Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha egy lencse pl.3-5-8 dioptri...

Ha egy lencse pl.3-5-8 dioptria értékű, akkor az hányszoros nagyításnak felel meg?

Figyelt kérdés

#dioptria #nagyítás mértéke
2012. dec. 30. 11:33
 1/4 anonim ***** válasza:
Én kb. 45 éve tanultam erről, de úgy tűnik, te még régebben. Egy lencsével ugyanis ha jól emlékszem, csak látszólagos képet tudsz kapni egy tárgyról, aminek a nagyítása nem meghatározható. (tárgyhoz közelebb kisebb, fókuszhoz közelítve nagyobb). Tehát min. 2 db lencsével lehet valódi (ernyőn felfogható) nagyított képet kapni, a nagyítás mértéke pedig annál nagyobb, minél nagyobb a két lencse fókusztávolsága közötti különbség.
2012. dec. 30. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Én nem tanultam róla és konkrét infót sem találok a neten ennek kapcsán azért is kérdeztem. Viszont nem teljesen értem, hogy egy darab lencse nagyítási aránya miért nem meghatározható, ha egy lencse gyújtótávolsága ismert?

Csak annyit olvastam róla, hogy két lencsetag esetében összeadódnak a nagyítási értékek és valahol a dioptria értékének a fele tekinthető a nagyítás mértékének, egy lencsetag esetében.

2012. dec. 31. 08:36
 3/4 anonim ***** válasza:

[link]

Mint jeleztem, nagyon régen nem foglalkoztatott ez a téma, ezért elnézést, hogy először utánanézés nélkül szóltam hozzá. A fenti linkből megtudhatsz sokmindent.

2012. dec. 31. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
100%

N=1+D/4 ill.

D=4(N-1),

ahol N a nagyítás mértéke (szögnagyítás), és

D a dioptria (D=1/f, ahol f a fókusztávolság méterben).


Ezek szerint a 3D-ás nagyító 1,75x-es,

az 5D-ás 2,25x-es,

a 8D-ás pedig 3x-os nagyítású.


A képlet feltételezi, hogy a tisztalátás távolsága d=0,25m.

2014. febr. 19. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!