Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Melyik igeidő kopott ki a...

Melyik igeidő kopott ki a magyar nyelvből az évszázadok során?

Figyelt kérdés
Igaz, hogy 4 igeidőnk volt? Hogy fejeztük ezt ki?
2011. okt. 20. 09:20
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A magyarból kiveszett igeidők

A magyar nyelv korábbi életében, már az ősmagyar kortól fogva jelen volt számos más igeidő, amelyek mostanra jóformán kihaltak. Kijelentő mód múlt időt fejezett ki az elbeszélő múlt (várék), a folyamatos múlt (várok vala) valamint a régmúlt (vártam volt) is. Az elbeszélő múlt a jelenhez nem kapcsolódó események leírására szolgált, a folyamatos múlt idővel a múltban még zajló, folyamatban lévő történésekről számoltak be, a régmúlt pedig egy másik múltbeli eseményt is megelőző eseményre vonatkozott. Ebben a rendszerben a ma is létező múlt idő (vártam) elsősorban a befejezettségre utalt, és az élőbeszéd tipikus múlt ideje volt (bizonyára ezért is maradt fenn). – Ez a felosztás több indoeurópai nyelvben mind a mai napig hasonló formában él.


Jövő időben használatos volt egy másik alak is (várandok), a kötőmódnak pedig múlt ideje is létezett (vártam légyen).


A latin nyelv mintájára előfordultak egyéb alakok is, például a feltételes mód jövő ideje (várandanék vagy fognék várni), illetve a kijelentő mód egy másfajta jövő ideje (várandó vagyok), de ezek nem vertek gyökeret.


A kijelentő mód múlt idejű alakok és a szintetikus képzésű jövő idő a 19. század folyamán tűnt el a köznyelvből, Arany és Vörösmarty műveiben még szép számmal előfordulnak; egyes nyelvjárásokban pedig ma is használják némelyiket. A régmúlt egyetlen alakban, a szoktam volt szerkezetben a köznyelvben is előfordul (mivel az ige sima múlt ideje többnyire a jelenre utal), ám sokszor helytelenül, egyfajta álrégies stílus kedvéért (például mondottam volt).


Wikipedia

2011. okt. 20. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:
az elbeszélő múlt (várék), a folyamatos múlt (várok vala) valamint a régmúlt (vártam volt) nem vesztek ki a nyelvbol csak a magyar nyelv mara standardizalt nyelvtanabol
2012. ápr. 22. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:

De szerintem is kiveszett,és nem ok nélkül.Indok:a mai "modern világ" nem használja és nem is értékeli ezt a "régies" beszédet,és mára már az irodalmi szövegekben sem használják őket,nemhogy a hétköznapi beszédben.

A régebbi irodalmi szövegekben még előfordulnak ilyen igék,de azokat sem idézik elő,meg amúgy is,szinte egyre kevesebben olvasnak,tehát ez is csökkenti ezen igék használatának a lehetőségét.

2012. szept. 7. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!