Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Időutazási paradoxon?

Időutazási paradoxon?

Figyelt kérdés

Ma gondolkoztam egy kicsit az időutazáson, hogy milyen jó lenne, ha pl egy idővihar előre vinni annyit az időben, hogy tudjam a nyertes lottószámokat, de közben egy paradoxonra lettem figyelmes. El is neveztem lottó paradoxonnak (nem tudom létezett e eddig, ha igen elnézést).

A lényeg, hogy valaki előre jut az időben és megnézi a nyertes lottószámokat, de tegyük fel nincs nyertes azon a héten. Visszatér a saját idejébe és megjátssza őket.

Így már lesz nyertes, de ezzel megváltoztatta a jövőt. Vagy, ha megteszi őket, akkor nem azok a számok lesznek a nyerőszámok, mert megváltozott a jövő? Esetleg egy alternatív valóságot nyit?


2013. máj. 23. 17:43
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

"ha megteszi őket, akkor nem azok a számok lesznek a nyerőszámok"

Ez csak akkor fordulhat elő, ha csalnak a lottón. Így lehetne egyértelműen megtudni ezt, ha lenne időgéped :-/

2013. máj. 23. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:

"Így már lesz nyertes, de ezzel megváltoztatta a jövőt."

igen, ez az időutazás lényege...


"Vagy, ha megteszi őket, akkor nem azok a számok lesznek a nyerőszámok, mert megváltozott a jövő?"

Ez csak egy hasraütés-szerű kitaláció. Miért változnának meg a számok?


"Esetleg egy alternatív valóságot nyit?"

Az alternatív idősíkok meg ilyesmik az egy feloldása az időutazási paradoxonnak, nekem csak két bajom van ezzel:

- ez akkor nem időutazás, hanem létsík-ugrás vagy nemtom

- semmi bizonyíték, vagy jel nincs rá szerintem, hogy lennének alternatív valóságok, egyszerűen csak ha lennének, akkor könnyebb lenne megmagyarázni egy elméleti dolgot (persze attól még lehetnek)

2013. máj. 23. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
A jövőt nagyon könnyű megváltoztatni, te is képes vagy rá. Pl. ha most húzol egy vonalat a szobád falára, az ott marad a jövőben és nem lett volna ott, ha most nem olvasod ezt, én meg nem írom le. Szóval megváltoztattuk a jövőt. :-)
2013. máj. 23. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:
Vagy az a jövőm, hogy azt a vonalat mindenképpen meg kellett húznom:)
2013. máj. 23. 19:18
 5/17 anonim ***** válasza:

"semmi bizonyíték, vagy jel nincs rá szerintem, hogy lennének alternatív valóságok, egyszerűen csak ha lennének, akkor könnyebb lenne megmagyarázni egy elméleti dolgot (persze attól még lehetnek)"


Nincs bizonyíték rá, de nem csak egy elméleti dologra lenne magyarázat ha lenne, hanem megfigyelt kvantumfizikai kísérletekre is pl kétrés kísérlet.


Paradoxon lehetséges megoldásai:

- Nem lehet időutazást csinálni. (Jelenleg semmilyen fizikai törvényt nem ismerünk ami megakadályozná hogy lehessen.)

- Alternatív valóságok között járkálsz, ami szigorú értelemben nem időutazás (ezt már írták).

- Lehetséges időutazás, de nem fordulhat elő paradoxon.

Pl. Legyen egy féreglyuk aminek a két vége közel van egymáshoz egy jól célzott lövéssel bemegy az egyik végébe a labda , és időben hamarabb kijön egy a másik végéből. Ekkor (labda) egy anyag egy időben kétszer kitölti ugyan azt a teret. Ha belement a labda és ki is jön akkor kijövő labda soha sem pattanhat neki úgy a korábbi "énjének" hogy az ne menjen bele, mert akkor nem jönne ki mert be sem ment vagyis nem történik meg. Előfordulhat hogy nem pattannak egymáshoz, az is előfordulhat hogy pont úgy pattannak egymáshoz hogy belemenjen ekkor kvázi azért pattant neki mert bele fog menni és azért ment bele mert nekiment a 2 esemény kölcsönösen egymás ok-okozati folyamata.

A fizika törvényei megakadályozzák a paradoxonok létrejöttét, ha lehetséges az időutazás nagyon furcsa dolgok történhetnek amik minden képzeletet felülmúlhatnak furcsa ok-okozati összefüggések hierarchiáját alkotva aminek bonyolult működéséről fogalmunk sincs még azt sem tudjuk hogy egyáltalán lehetséges e időutazás.

2013. máj. 24. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

" és időben hamarabb kijön egy a másik végéből."

és időben hamarabb kijön a másik végéből.

2013. máj. 24. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 Wadmalac ***** válasza:

#5:

Másik megoldás:

Maga az időutazás a múltba, a múlt megváltoztatása HOZZA LÉTRE az onnantól elágazó párhuzamos valóságokat. Egy beavatkozás egy törés: egyik ágban nem történt beavatkozás, a másikban igen. Így kérdéses, hogy az időutazó beavatkozása után hova térhet "haza". Mert ha csak az eredeti, nem változott valóságba és a másik, megváltozott valóság nem elérhető számára, akkor nincs paradoxon.

2013. máj. 24. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

@Wadmalac

Erre én is gondoltam, de nem akartam bonyolítani. Egyes hipotézisek szerint minden döntésünk hatására minden pillanatban, sőt élettelen anyag pl egy bizonyos radioaktív atom lebomlott e hatására egy újabb alternatív valóságba kerülünk. Nem azt mondom hogy párhuzamos valóságba mert nem jó a kifejezés, inkább egymást metsző valóságba, ezek egyesülhetnek szétválhatnak. Maradjunk a múlt évszázad legszebb kísérletének nyilvánított fizikai kísérleténél a kétrés kísérleténél. A teljesség igénye nélkül írom le, egy foton átmegy a két résen egy időbe és a végén saját magával interferál. Egy hipotézis szerint 2 alternatív valóságba az egyikbe a bal a másikba a jobb lyukon keresztül ment be a végén egyesül a két alternatív valóság, ha megfigyeljük akkor is ez történik azzal a különbséggel hogy a végén nem egyesül a két valóság.

Akár a kétrés akár más érdekes kísérlet esetében akár az időutazás esetében az hogy maga a kísérlet, a fizikai folyamat hozza létre a többi valóságokat vagy azok eleve léteztek csak oda kerültünk a kettő izomorf. Megkülönböztethetetlen a kettő. Azaz nem tekintem külön esetnek amit te írtál. Itt nincs olyan hogy eredeti-nem eredeti, pontosabban mindegyik eredeti.


Mj:

Ha felfedeznénk az időutazást és beigazolódna hogy valójában alternatív valóságok közötti járkálás történik, ez nem zárná ki hogy lehetséges a "- Lehetséges időutazás, de nem fordulhat elő paradoxon." változat is. Ez utóbbi olyan bonyolult hogy sci-fi filmet sem csináltak belőle, a laikus néző nem értené.

2013. máj. 24. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 Wadmalac ***** válasza:

Ajánlanám Wolfgang Jeschke: A teremtés utolsó napja könyvét.

Nagyon jól felépített és megírt sci-fi, jól bemutatja a paradoxon-mentes időutazás lehetőségét (és értelmetlenségét is), jó társadalmo-kritika is, miközben sok mai rejtélyre ad potenciális választ.

2013. máj. 24. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

Nem ismerem a könyvet, de felkeltette az érdeklődésemet és el fogom olvasni.

Az időutazásról Lukács Béla fizikus is beszélt. Elmondta hogy nagyon furcsa dolgok történhetnek(, rég hallgattam már) olyan dolgok amiket a jelen ismereteink szerint nem bírnánk kikövetkeztetni, vagyis nem feltétlen az lenne sok esetbe amit az eddigi ismereteink szerint a józan ész diktálna, ha egyáltalán lehetséges az időutazás.

2013. máj. 24. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!