Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi lessz az eredmény? Matemati...

Mi lessz az eredmény? Matematika példa

Figyelt kérdés
Egy galériában a pénztárosnő az egyes látogatóknak olyan sorszámú belépő jegyet ad, ahányadikkénk érkeztek aznap. Napközben elfogyott a sárga papír, amire a jegyeket nyomtatták, így pénztárosnő piros papíron folytatta a nyomtatást. Az egész nap alatt ugyanannyi sárga jegyet adott el, ahány pirosat. Este észrevette, hogy a sárga belépőjegyeken lévő számok ősszege 1981-gyel kisebb, mint a piros jegyeken lévő számok összege.hány belépő jegyet adott el? jó matekosok segítségét várom
2011. dec. 11. 22:43
 1/5 anonim ***** válasza:

>nem 1681-re gondoltál?

n(n+1)/2 + 1681 = n(3n+1)/2

n^2 = 1681

n=41

82 jegyet adott el.

2011. dec. 11. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
dede arra :D elirtam .s köszönöm
2011. dec. 11. 23:09
 3/5 anonim válasza:

Jelölje az eladott sárga jegyek számát x. Ugyanúgy x lesz a piros jegyek száma is.


Ekkor a sárga jegyeken szereplő számok összege: 1+2+3+...+(x-1)+x.

A pirosakon: (x+1)+(x+2)+(x+3)+...+(2x).


Na ez a kettő különbsége lesz 1981.


Ezen összegek kiszámítására felírható a következő képlet:


Ha az elemek száma n, az első elem a, az utolsó b:


Az összeg: (n·(b+a))/2


Tehát: 1981+(x·(x+1))/2=(x·(2x+(x+1))/2


Szorozva kettővel, kivonva a bal oldal második tagját:


3962=x·(3x+1)-x·(x+1)

3962=2x^2

1981=x^2


Ennek két megoldása van, -44,51 és 44,51. Értelemszerűen egyik sem lehet helyes, tehát vagy én számoltam el valamit, vagy a feladat szövegében van elgépelés, vagy pedig szándékosan ilyen a feladat.

2011. dec. 11. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Ehhez nem kell jó matekosnak lenni.

Sárga jegyek: 1, 2, 3,..., x;

Piros jegyek: x+1, x+2, x+3,..., 2x

Párbaállítva látszik, hogy mindegyik piros jegyen x-szel nagyobb a szám, mint a hozzá tartozó sárgán, és x darab ilyen pár van, azaz:


x^2 = 1981


Miután 1981 nem négyzetszám az alábbi esetek lehetségesek:

1, A pénztárosnő elrontotta az összeadást. Kérdés, hogy egyenként esett-e neki, vagy használta a számtani sor összegképletét. Mindkét módszert el lehet rontani, ha nem figyel.

2, Elnézte az eladott jegyek számát.

3, Rosszul állíptotta meg az eladott jegyek szinét.

4, Hibásan írta a sorszámokat a jegyekre, nem ment az egyesével számolás.

5. Nem csak a látogatóknak adott el jegyeket. (Ti. a másoknak eladott jegyekre a feladat semmiféle megkötést nem tartalmaz).

6. Körülbelül 44,51 (pontosan gyök(1981)) sárga, illetve ugyanannyi piros jegyet adott el, de ehhez kellett, hogy a vendégek száma ne legyen racionális szám. Ráadásul a piros jegyekre is irracionális számokat kellett írnia.

Nem tudom, melyik az igaz.

2011. dec. 11. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
elírtam. 1681-re gondoltam. de sokat segítettetek ígyis, mivel ha 1981 helyett az 1681et írtam, kijött. köszönöm :)
2011. dec. 11. 23:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!