Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hány képet rögzít az emberi...

Hány képet rögzít az emberi szem másodpercenként, és ezt lehet-e változtatni?

Figyelt kérdés

Azt hallottam, hogy az emberi szem 24 képet rögzít másodpercenként, viszont sokan mondják, hogy 30,50 sőt ennél is több. (Játékoknál nagy a különbség köztük)


Lehet-e ezt befolyásolni, mert én például játszok egy mobilos játékot(cubes free-t), és ha nem koncentrálok rá, akkor érzem, hogy sokkal gyorsabban jönnek a kockák, ha koncentrálok, akkor meg lassabban.


Előre is köszönöm a válaszokatt.


2013. febr. 18. 21:13
 1/6 anonim ***** válasza:
85%
A szem nem rögzít állóképeket.
2013. febr. 18. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Igaz, a szem tényleg nem rögzít állóképet, bár van kivételes eset, például mikor "beég" egy kép a retinádba. Ilyenkor egy homogén felületre nézve láthatod annak alakját egy ideig, de ez más téma.


A 24 fps (képkocka/másodperc) arra vonatkozik, hogy felette a szem már folyamatos mozgásnak érzékeli a képek pergését, alatta szaggatott a mozgás. Persze ez nem szentírás, valahol olvastam, hogy ez eltér minden embernél, például a látóideg továbbítási sebessége, az agy feldolgozási sebessége miatt. Ez viszont kis mértékű eltérés, egészséges embereknél elhanyagolható.

A módosítás már más dolog. Az agyat meg lehet tréfálni. Volt valami kísérlet, hogy egy egérrel egy megjelenő körre kellett klikkelni és az eltűnt, valamit módosítottak és az alany úgy érezte, hogy hamarabb klikkel, mint ahogy a kör megjelenne (számára olyan volt, mintha egy pillanattal a jövőbe látna), pedig a reakcióideje változatlan volt. Szerintem ez az effektus vagy valami hasonló van nálad is. A 24 fps sem a szemed korlátozza, hanem az agyad, inkább ott keresném a választ.

2013. febr. 19. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

A szem nem rögzít képeket, azt a fényképezőgép teszi.

A te problémád kettős. Egyrészt egy adott pillanatban megjelenő képet mennyi idő alatt érzékelsz, ismersz fel, másrészt annak alapján hogyan reagálsz. Ehhez meg kell ismerned az emberi érzékelés alapvető elemeit.

A szem egy adott pillanatban érzékel egy képet, amelyet megfelelő pályán (sejteken keresztül) továbbít az agyba. Ott egy másik sejtcsoport a küldött információt feldolgozza, amikor az kész, azt te a tudatos megértésnek fogod fel. Ezek a tevékenységek elektrokémiai reakciók formájában zajlanak le, amihez idő kell. Azt a bizonyos potyogást úgy képzelheted, hogy elindul a kocka a képernyő tetején, megkezdődik az érzékelés. Mire véget ér, a kocka kicsit lejjebb került. A dolog ismétlődik, míg a kocka le nem ért.

Csakhogy neked reagálnod kell erre, például a billentyűvel mozgatnod. Az agyad, amikor érzékelte a kocka megjelenését, tudja, hogy csinálni kell valamit. Feldolgozza a helyzetet, ez is idő, parancsot ad az izmaidnak, a parancs megérkezik az ujjadba (ismét idő), te végrehajtod. Ezek ismétlődnek.

Ha fáradt vagy, lassabban tudsz dolgozni, és kisebb erőt tudsz kifejteni. Így van ezzel az agy is. Vagyis az érzékelés, agyfeldolgozás, parancs, végrehajtás több időt igényel. Ezt te úgy érzékeled, hogy nem bírsz a kockákkal.

Az átlagember másodpercenként 24-szer tud mintát venni a képből. Ha 1 sec alatt a kocka 4 cm-t mozdul, és 6 cm-es a képernyőd, akkor másfél másodperced van az első érzékeléstől a becsapódásig. Ezalatt az átlagember kb. ötször tud cselekedni. Ha fáradt vagy, az érzékelésed és a reakciód hosszabb lesz, és elveszted a játékot, ahol mindig minden ugyanolyan gyorsan potyog (ha nem állítod a sebességet).

2013. febr. 19. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, most már értem.
2013. febr. 19. 16:07
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

"Az átlagember másodpercenként 24-szer tud mintát venni a képből."

Nem, hanem csak 10-szer.

A 24 kocka/mp azért van, mert azt már biztosan folytonosnak látod.


Ha 10 kocka lenne mp-enként, azt még mind külön látnád, a kettő közötti sebességgel pedig egyre jobban összemosódnának a kockák.


Egyes állatok szeme másképp működik - pl. a légy a moziban minden képet külön lát. A 100 Hz-es tv képeit is.


A tarisznyarák pedig érzékeli azt a mozgást, ami ötször lassúbb az óramutatónál (nem a perc, hanem az, amelyik az órát mutatja).

2013. febr. 20. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a javítást, és az érdekességeket is :)
2013. febr. 21. 15:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!