Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A hivatalos Mensa-teszt...

A hivatalos Mensa-teszt mennyiben különbözik az online elérhető teszttől? Volt már valaki kitölteni? Milyen volt?

Figyelt kérdés
2012. jún. 26. 22:30
 1/7 anonim ***** válasza:
Sokkal jobb, érdemes kipróbálni!
2012. jún. 26. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 torrent.neked ***** válasza:

Én már voltam. Jó volt. :-)

(sokban különbözik, pl. személyesen, papíron kell kitölteni, kevesebb feladat van, csak ábrás feladatok vannak (tehát nincsenek az online teszthez hasonló feladatkategóriák), időben nincs korlátozva egy-egy feladat, csak az összidő stb. stb.... - emellett találkozni lehet 1-2 mensással, akik elmondanak néhány érdekes vagy érdektelen dolgot az IQ-ról meg az egyesületről... de ezek már csak érintőlegesen vonatkoznak a kérdésedre :-)

2012. jún. 27. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 2xSü ***** válasza:
100%

A Mensa féle Raven teszt alapvetően a logikai intelligenciára van kihegyezve. Úgy alakították ki, hogy lehetőleg ne függjön az eredmény semmiféle tanult, kulturálisan különböző ismerettől, sem egyéb képességtől. Pl. nincsenek benne nyelvtani feladatok, de még csak számjegyek, betűk sem. Nincsenek benne színek sem pl. Így egy színvak, analfabéta ember is a lehető legjobbra tudja kitölteni, még akkor is, ha mondjuk egy afrikai törzs tagja. (Minden feladat egy 3x3-as mátrixban keresi a jobb alsó sarokba tartozó képet, amit 8 különböző válaszból kell kiválasztani.) Mint írták az összidő van egyedül meghatározva, ami általában több, mint elég. Az összidőt úgy határozták meg, hogy az esetek túlnyomó többségében akkor sem érnek el az emberek jobb eredményt, ha mondjuk kétszer annyi idejük lenne a teszt kitöltésére. A kiértékelés során figyelembe veszik az életkort is, hiszen ha az ember elég idős, akkor már az is kimagasló mentális teljesítménynek számít a korához képest, ha képes megjelenni a teszten és felírni a papírra a nevét. A tesztfeladatok egymásra épülnek. Tulajdonképpen egy egyszerű feladatban megtanít egyfajta logikára, és azt méri, mennyire vagy képes észrevenni ezt a logikát egyre bonyolultabb összefüggésekben, mennyire látod át a helyzetet, mennyire tudok a megtanított logikai leveket kombinálni, mennyire vagy képes a rendet megkülönböztetni a véletlenszerű tényezőktől. A feladatsor nagyon alaposan tesztelve lett, így tényleg pontosan mér, viszont csak a mérési tartományon belül. Alapvetően az átlagos mentális színvonal és a mensás szint között mér, de ott is csak tartományokat. Pl.: Az IQ-d átlagos vagy az alatti <=100. Az IQ-d 116 és 124 közötti, ami az emberiség X%-nál magasabb. Vagy az IQ-d 155 feletti, ami az emberiség 1%-ra jellemző. A teszteredménynél meg van határozva, hogy milyen szórás alapján számol, ami megint csak fontos tényező, mert egészen mást jelent egy 132-es IQ egy 24-es vagy egy 15-ös szórású eloszlás esetén.


Az online tesztek ezzel szemben nem túl pontos eredményt adnak, inkább két ember közötti összehasonlításra jók, mint objektív eredmény megállapítására. Sokszor nyelvtani, számolásos feladatokat is tartalmaznak. Persze itt is vannak különbségek. Vannak hasraütésszerű eredményt adó tesztek, amit Pistike csinált, meg vannak komolyabb tesztek.


A legjobb teszt, amit eddig találtam: [link] . Ez hasonlít leginkább a mensás tesztre, és egészen hasonló eredményt ad.

2012. jún. 27. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!

Utolsó, ez a teszt mennyire "kemény"? Nekem a mensás online teszten 130 jött ki, bár nem tudok túl gyorsan és jól fejben számolni, szóval ott valószínűleg sokat hibáztam. Megcsináltam ezt is, de irreálisan sok jött ki, 143. Biztos jó ez a teszt? Ha itt ennyi az eredményem, és nem találtam különösebben nehéznek (egy-két kivétellel) akkor a mensás teszttel sem lesz nagyon problémám?

2012. jún. 27. 13:55
 5/7 2xSü ***** válasza:
79%

Nem mondom azt, hogy sokkal keményebb a mensás teszt. Kb. hasonlóan nehéz ugyanannyi IQ pontos eredményt elérni vele. De gondolj csak bele. A mensás szint azt jelenti, hogy az emberiséget alapul véve nagyobb az IQ szinted, mint az emberek 98%-nak. Nem sokkal nagyobb a Földön a diplomások aránya sem, tehát nem olyan nagy dologról van szó. A mensás szint még nem jelenti azt, hogy valaki zseni lenne. Azt meg pláne nem, hogy kedvesebb, műveltebb, vagy bármilyen szempontból jobb, mint a többi ember.


Az ember hajlamos a saját szűk környezetével összehasonlítani magát. Ha pl. középiskolába jársz, vagy szellemi foglalkozású vagy, akkor a körülötted élőkkel hasonlítod magad össze, hozzájuk méred magad, és hajlamos vagy megfeledkezni a hajléktalanokról, segédmunkásokról. Bár az IQ nem függ össze a műveltséggel, de biztos, hogy az érettségizettek közül több a magas IQ-val rendelkezők száma, mint mondjuk a hajléktalanok között.

2012. jún. 27. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:

2xSü-nek:

Ha kutyafuttában kitöltöttem a belinkelt tesztet és 126 lett, az azt jelenti, hogy érdemes lehet a mensa-nál próbálkozni? :)

2012. szept. 8. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Persze, hajrá! :)
2012. szept. 8. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!