Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért csak a víz, és normális...

Miért csak a víz, és normális légkör a fontos az élet kialakulásához?

Figyelt kérdés
Rengeteg helyen olvastam már, hogy olyan bolygón alakulhatott ki élet ahol van folyékony állapotú víz és normális légkör. Tehát mint a Földön. De mivel "elvileg" nem találkozott még senki földön kívüli lénnyel így szerintem abszolút nem elképzelhetetlen, hogy egy másik lénynek nem a víz és az oxigén a fontos, hanem mondjuk más. Csak én látom ezt rosszul?

2013. ápr. 19. 17:30
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Abban igazad van, hogy nem feltétlenül egyeznek meg a feltételek a Föld és egy másik bolygó élővilága között, de vannak olyan feltételek, ami nélkül nem teljesül az élet.

Az ismert élőlények szén alapú életformák, mi is ilyenek vagyunk, és nekünk arra van szükségünk, ami minket körülvesz.Más bolygókon ez lehet másképpen is.

Az viszont például adott, hogy mekkora lehet a bolygó, milyen messze kell lennie a csillagjától, stb.

Vannak itt a Földön is olyan élőlények, akik mást igényelnek a megszokottnál.Az arzénbaktériumok például arzénnal helyettesíthetik a foszfort a szervezetükben.Tulajdonképpen ez is olyan dolog, ami fontos, de más.

Viszont az oxigén valószínűleg nélkülözhetetlen, mert mást nem-igen lehet "elégetni", ha energiához akarsz jutni.

A rövid válaszom tehát az, hogy mindenféleképpen lehetnek eltérések az igények között, de úgy gondolom, hogy van aminek nem szabad változnia (gondolok most az oxigénre).

2013. ápr. 19. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Pont ez az, hogy nem biztos, hogy a földön kívüli lények szén alapú életformák. Ahhoz, hogy ezt megállapítsuk ki kellene elemezni legalább 1-et a sok közül. Plusz De például itt van ez a cikk: [link]

Ebben pont arról írnak, hogy találtak 3, a földhöz hasonló bolygót.

De én azért tartom elengedhető feltételnek az oxigént, mert egy földön kívüli lénynek nem biztos, hogy oxigén kell. Például az is elképzelhető, hogy nekik is szkafander ruha és palackok kellenének ha idejönnének a földre. Ugyan úgy, mint nekünk az űrben. Persze tudom, ott nincs levegő de a hasonlat pont jó.

2013. ápr. 19. 17:59
 3/11 Makoscsiga ***** válasza:

Szerintem a légkör nem szükséges, és még sehol nem láttam, hogy a "normális" (bármit is jelentsen ez) légkör szükséges feltétele lenne az élet kialakulásának. A víz különböző fizikai-kémiai okoknál fogva elengedhetetlennek tűnik az élethez. Erre alapozva lehet tudományt csinálni, a vizet nem tartalmazó spekulációk a fantázmagóriák világába tartoznak (bár nem teljesen kizárt, de én még sehol nem láttam komoly modelt).


De különben az oxigén egyértelműen nem alapvető, mivel a földi élet kialakulásakor sem volt a légkörben oxigén. Mást is lehet oxidálni, amire egyébként sok példa van a földi életközösségekben is (anaerob légzők). [link]

"anaerob légzési típusok (vasredukció, nitrátredukció, fumarátredukció, 8 szulfátredukció, metanogenezis) megjelenése a rendelkezésre álló légzési elektron akceptorok (mint pl. Fe(III)-ionok, nitrát, fumarát, szulfát) mennyiségének a függvénye." csak a példa kedvéért.

2013. ápr. 19. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
67%

Szerintem azért fontos a légkör, mert megvéd a sugárzások nagy részétől.

Az ózonréteg nélkül például nem lenne fejlettebb élet a Földön.

2013. ápr. 19. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Ja, és még valami:

Oxigén volt a légkör előtt is, csak vízben oldva.Másképpen nem lehettek volna életképesek az első oxigéntermelő tengeri növények.

2013. ápr. 19. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Szerintem itt öszekeverhettél dolgokat.

Az életnél a legfontosabb feltétel, hogy szén alapú. Azért, mert csak a szén képes hosszú, bonyolult láncokat létrehozni. De ezt hogyan mutatod ki innen?

A folyékony víz ezek után egyértelmű - bár pl. a Jupiter holdjain is keresik az életet, ott pedig folyékony metán van. Lehetséges, hogy az is jó.


Az oxigénes légkörrel meg az a helyzet, hogy az az élet mellékterméke. Ahol élet van - csak ott alakul ki.


Az arzénes baktériumok pedig nem arzént használnak!

Csak képesek megélni olyan környezetben is, ahol az arzén koncentrációja 4000-szer akkora, mint a foszforé. Elviselik - de ugyanúgy foszfort használnak.

2013. ápr. 19. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

"csak a szén képes hosszú, bonyolult láncokat létrehozni"


Na ez a kulcsmondat! A kémiai folyamatok máshol se zajlanak le másképp!Csak a szén képes szervesanyagot képezni!

2013. ápr. 19. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Én eleve ilyen szkeptikus típus vagyok. Persze, a Földön a szén a fontos. De mi van akkor, ha más bolygókon mondjuk a kripton a fontos. Csak hogy egy filmbéli életteremtő ú.n. szénpótló anyagot említsek. Bocs, ha a kriptonnal hülyeséget írtam. Igazából már régen láttam a Superman filmeket és már pontosan nem emlékszem. De a hasonlat erről függetlenül itt is megállja a helyét. Tehát arra akarok kilyukadni, hogy egyáltalán nem biztos, hogy ami a Földön egyszer bevált vagy nem vált be az más bolygókon is úgy van.
2013. ápr. 19. 21:48
 9/11 A kérdező kommentje:
az is lehet, hogy egy még felfedezetlen anyagból jöttek létre a más bolygókon élő lényeg. ami mondjuk magában foglalja egyszerre a szén-oxigén-víz kombinációt. Csak, hogy akkor maradjuk a földi élet fontos pilléreinél.
2013. ápr. 19. 21:53
 10/11 anonim ***** válasza:

"De mi van akkor, ha más bolygókon mondjuk a kripton a fontos."

A kriptont ismerjük, az nemesgáz. Nem vegyül semmivel.


"az is lehet, hogy egy még felfedezetlen anyagból jöttek létre a más bolygókon élő lényeg."

Szerintem ne erőlködj. Ilyen nincs. A világegyetemben azonosak a törvények - ezért tudunk kutatni.

Még a szilíciumon gondolkodnak - de abból földi körülmények között max. 5 atomos lánc képezhető.

Más - extrém - körülmények között ez lehet akár 15 atomos is.

A szénből az 1000 atomos lánc sem szokatlan.


Tudod, a tudósok nem hülyék. Nagyon sokat tudnak és nagyon sokat gondolkodnak. Te ennél csak akkor érhetsz el jobb eredményeket, ha náluk is többet tudsz és gondolkodsz. Akkor viszont már te is tudós lennél.

2013. ápr. 19. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!