Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hány kilogramm Bori?

Hány kilogramm Bori?

Figyelt kérdés

Anna, Bori és Cili megmérték a tömegüket , és a következőket mondták el: Anna és Bori együtt 81kg, Bori és Cili együtt 89kg, Anna és Cili pedig együtt 84kg tömegű.

(5. osztályos feladat)


2012. jan. 9. 18:16
 1/7 anonim ***** válasza:

A+B=81 => B=81-A

B+C=89 => 81-A+C=89 => C-A=9 => C=9+A

A+C=84 => A+A+9=89 => A=40

B=81-40=41

2012. jan. 9. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Anna, Bori és Cili tömegét rendre A, B, C-vel jelölve, a feladat így írható:

Ha (1) A + B = 81 kg, (2) B + C = 89 kg, (3) A + C = 84 kg, akkor mennyi B?


(1)+(2): A + B + B + C = 81 kg + 89 kg

(1)+(2)-(3): B + B = 81 kg + 89 kg - 84 kg

B = 43 kg.



Egy ötödikesnek a fent történteket úgy magyaráznám el (bár az Okosabb vagy, mint egy ötödikes? című műsor alapján ez egy ötödikesnek nem okozhat gondod...), hogy:


Vegyünk kettő akkora súlyt, mint Anna súlya, kettő akkorát, mint Borié, kettő akkorát, mint Cilié, és még egy 3 darab két karú mérleget.


Pakoljuk rájuk a súlyokat a fenti egyenleteknek megfelelően, ekkor mindegyik egyensúlyban van. Ha a (2) mérleg bal oldalán levő súlyokat az (1) mérleg bal oldalára tesszük, és a jobb oldalán levő súlyokat az (1) jobb oldalára, akkor az (1) mérleg egyensúlyban marad, mivel egyensúlyban volt, és mindkét serpenyőjére ugyanannyi súlyt pakoltunk pluszba. (a (2) mérleg egyensúlya miatt). Stb.


Ezzel a mérleges magyarázattal ki lehet küszöbölni az egyenletrendezést, ha még nem tanulta az ötödikes, akiről szó van.

2012. jan. 9. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszi
2012. jan. 9. 19:26
 4/7 anonim ***** válasza:
Első vagyok, Bori 43 kg, elszámoltam a második sort, ezért jött ki nekem más. A második szépen elmagyarázta, ő mindenképp megérdemelne egy zöld hüvelykujjat :)
2012. jan. 9. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
már kapott meg te is
2012. jan. 9. 20:30
 6/7 bindispetra válasza:
most akartam feltenni :")
2012. dec. 4. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
Köszönöm szépen mindkettő válaszadónak.
2021. dec. 13. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!