Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » LM317-es IC-vel szabályozhatom...

LM317-es IC-vel szabályozhatom egy power LED fényerejét?

Figyelt kérdés

Konkrétan egy 1 wattos példányról lenne szó, kerékpár világítást csinálok belőle, hogy este is lássam az utat. A településünknek elég hiányos a közvilágítása, egyszer van fény, utána nincs, megint van, és ez így megy minden utcában.


Arra gondoltam, hogy a világos részeken valamivel le kéne szabályozni a LED áramát, hogy ne fogyasszon feleslegesen sokat. Nem kapcsolhatom ki, mert megbüntethetnek a rendőrök.

A kormányra raknék egy tolós potmétert, ami folyamatosan a hüvelykujjamnál lenne, ezzel akármikor tudnám csökkenteni a fényerőt.


Az lenne a kérdés, hogy ezzel az IC-vel működne-e? Nem ártana a LED-nek, ha csak így "elvonnám tőle" az áramot?


...Vagy használjak PWM-et, mert gazdaságosabb? :D



2013. dec. 1. 17:48
 1/6 anonim ***** válasza:
Létezik az LM317-nek áramgenerátor üzemmódú kapcsolása.Valahol láttam, de nem emlékszem hol. Elvileg lehetséges. Tolópotméter helyett lehetne fotoellenállás, vagy fototranzisztor, akkor automatikusan szabályozna a ketyere.
2013. dec. 1. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
96%
Gazdaságosabb a négyszögjellel való vezérlés, ahol a kitöltési tényezőt változtatod.
2013. dec. 1. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Első: arra gondoltál, amire én:

[link]


Második: A sok ki-be kapcsolgatás nem tesz valami kárt?

2013. dec. 1. 22:02
 4/6 anonim ***** válasza:

1)Igen, valami ilyesmit láttam.

2)Tudtommal a LED-ek jól bírják az impulzus üzemmódot.

Csak Cuninak igaza van legelegánsabban a kitöltési tényezővel lehetne szabályozni.

Hány voltod van a "fedélzeten"? Mivel táplálnád a LED-et?

2013. dec. 2. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Jelenleg három lámpám van:

Piros hátsó, amihez még nem akarok nyúlni.

Egy gyengébb fényű kadmium sárga, ha még nincs olyan sötét, akkor általában azt kapcsolom fel.

Fehér első elemlámpa van felrögzítve, abban is power LED van, csak elég gyenge teljesítményű.


Az építgetéssel azt oldanám meg, hogy a két első helyett elég legyen egyet használni, és az tudjon halványan is világítani, de ha kell, akkor erősre tudjam kapcsolni (lehetőleg fokozatmentesen).


LM555-ös IC-vel + potméterrel meg tudom oldani a PWM-et, pont egy darab van még itthon.

2013. dec. 2. 19:23
 6/6 anonim válasza:

Legjobb IC. Még a 4000 Ft-os kapcsolóüzemű ketyerémnél is jobb.

Oszcilloszkóppal néztem és szó szerint levágja a + áramot/ feszültséget!

2014. márc. 9. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!