Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Jó a feltételezésem? Fénysebesség

Buborék Fejü kérdése:

Jó a feltételezésem? Fénysebesség

Figyelt kérdés

A fény terjed a leggyorsabban, amiböl arra következtetek, hogy a fény szempontjábol amig eltellik 1mp addig körülötte végtelen idö telik el. Tehát a fény szemszögéböl a naptol elvileg azonnal kell a földre érnie. De mégsem így van, mert kb 8 perc.

Elméletileg így van, nem?

Vagy hogy van ez?


2013. ápr. 4. 18:05
 1/8 anonim ***** válasza:
A 8 perc az 8 perc.Hiába halad olyan gyorsan a fény, van néhány millió kilométer távolság, amit megtesz a Földig, szóval nem ér ide azonnal.
2013. ápr. 4. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Én azt értem, de nem erre vagyok kiváncsi :)))
2013. ápr. 4. 20:07
 3/8 anonim ***** válasza:

Ez így nem helyes állítás, hogy a fény terjed a leggyorsabban. Hol, miben?

Az, hogy a vákuumbeli fénysebesség a sebességek szuprémuma, az már igen.


Elég nagy baj lenne ha így lenne elméletileg, mert akkor gyakorlatilag is így lenne. Rajzold be a koordinátarendszerekbe az eseményeket, és meglátod te is. Persze előtte nézd meg mi az a lorentz trafó

2013. ápr. 4. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Én meg nem értem a kérdező problémáját.
2013. ápr. 4. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Nem tufom jol kifejezni magam, de volt aki ertette a kerdest. :)

Igazabol annak a valszat varom aki itt gyk-n ertheto ertelmes valaszokat adott marhasonlo temakban. Eszmeletlen jol szemleltetve a dolgokat :)

2013. ápr. 5. 11:13
 6/8 anonim ***** válasza:

Így van.

A háttérsugárzásból befogott fotonok úgy tudják hogy 380 000 éves az univerzum.

2013. ápr. 5. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

A szemléltetés kedvéért képzeljük el így a “kísérletet”:

- A Nap felől egyetlen fénysebességű foton halad a Föld felé. Egy megfigyelő a fotonnal együtt halad és van nála egy pontosan járó óra. Persze ez lehetetlen, mert tömeggel rendelkező dolog nem érheti el a fénysebességet, és célszerűbb lenne „fénysebességhez közeli” sebességekben gondolkodni, de próbáljuk meg így.

- A Föld gubbaszt a helyén, a forgásától eltekintünk, és rajta csücsül egy másik megfigyelő, akinél szintén van egy nagyon pontosan járó óra.

- A dolgot bonyolítja a hosszkontrakció, pontosabban az érzékelt kontrakció, de most csak az idődilatációval foglalkozunk, és a gravitációtól is eltekintünk.


Mindkét megfigyelő azt látja, hogy a másik hozzá képest fénysebességgel mozog. A fotonnal együtt mozgó megfigyelő azt látja, hogy a földi megfigyelő órája megállt (az idő végtelenül lelassult), ugyanakkor a földi megfigyelő azt látja, hogy a fotonnal együtt utazó órája, ideje állt meg. A saját idejük természetesen saját maguk számára ugyanúgy telik.

Tehát ugyanúgy eltelne a 8 másodperc a találkozásig, csak mindketten azt látnák, hogy a másik számára megállt az idő.


Nem vállalok garanciát arra, hogy mindez biztosan igaz, ha hülyeséget írtam, javítsatok ki :)

2013. ápr. 5. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Erre voltam kíváncsi! Köszi :)

Jól leírtad. Jogos, mostmár nagyjábol rendben van a dolog a fejemben.

2013. máj. 1. 18:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!