Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Tudom ciki, de akkor még...

Tudom ciki, de akkor még kicsi voltam. Tulajdonképpen mi történt CSernobilben? És lécci ne linkeket adjatok.

Figyelt kérdés
2009. aug. 2. 17:26
1 2
 1/11 anonim válasza:
35%
Szia, atomrobbanás,gondolom ennyit tudsz... Csernobilban volt egy atomerőmű,amelyben "kísérletezett" egy ember és véletlenül felrobbantotta...de nem tudom,hogy ez-e az igazság! :S Én is kicis voltam még akkor,és csak ilyet halottam róla...
2009. aug. 2. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Hát nem egészen... egy éjszakai reaktorteszt során baleset történt, és már nem tudták a működő reaktort leállítani, úgyhogy az felrobbant. Több technikus, mérnök és tűzoltó még akkor éjjel meghalt, és sokan a kapott sugárdózis miatt később. A környező városokból, településekről kitelepítették az embereket (a mai napig nem lehet bemenni oda, csak engedéllyel).
2009. aug. 2. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

köszi a válaszokat.

elsőnek : igen, azt tudtam, hogy atomrobbanás volt, a részletekre voltam/vagyok kiváncsi lehet még írni

2009. aug. 2. 17:57
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Az atomrobbanás pontatlan meghatározás, mert nem úgy robbant mint egy atombomba, a reaktor a hatalmas nyomás miatt robbant szét. Kísérletezés céljából sorra kikapcsolták a védelmi berendezéseket, amikor viszont látták hogy a dolgok kezdenek irányíthatatlanná válni, gyorsan le akarták állítani a reaktort. Ez úgy történik hogy a szabályozórudakat (amelyek elnyelik a szabad neutronokat amelyek a fűtőanyag atommagjait hasítják) beleengedik a reaktormagba. A reaktornak azonban volt egy súlyos tervezési hibája: a szabályozórudak vége grafitból volt, ami nemhogy lassítja, hanem elősegíti a reakciót, mivel neutronmoderátorként viselkedik. Amikor a személyzet a reaktor leállítása mellett döntött, és beleeresztették a szabályozórudakat a reaktorba, a reakció megszaladt, a reaktor hűtőközege túlhevült, és a hatalmas nyomás szétrobbantotta a reaktort, és az erőművet, és erősen radioaktív anyagot szórt szerte szét.


A katasztrófa után a környéket evakuálták, később meg építettek egy betonszarkofágot a megsemmisült reaktor köré, hogy elszigeteljék a külvilágtól.

2009. aug. 2. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Pontosan nem tudom, de ott valami nagyon nem volt rendben. Az egy dolog, hogy a négyes reaktorblokk elszállt, de a az 1-ben is volt egy részleges zónaolvadás '82-ben, és a 2. blokkban meg turbinatűz '91ben. Túl sok baleset ez egyetlen atomerőműben...
2009. aug. 2. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Úgy tudom, ezt a típusú, a neutronokat grafittal szabályozó atomerőművet azóta nem is építettek Oroszországban (meg a szovjet utódállamokban sem), éppen a sok megoldatlan probléma, meg a tervezési hibák miatt.
2009. aug. 2. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
A többiek már leírták nagyjából mi történt. én a politikai vonatkozásáról írnék még, már amennyit nekem is meséltek (én 85. dec-ben születtem, a robbanás 86. ápr-ban volt)) miután megtörtént a baleset, a Szovjetunió el akarta hallgatni az ügyet, mert féltette az imázsát, amiért ekkora balf.szok voltak. a balesetre virradó délelőtt betelefonáltak az ukránok egy magyar óvodába, ahol csak annyit mondtak, hogy aznap ne vigyék ki a gyerekeket levegőzni, mert nagyon magas az UV sugárzás. napokig titokban maradt az ügy, így az emberek gyanútlanul vonultak ki május elsején majálisozni, ahol eleredt a nukleáris eső. több gyerek sugárfertőzött lett, és meg is halt később. a katasztrófa után derült ki hivatalosan, mi történt. anyukám azt is mesélte, hogy baleset utáni napokban-hetekben gyanúsan olcsók voltak a saláták a piacon...
2009. aug. 2. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

jah hogy a 80'as években volt? én vkitől azt hallottam, hogy 2000-ben. én a 80'as években még nem is éltem, ugyanis 95-ös vok ...O_O

de azért köszi a válaszokat

2009. aug. 2. 18:57
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
1986 április 26.
2009. aug. 2. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
ha 2000-ben lett volna még most is szívnál miatta... fél Európával együtt, ahogy anno
2010. júl. 14. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!