Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az ős Föld légköre miből ált?...

Tamas2000 kérdése:

Az ős Föld légköre miből ált? Mi a feltétle hogy mikroolgazmusok keletkezenek? Amikor a Nap vörös óriás álapotban lesz miért vörös lesz? A mi Napunknál nagyobb csillagok miért fehéren világitanak és a kisebbek vörösen?

Figyelt kérdés
Ha a Nap vörörs óriás lesz nagyobb lesz a tömege és ha keresünk egy fiatal csilagot aminek meg egyezik a vörös óriás tömegével akkor az a fiatal csilag fehéren vagy nagyon világosan világit de a mi napunk miért vörös lesz.

2013. dec. 23. 11:58
 1/4 anonim ***** válasza:

Nap-os kérdésekhez:

[link]

2013. dec. 23. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Na, Tamáska, szülők visszaengedtek a géphez karácsonyra? :)


Napunknak nem lesz nagyobb a tömege mikor vörös óriássá fejlődik. Sőt, folyamatosan csökken a tömege, amit energiaként sugároz ki élete folyamán. A térfogata nő meg, amikor beindul benne a hélium fúziója, lényegesen hevesebb reakció, lényegesen több energiát termel adott idő alatt. -ez megborítja az addigi egyensúlyt a gravitáció összehúzó, és a sugárnyomás "kitágító" hatása között, utóbbi javára. Ettől fúvódik fel. Mivel a felülete nagyobb mértékben növekszik, mint amennyivel a felszíni hőmérséklete nő, ezért egységnyi felületre kevesebb hőenergia jut - ettől válik egyre sötétebbé, vörösebbé a színe.


Továbbá nem általános dolog, hogy a Napunknál nagyobb méretű, tömegű csillagok fehéren világítanának. Pont az előbbi leírás végén írt dolog miatt. Minél nagyobb méretű egy csillag, általánosságban annál kevesebb energia jut egységnyi héjfelületre. Ezért a Napunknál nagyobb méretű csillagok általában inkább vörösebbek, mint a mi Napunk. Sőt, inkább kivételes az, hogy egy óriáscsillag fehér vagy kék színű legyen. Ehhez ugyanis óriási anyagmennyiség, óriási gravitáció, (csillagokhoz képest) óriási sűrűség, ezzel együtt pedig óriási kisugárzott energiamennyiség szükséges. Minél nagyobb a tömeg, annál labilisabb az adott csillag, annál gyorsabban emészti fel üzemanyagát, annál rövidebb életű lesz. Ezért a fehér vagy kék hiperóriások talán a világegyetem legrövidebb életű csillagai, néhány millió év alatt képesek felélni az utolsó energiatartalékaikat is. Nincs is sok belőlük, egészen ritkák.


Általában a kék hiperóriás forma csak rövid átmeneti állapot: olyan hevesek a magreakciók a magjukban, hogy a sugárnyomás folyamatosan lelöki a külső rétegeiket, lefújja a héjszerkezetüket, és apránként vörös óriássá avanzsálnak, mielőtt egy gammakitörés kíséretében végleg megadják magukat sorsuknak.

2013. dec. 23. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Nem csak elfelejtetem felépni ennyi.
2013. dec. 24. 12:34
 4/4 A kérdező kommentje:
Amit leírtál aból én kikövetkeztem de nem biztos hogy jobb a vörös hipár óriás azért vörös mwert a tömege akkora vagy hasonló tömegű mint a mi napunk ezért egy külső adott ponton alig jut hő és blablabla de a fehér hiper óriás azért fehér mert nagyságával együt nagyobb tömegű és a külső részre egy adott pontnál sok hű jut és blablablabla. Az lenne a kérsdésem hogy ez igaz vagy nem amit leírtam és a többi kérdésemre is válaszoljato előre kösz?
2013. dec. 24. 14:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!