Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ti próbáltatok már tojást...

Ti próbáltatok már tojást üvegbe rakni? És sikerült?

Figyelt kérdés
Kémia feladat, hogy egy főzetlen tojást ecetbe kell áztatni, ettől megpuhul a héjja. Utána egy üvegbe forró vizet tenni és rárakni a tojást, amitől a vákum majd beszívja, így a tojás belekerül az üvegbe. Én megpróbáltam, a tojás héjja puha lett, de az üvegbe nem ment bele. A fórróvíz nem volt elég meleg , hogy beszívja, de ha forróbb lett volna akkor az üveg szétpattan. Megpróbáltam a gyufát belerakin, meg papírt meggyújtani de ahogy ráraktam a tojást az oxigén elfogyott az üvegben és a gyufa elaludt. Főtt tojással sikerült az osztálytársamnak, de így neki sem ment. Van valakinek ötlete, vagy tanácsa? Esetleg csinálta már valaki?

2012. máj. 8. 20:03
 1/2 anonim ***** válasza:

Halvány lila gőzöm sincs, hogy a gyufát miért raktad te bele az üvegbe, de:

ha a víz a forráshőmérséklet közelében van, az üveg légtere gyakorlatilag csak vízgőzből áll. Ha a melegítést ekkor abbahagyod, ráilleszted a tojást légmentesen, majd az egészet hagyod kihűlni, mindenképpen vákuum keletkezik. A víz ugyanis ekkor lecsapódik, és a helyén nem marad semmi. (persze marad, de ez a mi esetünkben elhanyagolható)

Szóval valamit elcsesztél. Nem hagytad kihűlni eléggé, vagy nem volt pontosan az üveg szájához illesztve a tojás.

2012. máj. 9. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

A víz nem volt elég meleg ezt tudom, mert nem mertem bele forró vizet rakni, mert szétpattanhat az üveg.A gyufát azért raktam bele, mert a forró levegő kihűlésekor is vákum keletkezik, és elvileg az is beszívja.

[link]

amúgy neki sikerült a gyufával, mondjuk az főttojás.

2012. máj. 9. 07:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!