Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Van olyan egyenlet megoldás,...

Van olyan egyenlet megoldás, ami nem írható le műveletekkel?

Figyelt kérdés
Hallottam, hogy van harmadfokú és negyedfokú egyenlet megoldó képlet, de feljebb nincs. Meg, hogy a megoldás nem írható le műveletekkel az együtthatókból. Nem tudom elképzelni, hogy van ilyen leírhatatlan szám. Létezik ilyen?

2012. szept. 1. 16:00
 1/7 Silber ***** válasza:
100%

Leírhatatlan szám szerintem nincs, de majd az okosok megmondják helyettem. Szerintem te a transzcendens egyenletekre gondolsz, ahol hétköznapi műveletek kombinációjával nem tudod kifejezni a változót. Egy nagyon egyszerű példája ennek az alábbi egyenlet:

cos(x)=x

Nem tudod megoldani, csak numerikus módszerekkel a végtelenségig megközelíteni a megoldást.

2012. szept. 1. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Tom Benko ***** válasza:
100%
Minden szám leírható valamilyen módon, ha máshogy nem, hát konvergens sorozatokkal. Az egyenletekrôl szólva az állítás csak annyi: egy általános algebrai egyenlet megoldásait az együtthatókból véges sok lépésben legfeljebb negyedfokú esetben lehet megadni. Természetesen speciális egyenletek magasabb fokban is megoldhatóak.
2012. szept. 2. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Silber-nek: Nem ilyen trigonometrikus egyenletre gondoltam, algebraira, mint másodfokú, harmadfokú... De éppenséggel az is érdekes.
2012. szept. 2. 18:43
 4/7 A kérdező kommentje:
Tom Benko-nak: A megoldás leírását "műveletekkel az együtthatókból" értem. Azt hallottam, hogy magasfokúra nincs megoldóképlet, ettől függetlenül a megoldásai lehetnének "leírhatók", nem általános képlettel. Ilyen leírhatatlan létezik?
2012. szept. 2. 18:46
 5/7 Tom Benko ***** válasza:
Itt egy: (x-1)(x-2)(x-3)(x-4)(x-5)=0
2012. szept. 3. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Na most a legutóbbi egyenlet épp olyan, ami könnyen megoldható, a megoldások: 1; 2; 3; 4; 5.


Amire te gondolsz az a Galois-elmélet egyik következménye, mármint hogy ötöd- vagy magasabbfokú egyenletnek nincs olyan általános megoldóképlete, ami az együtthatókból egy adott (zárt) képlettel (gyökvonásokkal, elemi műveletekkel) megmondaná a megoldásokat.


Tehát nem egy szám fel nem írhatóságáról van szó, hanem a képlet nemlétezéséről.


A Galois-elmélet eléggé felsőfokú algebrai ismereteket használ. (Testelmélet; felbontási testek; ....) Esetleg egyetemi matek szak harmadik évében ismertethető.


Amúgy van egy olyan szám, amit mindenki "ismer", mégsem írható fel: a pi. Épp azért jelöljük egy betűvel, mert nem lehet "felírni", csak bizonyos sorozatok határértékeként, de az megint csak nem "felírása" egy számnak.

2012. okt. 30. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Silber által írt cos(x)=x egyenlet tökéletes.


Ismeretes ugyanis, hogy cos(x) Taylor sora:


sum[(-1)^k*x^(2k)/(2k)!] k=0...végtelen.


Tekintve hogy ez minden x-re konvergens, egész nyugodtan beírhatjuk a cos(x) helyére, pusztán elég annyi megkötést tennünk, hogy -1<x<1 és x valós. (Elvileg -1 és +1 megengedhető, azonban ránézésre látjuk, hogy ezek nem megoldások, így akár is zárhatjuk).


Ez tehát azt jelenti, hogy az eredeti trigonometrikus egyenletet egy végtelen fokú egyenletté alakítottuk.


Mivel úgy is csak közelítő megoldást kapunk, hanyagoljuk el a másodfokúnál magasabbfokú tagokat, így az alábbi közelítő másodfokú egyenletet kapjuk:


x^2+2x+2=0


Amire ugye van megoldóképlet: x=0,732.


(Ha ezt visszahelyettesítjük, látjuk hogy 0,1 pontossággal helyes).


A további pontosítás igen könnyen megkapható pl. intervallumfelezés többszöri alkalmazásával.



Megjegyzem, megtehetnénk azt is, hogy pl. negyedfokúig megtartunk minden tagot, ekkor:


(1/24)x^4-0,5x^2-x+1=0


hiányos negyedfokú egyenlet adódik.


Habár ezt analítikusan bonyolult megoldani, levezethető, hogy a megoldása:


x=0,739


ami már ezred pontos.

2014. jún. 22. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!