Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Valaki elmagyarázza érthetően...

Valaki elmagyarázza érthetően a Doppler-effektust?

Figyelt kérdés
Válaszokat előre is köszönöm!

2012. dec. 7. 14:33
 1/6 anonim ***** válasza:
60%

Wiki egészen biztosan:

[link]

2012. dec. 7. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Ó, nem mondod! Szerinted én hol néztem meg először? Segítek: a Wikipédián. És ezért kértem, hogy valaki mondja el érthetően, mert én azt nem nagyon értem, amit ott írnak.

Várom a többi választ is.

2012. dec. 7. 14:51
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

vannak dolgok amik hullámszerűen terjednek, pl ami ottvan a wikin, a víz felszínén a hullám-gyűrűk egy test körül. Meg a hang is. A frekvencia [link] azt jelenti, hogy a hullám milyen gyakran ismétlődik. pl 1 másodperc alatt mikor ér el a következő hullám az előző hullám helyére. Vagy a hangnál mikor éri el a hang "jel" megint a maximumot. Minél gyorsabban kerül az egyik hangullám az előtte lévő "helyére", annál magasabb a hang.


de ha a hullám és a megfigyelő mozog egymáshoz képest, akkor ez a hullám nem olyan szép körkörös, mint amikor beledobsz egy követ a vízbe, hanem olyan mint ezen a képen: [link] itt a hullám forrása mozog a megfigyelőhöz képest


de a vonatot is hozza példának a wiki, viszont a mentőautó talán jellegzetesebb: mikor jön feléd nínózva magas a hangja, aztán mikor elmegy a mentőautó akkor hirtelen mélyebb lesz. Mert ugyanúgy mint a hattyúnál, a frekvencia a hattyú mögött kisebb, mint a hattyú előtt.


http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=Tn3.. - itt Sheldon illusztrálja ezt a hangot :D

2012. dec. 7. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
2012. dec. 7. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

A hang valójában a levegő hullámzása, amit a fölben egy erre érzékeny sejtcsoport észlel. Mint a vízen a hullámoknak, ennek is van teteje és alja.


A hangnak két tulajdonsága van: a magassága és az ereje. A magasság attól függ, hogy két hullámcsúcs között mennyi idő telik el. A fülben a sejtek ezt észlelik, tehát lényegében a fül méri azt, hogy egy másodperc alatt hány darab hullámcsúcs érkezett be. Ha sok, akkor magasabb hangként észleljük, ha kevés, akkor alacsonyabbként.


Vegyünk egy hangszórót, ami másodpercenként pontosan 500 darab hullámot bocsát ki, ezáltal egy adott hangmagasságnak fogjuk hallani. A hang a levegőben adott sbességgel terjed, így a hullámok nem érik utól egymást, azaz ha az első és az utolsó hanghullám közt pont 2 milliszekundum volt a kibocsátáskor, akkor ennyi lesz a beérkezéskor is.

Most tegyük fel, hogy a hangszóró mozog felénk. Ekkor az történik, hogy kibocsátja az első hullámot (nagyon lelassítva nézzük épp a dolgokat, a másodperc elején vagyunk), majd mivel mozog, egy kicsit közelebbről jön a második hullám, majd a harmadik még közelebbről. Ezért a második hullám egy kicsit "utóléri" az elsőt, nem teljesen, de felzárkózik. Vagyis lecsökken köztük a különbség, nem 2 ms lesz, csak mondjuk 1,9. Úgyis mondhatjuk, hogy az 500 darab hullám nem egy másodperc alatt ér a fülünkbe, hanem kicsit hamarabb, összetömörülve. Ezt a fülönk magasabb hangként észleli.


Távolodva meg széthúzódnak.

2012. dec. 7. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

javítom magam kicsit:


"pl 1 másodperc alatt mikor ér el a következő hullám az előző hullám helyére"


tehát itt arra gondoltam hogy 1 másodperc alatt hány hullám halad át egy ponton, avagy 1 másodperc hanyad része alatt alatt ér el a következő hullám az előző helyére :P

2012. dec. 7. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!