Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Honnan ismerem fel h egy...

Honnan ismerem fel h egy reakció sav bázis vagy redoxi reakció?

Figyelt kérdés

holnap írunk dogát és fogalmam sincs h eszik vagy isszák :/

bármi hasznos tanácsnak nagyon örülnék :)


2011. okt. 23. 19:29
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

redoxi reakcióban oxidációs-szám változás megy végbe. Egy (vagy több) elemnek csökken, és egy (vagy több) elemnek nő az oxidációs száma. (kivételek: diszproporciók, szinproporciók)


Sav-bázis folyamatok vizes közegben mennek végbe, felírhatók ion-egyenlettel is. Nincs oxidációs szám változás.


példák:

sima redoxi: Mg + O2 = 2MgO (magnézium égése: Mg: oxidálódik, oxigén redukálódik)


Szinproporcióra példa:

5Br^- + BrO3^- + (híg)6H^+ = 3Br2 + 3H2O


Diszproporcióra példa:

Cl2 + H2O = HCl+ HOCl


sav-bázis alapegyenlet: H^+ OH^- = H2O

------------

csapadék egyenlet(ami egyikhez sem sorolható):

pl.: Ca^2+ + CO3^2- = CaCO3


próbáltam érthető egyenleteket írni, olyan anyagokkal, amit az átlag gyerek ismer. Ha vmi nincs rendben írj nyugodtam.

2011. okt. 23. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

* javítás: A második egyenletben nem szerepel a (híg), először máshogy akartam írni, pontosabban kiírni HNO3-al, csak később javítottam, és nem vettem észre bocsi.

A HELYES: 5Br^- + BrO3^- + 6H^+ = 3Br2 + 3H2O

2011. okt. 23. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm :)
2011. okt. 23. 19:59
 4/6 A kérdező kommentje:
még légyszi nézz vissza erre a kérdésre mert még sztem fogok írni :) ha nem baj
2011. okt. 23. 20:01
 5/6 A kérdező kommentje:

még lenne egy olyan kérdésem h VAN EZ AZ EGYENLET ÉS AZ A KÉRDÉS H OXIDÁLÓDIK E A KÉN? suliban azt írtuk igen de mivel az oxidáció elektron leadást jelenti ezért nem értem h ez miért? :O


2H2S+SO2=3S+2H2O


mert az S:+2 meg +4 ill az egyenlet másik oldalán meg 0

2011. okt. 23. 20:23
 6/6 anonim ***** válasza:

Ezek a jó kis reakciók. :) Na, mármost, az előbb említett egyenletben a kénnek kétféle oxidációs állapota van jelent. A H2S-ben a kén -2-es oxidációs állapotú, viszont a SO2-ben pedig +4-es. Ebből a kettőből lesz neked 0 oxidációs számú elemi kened.

Az ilyen reakciókat szinproporciós reakcióknak hívják. Tehát két különböző oxidációs állapotból egy lesz.

A te esetedben oxidáció és redukció is történik. A H2S-ben a kén oxidálódik, mert -2 --> 0-ra változik az oxidációs állapota. Az SO2-ben lévő kén pedig redukálódik, mert az oxidáció állapota +4 --> 0-ra megy.

2013. okt. 13. 03:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!