromos autót választja, az fizessen rengeteg adót az áramra, ezzel elérhető lenne, hogy csak a leggazdagabbak, azonbelül a legelvetemültebbek járjanak egyéni közlekedési ezközzel. Jön a jogos kédés, hogy mi van a fűtéssel. A megoldást a passzívházak jelentik. Hihetetlen, hogy egy csomó ember a kinti levegőt fűti, mert gagyi módon építkeztünk idáig. A passzív ház hőcserélős rendszerével, +jól átgondolt építkezéssel nagyon jól megoldható, hogy minimálisat kelljen akár északabbra is a fűtésre költeni .Ott van a bomassza égetés is (kevésbé virágnyelven fatüzelés). A világítás meg az energiatakarékos izzókkal, illetve a ledek elterjedésével szintén megoldható alacsony energiafogyasztás mellett. De nem győzöm hangsúlyozni, mindehhez kell a születésszabályzás is, mert ha nem mi, akkor a természet szabályoz, az meg rosszabb lesz. Ez már egy fenntarthatóhoz hasonló "fejlődés" lehet. Bár szvsz a fenntartható stagnálás a reális :-)

2011. szept. 21. 21:17
 9/14 anonim ***** válasza:
93%

A komment megírásának időpontja: ma 21:17


Köszönöm.

Annak ellenére, hogy kicsit élesebb volt a kommentem hangvétele, nem állt szándékomban személyeskedni.

Csak kicsit aggasztó, hogy vannak olyanok, akik azt gondolják, hogy 800-1000 millió autót át lehet állítani. És akkor még hol van a BRIC többi tagja?

Túl sokan élünk ezen a bolygón, most jött/jön el az a pillanat az emberiség történetében, amikor rá fog(?) eszmélni, hogy nem élhetünk ösztönlényekként, nem szaporodhatunk vég nélkül, mint az állatok. Sajnos, mint mindig erről is egy falnakrohanás fog gondoskodni, máskülönben az emberiség nem érezné a szükségét a változásnak. Falnak rohanni viszont fáj...


Üdv.

2011. szept. 21. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
93%

Elfelejtettem kommentálni...


"Én itt az olyanokra gondoltam, mint az internet, a meződazdasági technikák, stb."

Az internethez és a mezőgazdasági technológiák műküdtetéséhez is energia kell. Az is vitatott, hogy egyáltalán képes-e még tartósan megújulni a termőföldek zöme ui. annyira mérgezi a sok ilyen-olyan vegyszer. És akkor megint ott van Kína és India, egyre nő a húsfogyasztásuk...


"Nem hiszem, hogy szétverik a számítógépet, kombájnokat, mert most olyan nagyonmérges kedvükben vannak az emberek."

Az ember azt hinné, hogy ezt egy magyarnak nem kell magyarázni... 2006-ban mi volt? Akkor még válság sem volt, de a feldühödött tömeg tört, zúzott. Az sem számított, hogy az kormánytól függetlenül az övé, az ő adójából építették...

Ott van az arab tavasz is példának: a múzeumokat is fosztogatták... Nagyon sok példa van erre a történelemben.


"Nem értem mit kell gúnyolódni. Igenis, a kombájnok motorját ki lehet cserélni villanymotorra. Az emberek éhezni nem szeretnek, így erre annyi energiát fordítanának amennyit lehet. Mosógép nélkül elvagyunk, étel nélkül nem."

Az előzőekből következően nem lesz villanymotor hozzá. Ezek a gépek nagyüzemi termelést végeznek. Ennyire nem futja. Arról nem is beszélve, hogy a műtrágya, peszticidek mind-mind olajból készül. Pont itt köszön vissza a probléma: túl sokan vagyunk.


"+1, én is erre tipeltem, valami hasznos linket tudnál küldeni?"

hetesi zsolt ->ffek.hu;

www.theoildrum.com;

[link]


"Persze, mert mindig csak egyre több kell. A tárolást meg lehetne oldani háztartásonkénti akkumulátorokkal, egy (internethez hasonló) hálózatot kiépítve."

LehetNE. Csakhogy most jelenleg nincs. Márpedig most van rá szükségünk, nem holnap. Amúgy sem sokat segítene, növekvő népességet és energiafelhasználást azok sem bírnak ellátni.


"A megoldás szvsz egy nagyon szigorú, egységes születésszabályozásban lenne, illetve a társadalmi berendezkedés újragondolására."

Igen, csak, ha ezt kimondod, akkor egyből rohadt új világrendes leszel, stb... Enélkül is leszabályozódik a népesség, háborúk lesznek a megmaradt erőforrásokért. Sajnos. Szerintem - nem kötelező vele egyetérteni - az emberiségnek most lenne/lehetett volna lehetősége kilépni az állatok szintjéről. Azért mondom ezt, mert úgy viselkedik az emberiség, kollektívan, mint az állatok. Nem különbek. Volt egy példa, ahol valami északi szigetre telepítettek jávorszarvasokat, ott ragadozó híjján annyira elszaporodtak, hogy letarolták a sziget élővilágát míg végül mind megdöglött.

2011. szept. 21. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!