Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mekkora feszültség kell...

Mekkora feszültség kell ahhoz, hogy 1mm-es távolságnál, vízben (sima csapvíz) az áram átüssön egyik pontról a másikra?

Figyelt kérdés

2014. márc. 19. 20:28
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Természetesen egyenáramról van szó.
2014. márc. 19. 20:31
 2/11 anonim ***** válasza:

Nos, itt elég sok az ismeretlen, de leírom paraméterekben: (jelmagyarázat végén)


Nos, a vezetőanyag ellenállása R=ró*l/A.


Ohm törvénye alapján R=U/I. Az egyenáram teljesítménye P=U*I.


A két egyenletet összehozva P=U^2/R Tehát ekkora teljesítmény távozik a vezetékről hő formájában. Ha ismered a vízréteg keresztmetszetét, hosszát, és valahonnan kiguglizod a fajlagos ellenállását, akkor ismerni fogod az ellenállást, tehát innentől kezdve csak egy kis matek. Ismert feszültség esetén meg tudod határozni, mennyi hő fejlődik. Innentől kezdve akkora áramerősséget kell produkálni, hogy az összteljesítmény nagyobb legyen a "kárbavesző" teljesítménynél. Tehát mindez nem csak feszültség kérdése, mint láthatod. Remélem érthető lett a magyarázatom.


Jelmagyarázat:

R: Vezető ellenállása Mértékegysége: ohm

ró: Fajlagos ellenállás. Mértékegysége: ohm*m

l: Vezető hossza. Mértékegysége: m

A: Vezető keresztmetszete. Mértékegysége: m^2

P: Teljesítmény. Mértékegysége: watt

U: Feszültség. Mértékegysége: volt

I: Áramerősség. Mértékegysége: amper

2014. márc. 19. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
1,8 - 2 voltnál beindul az elektrolízis.
2014. márc. 20. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

"1,8 - 2 voltnál beindul az elektrolízis."


Ez csak akkor igaz, ha zárul az áramkör, vagyis ha az adott feszültség elég az adott vízréteg áthidalásához. Mivel én sem tudom fejből a fajlagos ellenállást, ezért nem tudom, hogy 1 mm esetén 2V elég-e. (Szupertiszta víznek meglepő, 18 MOhm*cm a fajlagos ellenállása.)

2014. márc. 20. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Tehát azt mondjátok hogy szuper tiszta vízben kb 2V elegendő 1mm-es táv esetén?
2014. márc. 20. 09:33
 6/11 Wadmalac ***** válasza:

Az "átütés" kifejezés itt nem jogos.

Az szikrát, elektromos ívet takar, ami ionizált gázon, sőt plazmán át történik, ez vízben csak nagyon nagy áramerősségnél lesz (lásd víz alatti ívhegesztés).

Az elektrolízis, tehát a viszonylag lassú ionforgalom sokkal kisebb feszültségen, árammal jön létre.

2014. márc. 20. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Miért ne működne az átütés? 1x kísérletek alapján sikerült ezt végbe vinnem. A távolság már nem tudom mennyi volt (kb 1-5cm),azt tudom hogy hálózati áramot egyenárammá transzformáltam és a 220V és x amper (kevesebb mint 5,de a pontos értéket nem tudom) átütött. Vagyis szikra keletkezett a víz alatt,kb 2-3 másodpercenként 1.
2014. márc. 20. 10:24
 8/11 Wadmalac ***** válasza:

"Miért ne működne az átütés?"

Működik, csak szikrához nagyon nagy feszültség, ívhez meg nagyon nagy áram kell. Mindkettő már gőz-gáz-plazma "alagútban" történik.

"hálózati áramot egyenárammá transzformáltam és a 220V és x amper (kevesebb mint 5,de a pontos értéket nem tudom) átütött"

? Ez elég kevés energiának tűnik csapvízhez, de lehet.

2014. márc. 20. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Itt 3 MV/cm átütési feszültséget írnak a vízre:

[link]

(Szerintem erősen függ az ásványi anyag tartalomtól, ha nem tiszta, ioncserélt stb.)

2014. márc. 20. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Wadmalac ***** válasza:
#9: bizonyám. A desztvíz nagyon jó szigetelő.
2014. márc. 20. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!