Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » IQ tesztem eredménye: 126....

IQ tesztem eredménye: 126. Hivatalos Raven tesztel. Mennyire számít átlagon felülinek?

Figyelt kérdés
21/f

2012. okt. 18. 13:26
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
39%
26 ponttal.
2012. okt. 18. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Mennyi a szórása a tesztnek? Ha 14, akkor nagyon, ha 24, akkor kevésbé.
2012. okt. 18. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
azt honnan tudhatom meg hogy mennyi volt a szórása?
2012. okt. 18. 13:48
 4/12 anonim ***** válasza:
94%

Top 4-5%.


Az IQ egy 100-as átlagú és 15-ös szórású normálelolszlás szerint alakul a népesség körében, tehát a 26-os kitéréshez a 26/15-höz tartozó értéket kell leolvasni a standard normál eloszlás táblázatából.

2012. okt. 18. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
85%
Szerintem idejétmúltak ezek a tesztek. Több ismerősöm is töltött már ki ilyet, senki nem volt 120 alatt...
2012. okt. 18. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

„Az IQ egy 100-as átlagú és 15-ös szórású normálelolszlás szerint alakul a népesség körében”


Ez így nem igaz. A normáleloszlás skálázása teljesen önkényes. A csatolt képen egy 100 átlagú normál eloszlást látunk, melynek kék zónája 1 szórásértéknél kezdődik, a kéken belül a sötétkék 2 szórásértéknél.


[link]


A kék zóna kb a populáció 15%-át jelenti, a sötétkék a teljes populáció 2%-át. Az, hogy a zónahatárok számértéke mennyi, igazából tök mindegy. Ha szórást 5-nek kiáltom ki, akkor 105 és 110 lesz a két zónahatár, ha meg 10-nek, akkor 110 és 120. Mindez a görbe lefutását, azaz magát a mintát nem befolyásolja. Még a 100-as átlag is önkényes, simán mondhatnám, hogy legyen 0 az átlag, csak akkor az átlag alatti IQ negatív szám lenne, ami pszichológiailag nem jól néz ki. De lehetne 78 is, csak azzal meg nehéz számolni.

Az IQ esetén a szórásra két ilyen önkényes kikiáltás volt, régen 24 volt, így amikor a TV-ben azt mondják, hogy valakinek az IQ-ja 160, akkor valószínűleg erre gondolnak, tehát bő két szórás, a sötétkék zónában valahol. Újabban a 15 a divat, így 15-ös szórással ugyanez az IQ 134 körül lenne, de nem azért, mert hülyébb, hanem mert például ugyanaz a távolság centiméterben és hüvelykben mérve más és más számot ad. Az IQ értéke más mértékegységgel más értéket fog adni.



Kérdező, a teszt eredményének tartalmaznia kell a szórást, vagy pedig aki csinálta, meg tudja mondani. Alternatívaként csináld meg a Mensa próbatesztjét, vesd össze a kettőt, és abból már meg tudod állapítani azt, hogy melyik szórás szerint annyi az annyi.

2012. okt. 18. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

[link]

Vicces, az előző pontosan megindokolta, hogy miért helyes az IQ eloszlását N(100,15)-nak venni. Ez a megegyezés, ahogy SI-ben is m-t, cm-t használunk, nem hüvelyket. Nincs is más szerepe a hányadosnak, csak felmérni egy egyéni teljesítmény helyét.


Az már más kérdés, hogy a tesztek többsége nem tudja az IQ-t jól mérni, simán lehet, hogy az általad csinált teszt szerinti eredmények egy 105-es átlagú, 18-as szórású eloszlást produkálnának. A Mensa próbatesztje valóban megbízhatóbb (sőt, tesztekkel 150 feletti eredményt nem is lehet bemérni... :).

2012. okt. 18. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 torrent.neked ***** válasza:
91%

Kedves #7!

"Ez a megegyezés, ahogy SI-ben is m-t, cm-t használunk, nem hüvelyket."


Tetszik az analógia, és bizony van, ahol hüvelyket használunk (gondolom, találkoztál már ennyi-annyi colos monitorral, rézcsővel, pvc-csővel, flopival/hdd-vel stb.). És az sem véletlen, hogy a hosszra nem egy számot mondunk önmagában -- ha szabatosak vagyunk --, hanem a mértékegységet is odaírjuk. Az IQ-teszt eredményének is fontos része, hogy milyen paraméterekkel rendelkező skálán értelmezendő a kapott érték.

(Ez normális tesztek esetén oda is van írva, remélhetőleg a kérdező is így kapta a papírját, vagy legalábbis meg tudja neki mondani, aki kiértékelte a tesztet. Hiszen valóban nem mindegy, hogy 15, 16 vagy 24 az a fránya szórás...)


Üdv:

BM

2012. okt. 19. 03:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
91%
Nekem 117et mértek,azt nem tudom, milyen számolási formában.
2012. nov. 30. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
94%

"Nekem 117et mértek,azt nem tudom, milyen számolási formában."


Ez olyan, mintha azt mondanád, hogy a magasságom 89, de nem tudom, hogy centiméterben, vagy hüvelykben.

2012. nov. 30. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!