Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » El tudja magyarázni nekem valaki?

El tudja magyarázni nekem valaki?

Figyelt kérdés
Egy kanálra rákötözünk egy madzagot és a madzag két végét a fülünkbe rakjuk. a kanálra ráütünk és hangos hangot hallunk.a kísérlet folyamatát értem, de valaki el tudja nekem magyarázni kicsit hivatalosabban, fizikásabban? köszönöm!

2013. máj. 7. 21:00
 1/3 anonim ***** válasza:
Gondolom a madzag elvezeti a fülig a rezgéseket, melyek továbbítódnak a dobhártyán át a hallócsontocskáknak. A kalapács-üllő-kengyel a rezgéseket felerősítik. A mechanikai rezgés az ovális ablakon át jut el a belső fül csigájába, ahol a rezgés átalakul folyadékhullámmá, valamint a Corti-féle szerv az alaphártya rezgésének hatására ingerületbe jön. Az ingerület elszállítódik a hallóidegen keresztül a hallókéregbe, amely a halántéklebenyben található.
2013. máj. 7. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Ez nem igaz, mert a madzag túl rugalmas és ezért minden ilyen változás elnyelődik benne elég hamar.

De maga a jelenség a következő. Ha a kanálra (nagyobb kemény rugalmas tárgyra) ráütünk, abban rezgések keletkeznek benne. Ha ehhez alkalmas szál (mondjuk egy jóféle drót) csatlakozik, akkor az átveszi a nagyobb tárgy rezgését, ami tovaterjed benne. A füledben a rezgő drótvég megmozgatja a levegőt (az is hasonlóan rezegni, azaz tágulni tömörödni fog), amelyet az emberi fül érzékel ugyanúgy, mint egy kiáltáskor az azáltal keletkező és a fülhöz érő levegőrezgéseket is.

Ezt a jelenséget úgy hívjuk, hogy alkalmas hosszú drót vezeti a hangrezgéseket (persze elég rossz hatékonysággal, de azért érzékelhetően).

2013. máj. 8. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
köszi a válaszokat!:)
2013. máj. 8. 16:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!