Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Aki tud írjon nekem lécci egy...

Aki tud írjon nekem lécci egy hexametert? (sajátot, ez a házi, de segg vagyok, nem értem) 2-4 sorosat fontos, különben 2db 1-gyes és nem akarom

Figyelt kérdés

2012. ápr. 7. 15:02
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Én elég jó vagyok benne, de nem fogom megíri a házidat. Esetleg hajlandó vagyok segíteni, pl ha írsz valamit, megmondom hogy hol kell kijavítani, miért nem jó. A szabályok szerintem elég egyszerűek, úgyhogy aki egy kicsit összeszedi magát, simán ír egy hexametert.
2012. ápr. 7. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
de az egészet nem értem 0 ko no signal ......
2012. ápr. 7. 15:45
 3/11 A kérdező kommentje:
de azért köszi
2012. ápr. 7. 15:45
 4/11 anonim ***** válasza:

Én is értem a hexametert.Nagyon egyszerű.Pedig én már rége jártam suliba,de elég volt pár linket megnyitni,hogy újra rájöjjek az egyszerűségére.

A házidat nem fogom megírni helyetted,én sem,de segíthetek abban akár az első.A facebook és a gyakori helyett inkább olvass utána a hexameternek,és magadtól is meg fogod tudni oldani a házidat..

Ha leírnám neked,attól még ugyanúgy nem fogod érteni..

2012. ápr. 7. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

itt egy pár leírás:

[link]

[link]

[link]

[link]

2012. ápr. 7. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
köszi
2012. ápr. 7. 16:00
 7/11 anonim ***** válasza:
Te minek parázol ezen most, holnap iskolába akarsz menni?
2012. ápr. 7. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
nem csak elfelejteném keddre megkérdezni valakitől,vagy megírni
2012. ápr. 7. 16:35
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Figyelj, nem tudom mit nem értesz. Ezen nem kell semmit "érteni", ez nem az atomfizika.


Kell tudni, hogy mennyi szótag van egy szóban. Pontosan annyi, ahány magánhangzó. A magánhangzók az a, á e, é i, í, o, ó, ö, ő, u, ú, ü, ű. Ennyi. Ezeket kell megszámolni.


Tudni kell azt is még, hogy melyik szótag rövid, melyik hosszú.


Hosszú akkor, ha

- vagy hosszú magánhangzó van benne (á, é, í, ó, ő, ú, ű),

- vagy ha a magánhangzót két egyforma vagy két különböző mássalhangzó követi, például itt, volt, verd,

- vagy ha a magánhangzót csak egy mássalhangzó követi, de a következő sor is mássalhnagzóval kezdődik: "ez nem" esetén az "ez" hosszú.


Kivétel: sor vége.


Ugyanis sor végi utolsó rövidet lehet hosszúnak tekinteni, ha akarjuk, és a következő sor mássalhangzója nem hosszítja meg az előző sor végi rövidet.


Most már csak a verslábak szabályai:


Hexameterben csak két féle van: hosszú-hosszú és hosszú-rövid-rövid.


Például:

(hosszú-hosszú):


"vádolt", "forró".


Lehet persze két szóból is:

"nagy név", "két hét", "sok sast"


Aztán pár példa a hosszú-rövid-rövid ütemre:


Egyszavas példa:

"tárlata", "kéred-e", "kútfeje"


Több szavas példa:


"itt van a", "volt neki", "szép kicsi"


Persze sok szó üteme függ a következő szótól (ugye attól, hogy mássalhangzóval kezdődik a következő szó):


"Érem" hosszú-rövid, ha magánhangzóval folytatódik a vers, pl "érem el", de hosszú-hosszú, ha mássalhangzóval folytatódik: "érem fel".

Ilyenek még: öltönyös (hosszú-rövid-változó), engem (hosszú-változó), keres (rövid-változó), stb.


Persze nem kell egy szónak kiadnia az ütemeket, például:


"két nemesember a bálból": hosszú-rövid-rövid [két nemes] hosszú-rövid-rövid [ember a] , hosszú-hosszú [bálból]. Láthatod, hogy az ütemhatárok nem a szóhaároknál vannak.


Most már csak annyit kell figyelni, hogy hat ilyen hosszú-rövid-rövid vagy hosszú-hosszú egységből álljon a versed, az utolsó előtt mindig legyen hosszú-rövid-rövid.


Tehát mit nem értesz?

2012. ápr. 7. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
mindenkinek köszi a segítséget(bárhányan vagytok), végül 5-ös lett
2012. ápr. 13. 15:13
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!