Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Matematikai feladat (érdekessé...

Matematikai feladat (érdekességképp, agyfárasztó). Van aki tudja?

Figyelt kérdés

Van egy börtön. 100 cellával rendelkezik. 1-1 rab van mindegyikben. Mindegyik cellában van egy kulcs, ami úgy működik, hogy ha egyszer elfordítod, akkor kinyílik, ha még egyszer akkor bezár. Alapból be vannak zárva. 100 őr megy végig a cellákon. Első őr elfordítja mindet. Második minden másodikat. Harmadik minden harmadikat, és így tovább. Hanyas cellák maradnak nyitva?

(Én sokat agyaltam rajta, de nincs egyszerű megoldásom rá :D)



2012. nov. 14. 20:08
 1/10 anonim ***** válasza:
Az elsö kinyitja mindet. A töszámosok maradnak nyitva. A többi mind zárva lesz. Szerintem. De lehet, hogy tévedek.
2012. nov. 14. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
mit értesz tőszám alatt?
2012. nov. 14. 20:24
 3/10 anonim ***** válasza:
töszámok azok a számok, amelyet csak egyel és önmagával oszthatunk el. Pl.:3; 5; 7; 11; 13; 17;..stb.
2012. nov. 14. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Bocsi a belepofiért, de azok a prím számok...


A megoldást egyébként nem tudom így kapásból, és nincs is kedvem gondolkodni rajta. :(

2012. nov. 14. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Azok a számok, melyeknek páratlan számú osztója van (prímszámok nem jók, 2 osztójuk van!)


Páros hatványkitevőjű számok?

1^2n pipa

2^2=4 (1,2,4) pipa

2^4=16 (1,2,4,8,16) pipa

3^4=81 (1,3,9,27,81) pipa


Tehát a páros hatványkitevőjű számok, 100ig.

2012. nov. 14. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Az összes négyzetszámmal jelzett ajtó nyitva lesz.

1- 1. őr nyitja

4- 1. őr nyitja, 2. zárja, 4. nyitja

9- 1. őr nyitja, 3. zárja, 9. nyitja

16- 1. őr nyitja, 2. zárja, 4. nyitja, 8. zárja, 16. nyitja

25- 1. őr nyitja, 5. zárja, 25. nyitja

és így tovább...

2012. nov. 14. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Az #5 és #6 válasz is jó, és nemcsak százig.

A páros kitevőjű számok négyzetszámok, és fordítva, minden négyzetszám páros kitevőjű. Nézzük, azok miért jók, és mások miért nem.

Minden szám felírható szorzatként. X=a*b. Egy vagy több ilyen bontás lehet, ahol a és b különböznek, vagy egy esetben azonosak. Ekkor az X. ajtót az a-dik őr nyitja, a b-dik őr zárja. Így ahány osztója van a számnak (ezek az őrök fordítanak egyet a kulccsal), annyiszor valaki nyit és zár. A törzsszámokat (és nem töszámokat, vagy ami ugyanaz, a prímszámokat) az első őr nyitja, az önmaga sorszámú őr zárja P=1*P miatt. Viszont a négyzetszámoknál van egy olyan osztó, amelyre X=n*n. Minden más osztója nyit és zár, beleértve az elsőt és önmagát, de az n. őrnek nem lesz párja, ezért ez az ajtó nyitva marad. Minden más ajtót az osztóknak megfelelő párok nyitnak-zárnak.

2012. nov. 15. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Sejtem mire gondolsz, de nem bírom felfogni. :D
2012. nov. 16. 21:56
 9/10 anonim ***** válasza:
Igen primszámok...:) Majd negyedórát gondolkodtam, hogy hogy írjam ezt a német szót magyarul....:) Alzheimer lässt grüßen!...:))
2012. nov. 17. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Kérdező! Konkrét válasz csak konkrét kérdésre lehetséges. Tehát mit nem bírsz felfogni?
2012. nov. 19. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!