Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A radioaktivitást mérő műszere...

A radioaktivitást mérő műszerek használat közben miért kerregnek, recsegnek?

Figyelt kérdés

Csak érdekelne, ezen mindíg elgondolkoztam.

Ugye mérésre tökéletes, de miért kerreg meg recseg? Meg kattog....

Magyarul miért ad hangot. Más mérőműszer nem ad hangot.


Csak kíváncsi lennék.


2012. aug. 25. 18:19
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

A háttérzajt nem tudom biztosra, szerintem az is azért van, amiért a pittyegés: nem lehet állandóan a kijelzőt figyelni, így a zajból tudod, hogy még be van kapcsolva és működik. [Ez nem tuti, remélem valaki megerősít / megcáfol.]

A pittyegés meg egyértelmű. Ha hosszan sípol, gáz van.

2012. aug. 25. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

A pittyegés a műszereknél oké, de kerreg meg recseg, a radioaktivitást is recsegő hanggal szokták jelezni. (legalábbis pl a tv-ben)


De maga a műszer miért recseg ha pont a kijelzőt nézik?

2012. aug. 25. 18:27
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Lehet, hogy tényleg tévedek, most így elkezdtem googlezni és ezt találtam:

"A radioaktív sugárzás meg ionizál (a radioaktív sugarak keltette ionok indítják azokat az "áramlavinákat", amitől a Geiger-Müller számláló recseg)."

2012. aug. 25. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

"A radioaktivitást mérő műszerek használat közben miért kerregnek, recsegnek?"

Ez nincs így. Azok a múszerek kerregnek, meg recsegnak, amiket olyanra csinálnak meg, hogy a radioaktivitásból származó elektromos jelet kerregéssé, és recsegéssé alakítsa. Ahogy az előttem szóló írta az a hangot kiadó berendezések lényege, hogy megfigyelésük nem igényel erőforrást, mellette lehet dolgozni, lehet csinálni mást.


Egyébként a rádioaktivitást mérő múszerek legnagyobb része ionizáló sugárzást mér, ami a GM csőben áramot indukál, ami a detektált szignált adja. Ezen kívül vannak más doziméterek, amik pl. elszíneződve jelzik, hogy a detektor viselésének ideje alatt (hét - hónap) mennyi volt a viselőt ért össz sugárzás. Semmi hang nincs. Ezenkívűl radioaktivitási esszékben sem pittyegést detektálunk (vicces is lenne), hanem egy automata műszer méri az időegyég alatt mért "beütésszámot", ami a minta radioaktivitását mutatja. (ez a műszer az un. scincillátor)

2012. aug. 25. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem feltétlenül kerregnek. Van köztük kerregő is: a G-M csőhöz néha szoktak kapcsolni jelerősítőt és hangszórót. Ez egy beütésnél egyet pattan, így bizonyos esetekben jól használható. A háttérsugárzás mértékét és eloszlását nem lehet vele mérni, de jól jelzi, ha hirtelen megnő valami miatt és közben lehet mással foglalkozni. Ha például radioaktív kiszóródást keresel baleset után, arra jó lehet egy ilyen is, mert a kihullott részecskék közelében borzalmasan kerreg, aztán tudod, hogy ott kell sugármentesíteni. Illetve demonstrációs célra is tökéletesek, mert a hallható kerregés jelzi a sűrűbb vagy ritkább beütéseket.

Viszont az ionizáló sugárzásokat mérő műszerek nagy része nem ilyen. Ezek tényleges mennyiségi mérésre nem jók, úgyhogy általában számláló áramkörökkel szokták megoldani a problémát: ezekkel lehet számolni összes beütésszámot vagy adott időegység alatti beütésszámot. Aztán abból még akár dózisegyenértéket is ki lehet hozni, ha megfelelően dolgozzák fel az adatokat.

Nem törvényszerű tehát, hogy az ionizáló sugárzásokat mérő berendezések kerregjenek, recsegjenek. Ezeket a sugárzásokat úgy szokás mérni, hogy egy-egy beérkező részecskét elektromos impulzus jelez, amivel aztán azt kezdünk, amit akarunk. Ha akarjuk, hangszórót kerregtetünk vele, ha másképp akarjuk, számláljuk. De légy nyugodt: nem csak az ilyen berendezések kerregnek. Volt már szerencsém óramű által vezérelt stroboszkópos fényképezőgéphez, ami életciklusa vége felé hangját tekintve leginkább gépkarabélyhoz hasonlított. Ráadásul az teljesen ártatlan volt: egyszerű pattogó golyókat, sínen gurigázó kisautókat fényképezett.

2012. aug. 25. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Amúgy ezt onnan vettem, hogy néztem egy filmet Csernobilról, és ott amikor a városba mérték a katonák röntgenben a sugárzást, a múszer erősen kerregett, recsegett, amikor nagyobb sugárzáshoz értek.


http://www.youtube.com/watch?v=dlnLYPltw7A


Ebben a riportban, amikor Tvrtko a mohához hajol ott is kerreg a műszer.


Erre értettem amúgy, de az eddigi válaszokat köszönöm! Érdekesek, ment a plusz :D

2012. aug. 25. 23:22
 7/8 anonim ***** válasza:
Ezzel jelzi, hogy a radioaktivitás elért egy bizonyos szintet, vagy hogy veszélyes szintet ér el a sugárzás. Fajtája válogatja, hogy melyik, de némelyiknél lehet állítani.
2012. dec. 24. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
Itt nem szintekről, meg működésről van szó. A GM számláló a kattan egyet, ha érzékeli hogy elbomlott egy radioaktív atommag.
2013. ápr. 16. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!