Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Milyen, olyan mondat van,...

Milyen, olyan mondat van, ahol az ige alanyként szerepel?

Figyelt kérdés
Olyan mondatot kellene szerkeszteni, vagy kitalálni, amibe az ige alanyként szerepel. Nagyon fontos lenne.
2013. ápr. 30. 08:39
 1/6 anonim ***** válasza:
Semmilyen.
2013. ápr. 30. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Nincs ilyen.

1. Az ige mondatbeli szerepe csak és kizárólag állítmány lehet. (Tehát alany nem lehet.)

2. A mondat alanyának szófaja lehet

a., főnév vagy

b., főnévi értelemben vett egyéb szófajok (személyes névmás, főnévi igenév).

(Tehát ige nem lehet.)

2013. ápr. 30. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
A dívik jelen idejű ige.
2013. ápr. 30. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Az igét főnévként kell használnod.

Az életem tele "kell"-ekkel.

2013. ápr. 30. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Az életem tele kell-ekkel. Mit állitunk? -> tele Mi tele? -> az életem.. Az alany itt nem az életem?
2013. máj. 1. 19:36
 6/6 anonim ***** válasza:

De igen, az "életem" az alany.

Az előző (3. válaszbeli) mondat sem olyan, mint amit te keresel, ugyanis ebben az esetben a "dívik" NEM ige.

Az ige ugyanis eredeti, lexikai szófajában állítmányi funkciójú. Ahhoz, hogy betölthesse az alany szerepét, főnevesülnie kell; azaz grammatikai szófajváltás következik be, amit a határozott névelő használata jelöl. (A mondatban a "dívik" határozott névelővel szerepel, ez egyértelművé teszi a főnévi értékű használatot.) A mondat egyszerű, határozott alanya tehát a határozott névelős főnévi értékű ige.

Tehát ismétlem: NINCS olyan mondat, ahol az ige alanyként szerepel.

2013. máj. 1. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!