Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi történt a csernobili...

Mi történt a csernobili katasztrófánál?

Figyelt kérdés

2013. máj. 25. 17:16
 1/9 anonim válasza:
Figyelmetlenek voltak majd bumm az egesz felrobbant.
2013. máj. 25. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Keress rá a neten. Ne várd, hogy valaki rákeres és bemásolja neked ide. Legyél önálló.
2013. máj. 25. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha tényleg érdekel a téma, és nem csak a fizikatanárod adta el feladatnak, hogy írj házidolgozatot a témáról, hogy ne bukj meg, akkor ajánlom:


- Szatmáry Zoltán / Aszódi Attila Csernobil Tények titkok hiedelmek

- Frederik Pohl - Csernobil


című könyveket.


Előbbi két tudós írja és tudományos oldalról közelíti meg a témát, de egyszeri ember számára emészthetően.

Utóbbi irodalmi mű, de történelmi tények alapján vezeti végig az eseményeket úgy, mintha az olvasó is részt venne az események lefolyásában.

2013. máj. 25. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Szergej Mirnij - Élőerő

Piers Paul Read - Uramisten mit tettünk


Ezt a két könyvet vedd a Pohl könyv elé, ha lehet :)

2013. máj. 27. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
KÖSZNÖM MINDENKINEK A VÁLASZT FŐLEG AZOKAT AMELYEKNÉL AZ ILETŐ KÖNYVCÍMEKET IS FELTÜNTETETT. AZÉRT KELL EZ NEKEM MERT ÉRDEKEL, NEM FELELÉS MIATT!!!
2013. júl. 2. 16:39
 6/9 anonim ***** válasza:
Összefoglalva: a 4-es blokk 1983-ban eleve tervezési hibával épült, nagyon hajlamos volt a túlmelegedésre, ezért a robbanás napján épp egy biztonsági tesztet akartak elvégezni. 20 perccel a robbanás előtt megszakadt a rádiókapcsolat a 2 rendszerkezelő között. A stabilitás érdekében az egyik nagyon megnövelte a teljesítményt, amitől felforrósodott a mag. Erről a másik nem tudva azt vette észre, hogy túl sok hűtővíz alakult át gőzzé, így lelassította a turbinákat, majd később teljesen le is lettek állítva. Hatalmas hő + semmi hűtővíz = a hőmérséklet elérte a normál érték 100x-osát, amitől megolvadt a reaktormag, és 1 perccel később bumm! A reaktor több tonnás acélteteje 100m-re lerepült, és 8 tonna erősen radioaktív fűtőanyag repült szét a szabadba 1986 április 26.-án hajnali 01:24
2014. márc. 25. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Nézd meg a Csernobyl minisorozatot! Vannak benne pontatlanságok, de ezektől eltekintve elég hitelesen mondja el mi és hogyan történt, és kik miatt.
2019. júl. 28. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Ironikus módon éppen egy vészhelyzetet szimuláltak, hogy el tudják-e hárítani, és hát sajnos nem tudták. Valami olyasmi volt a lényeg, hogy ha - valami hiba miatt - leállnak a turbinák - és velük az áramtermelő generátorok is - akkor elég lassan állnak-e le ahhoz, hogy a lassulásuk közben még tudjanak annyi áramot termelni, ami a hűtővizet keringető szivattyúkat üzemben tudja tartani addig, amíg a tartalék dízelgenerátorokat bekapcsolják, és azok felpörögnek. De a sorozat szerint már a szimulációra felkészülés közben is olyan hibák sorozatát követték el, hogy még ha sikerült volna is elhárítani a vészhelyzetet, az eredmények használhatatlanok maradtak volna. Sajnos a reaktor biztonsági rendszereit pedig ki tudták kapcsolni (úgy tudom Pakson ez eleve lehetetlen).

És sajnos a csernobili reaktor az egy RBMK típusú (nagy teljesítményű csatornás) reaktor volt, amelynek moderátora (=neutronlassító anyaga) a víz helyett a grafit volt. Így amikor a víz - a túlmelegedéstől - elforrt, a grafit ott maradt, és a láncreakció - amelyhez lassú neutronok kellenek - nem állt le. Egy nyomottvizes (mint a paksi) reaktor önmagát is képes szabályozni, mert ott a víz a moderátor, és ha az túlmelegszik, és csökken a sűrűsége, akkor kevésbé moderálja a neutronokat, amik így gyorsak maradnak, és kevésbé lesznek képesek az urán atommagokat széthasítani, tehát leáll - vagy legalábbis lelassul - a láncreakció, és vele csökken a reaktor teljesítménye is.

A másik rettenetesen nagy tervezési hiba pedig a szabályozó rudak grafit végei voltak. Amikor a reaktort irányító személyzet látta a bajt, megnyomta ugyan a vészleállító gombot, és a neutronelnyelő szabályozó rudak elindultak a reaktor belseje felé, de a végük grafitból volt, és először csak ez a részük került az aktív zónába amely - a moderátor funkciója miatt - tovább növelte a reaktor teljesítményét. (A moderátor ugye a neutronok sebességét moderálja - csökkenti - de mivel a lassú neutronok okozzák az uránmagok hasadását, így ez a teljesítménynövelő hatású.)

Ráadásul a reaktor teteje nem tűzálló anyagokból épült, pedig elvileg abból kellett volna, álljon.

jan. 21. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
#8, még ha tűzálló is lett volna a reaktor teteje, semmit se ért volna akkor se! Belső egyszerű tüzek megfékezésére okés, na de a robbanás az sokkal több, és le is szakította!
jan. 21. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!