Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mit jelent ez a tudományokban?...

Mit jelent ez a tudományokban? ( nagyon érdekelne )

Figyelt kérdés

Amikor tanulunk dolgokat fizikán/kémián, akkor a tanárom mindig azt mondja, hogy:


" A tudomány akkori állása szerint jó volt ez meg az az elmélet de ma már tudjuk, hogy ez egyáltalán nem így van "


Szóval az 'ősök' akik a fizikával/kémiával foglalkoztak és kitaláltak valamit ami miatt "zseninek" nevezik őket, az hülyeség volt, mert megcáfolták és még ezek ellenére is "zseniknek" szólítják? o.O


2012. szept. 15. 10:28
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Annak ellenére, hogy elméleteik nem állnák meg a helyüket a mai tudományban, attól még olyat alkottak, ami nélkül nem lehetnének elképzeléseink sem a helyes képletről. Ez olyan mintha Einstein a newtoni tömegvonzás nélkül akarta volna kidolgozni az általános relativitáselméletet.
2012. szept. 15. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Kicsit félreérted. Jó és helyes dolgokat fedeztek fel, de az akkori eszközök és előismeretek híján nem tudtak annyira pontos megfigyeléseket végezni, mint mi.


Például a Newtoni mechanika kellően pontos, azok között a határok között (és még azon túl is egy darabig), aminek a megfigyelésére Newton képes volt, emiatt használjuk még ma is. Persze azóta Einsteinig fejlődött a tudomány, az eszközök, és felfedezték, hogy Newton elmélete nem ad mindig pontos eredményt, a jóslatai eltérnek a valóságtól. Ettől nem lesz rossz, csak megvannak a maga korlátai.

2012. szept. 15. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Az idézett mondat pongyola és ezért nem igaz. Arról van szó, hogy egy adott kor tudósa az, aki az akkori ismeretekhez képest valami olyan új ismeretre jön rá, amely nincs ellentmondásban a régi ismeretekkel, és úgy illeszthető azokhoz, hogy többet, részletesebbet állít valamiről. Amikor tehát valaki újat fedez fel, a régit pontosítja, azaz a régi értelmezési területét szűkíti, és a többi területre mond valami pontosabbat.

Newton megadta az erőtörvényeket. Ezek érvényesek voltak az addigi ismeretek szerint mindenre. Az elemi részecskéket akkor nem ismerték, tehát a Newton törvények arra nem is lehettek érvényesek. Amikor felfedezték ezeket, azt állapították meg, hogy a Newton törvények itt nem igazak, mert itt úgynevezett kvantumokban kell számolni.

Tehát nem igaz, hogy "egyáltalán nem így van", hanem megváltozik a tartalom. Az 1700-as években a törvények "mindenre" vonatkoztak. Amit akkor ismertek, abból mindenre! De a részecskefizikára, amit utána ismertek meg, egy másik törvény érvényes. Ezért nem mondhatjuk, hogy "mindenre".

Ez a helyzet a többi tudós többi felfedezésével is. Például azt mondjuk, a Bohr féle atommodell nem igaz. Mert röviden akarunk fogalmazni. Pontosan fogalmazva azt kellene mondani, amíg az anyagszerkezetben az atomi szintig megyünk csak, addig igaz, de azon túl, az atommag és más részecskék esetére már más modell kell. Csak így hosszú a mondat.

2012. szept. 15. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!