Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért "nehezebb" 1 kiló vas...

Miért "nehezebb" 1 kiló vas mint 1 kiló pehely?

Figyelt kérdés
A fizikatanárom azt mondja hogy az egy kiló vas nehezebb,mint az egy kilópehely. Szerintetek mire gondolt?
2011. nov. 17. 19:52
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
57%
Akkor a fizika tanárod törölje ki a diplomájával. Le is írtad hogy mindkettő 1 kg akkor szerinted nehezebb? Térfogatban és sűrűségben van külömbség, de a tömegben nincs.
2011. nov. 17. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Gress válasza:
10%
1 kg az 1kg.Nem nehezebb a vas.
2011. nov. 17. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
54%
nem nehezebb semmivel, ez is érzéki csalódás csupán. A vas az térfogatra kicsi a toll az jóval nagyobb, s mivel megszoktad az életből, hogy ami nagyobb az nagyobb súlyú az nehezebbnek kellene hogy legyen de. És itt a csavar. Mivel nagyobb méretű, az egy kilóval könnyebbnek tűnik, mint a szintén egy kiló de kisebb vas. Pedig ugyanannyi a súlya.
2011. nov. 17. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, én is veletek értek egyet.
2011. nov. 17. 20:10
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Azért ez ennyire nem egyszerű!


Az eredeti kérdésre visszatérve az egy kiló az egy kilogram? És mitől "nehéz" valami? mert hat rá a gravitáció, és nem súlytalan. tehát ha "nehezebb" vagy "könnyebb" jelzőt használunk azalatt súlyt értünk, nem pedig tömeget. És itt a lényege a dolognak!

Ha egy kétkarú mérlegre egyforma súlyokat teszek, a mérleg egyformán terhelt, nem tér ki, azt mondjuk egyformán nehéz a két anyag. Mi a helyzet ha pontosan egy kilogramm tömegű vasat, és egy kilogramm tömegű tollat teszek a mérlegre? Nos a tollnak, mivel kisebb a sűrűsége, jóval nagyobb a térfogata. Na most két eltérő térfogatú de egyforma tömegű testek közül a nagyobb térfogatúra nagyobb felhajtóerő hat. Ergo a gondolatkísérletünkben a mérleg bizony ki fog billenni, mégpedig a vas oldala felé! Tehát amikor súlyról beszélünk, azaz hogy mi a nehezebb avagy könnyebb, be kell látnunk hogy itt a Földön mérve, normál légköri nyomáson az 1 kg tömegű vas nehezebb az 1 kg tömegű tollpihénél !!!


Nem kell tehát bántani azt a fizikatanárt, csak kicsit gondolkodni kellene néha...


maci

2011. nov. 18. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
62%
Kedves Maci! Az nem volt leszögezve, hogy a pehely (tollpihe?) egy zsákban van-e, vagy valami zárt felületben. Szóval folytatnám a gondolatmenetet: Egy kupac pehely a nehezebb, vagy egy kupac pehelyformájú vasdarab, ha mindkét kupac 1 kg. (Nehéz alatt a súlyerejét értjük, ha kicsit gondolkodunk... néha.) :))
2011. nov. 18. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
66%

Teljesen mindegy. Ha a fajsúlyuk eltérő a felhajtóerő is eltér, és nyilvánvaló hogy a nagyobb térfogatúra nagyobb felhajtóerő hat. Ergo a vas a nehezebb! Különben kötözködhetsz, de felesleges. Ha ezt a kérdést felteszed ezer embernek, biztos lehetsz benne, hogy egy két hülyét leszámítva senki nem fogja a pehelyt nagyobb fajsúlyúnak gondolni, mint a vasat. Tehát fenntartom továbbra is, hogy a fizikatanár jól mondta és erre gondolt ő is, amikor feltette a kérdését.


maci

2011. nov. 18. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
És nem is értem miért kevered ide a zsákban tartást. Egy testnek nem azért nagy a térfogata, mert esetleg be van csomagolva. Hanem azért, mert kisebb a sűrűsége. Pl melyik a nagyobb térfogatú, 1 kg vas vagy 1 kg aluminium?
2011. nov. 18. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Fogsz egy mérleget, addig rakod rá a tollpihét amíg 1 kg-t nem mutat a mérleg. Az pontosan 1 kg toll lesz. Ha ezt ellensúlyozod 1kg vassal akkor 0-t kell kiírnia. Nem kell belekeverni a felhajtóerőt, mert azzal együtt kell 1 kg-t mutatnia a mérlegnek. Tudom, hogy az igy kapott tollmennyiség vas sűrűségre történő összenyomása esetén több lesz mint 1 kg, de alapállapotra vonatkozott a kérdés és mivel említetted a "földi körülmények közötti" kifejezést is, abba meg ez a felhajtó erő is beletartozik és azzal együtt van 1 kg. Ha nagyon pontosak akarunk lenni, akkor a tollpihék közti levegőt is figyelembe kellene venni. Nem mondom, hogy hülyeség, mert igazad van (maci).
2011. nov. 18. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
50%

"Fogsz egy mérleget, addig rakod rá a tollpihét amíg 1 kg-t nem mutat a mérleg. Az pontosan 1 kg toll lesz."


Ezzel csak az a baj, hogy így NEM 1 kg toll lesz a mérlegen...


"Nem kell belekeverni a felhajtóerőt, mert azzal együtt kell 1 kg-t mutatnia a mérlegnek."


Nem tudod nem figyelembe venni, mert tetszik vagy sem, jelen van. De mondok jobbat! Mérj ki nekem mondjuk 1 kg tömegű hidrogént úgy, hogy ne vedd figyelembe a felhajtó erőt :P


"..nagyon pontosak akarunk lenni, akkor a tollpihék közti levegőt is figyelembe kellene venni"


No azt pont nem kell figyelembe venni hiszen a sűrűsége pontosan megegyezik a közegével, amiben jelen vagyunk. De mérd meg saját magad úgy, hogy kilélegeztél előtte minden levegőt, és úgy is hogy nagy levegővel bent tartod a levegőt. Nincs különbség. De ha van precíziós mérleged akkor ki is próbálhatod úgy hogy egy üres lufit megmérsz, majd felfújod rendesen, és megméred úgy is.


"Nem mondom, hogy hülyeség, mert igazad van (maci)."


Akkor meg miről beszélünk ?


maci

2011. nov. 19. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!