Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A magyarok mikor használtak...

A magyarok mikor használtak először számszeríjat?

Figyelt kérdés
mintha az rémlene hogy a tatárok ellen az itteni hadseregben már voltak számszeríjászok (külföldi zsoldosok) kérdés hogy ennél hamarabb 1100as években pl már ismert volt itt?
2014. aug. 14. 14:05
 1/3 anonim ***** válasza:
52%

Kr.e. 500 tól tudunk számszeríjról, mind a görögök, mind a kínaiak használták. A rómaiak szintén ismerték, ezért rajtuk keresztül elterjedt egész Európában.

A honfoglaló magyarság is azonnal megismerhette, bizonyára zsákmányoltak is belőle.

A magyar harcrendi fegyverzet nem volt soha teljesen egységes, kivéve a speciális alakulatokat, mondjuk a hátrafelé nyilazó és menekülést színlelő könnyű fegyverzetű lovas alakulat, amely cselt vetett.

Egy uraságot lovászok, fegyverhordozók, később apródok kísértek, akik maguk is harcoltak, de ha elbődült az úr: - buzogányt! - vagy - fokost! - akkor rohantak urukhoz a kívánt fegyverrel, aki az ellenséghez szabta a saját fegyverzetét és biztosan volt íja, sőt számszeríja is.

A hagyományos visszacsapó íjjal messzebbre, pontosabban és gyorsabban lőhettek, ezért a számszeríj elterjedése speciális körülmények miatt történt.

Két fő előnye volt, sokkal nagyobb erővel lőtte ki a beletett követ, (mert úgy is használták), vagy a nyílvessző szerű, de annál zömökebb "páncéltörő" lövedéket és nem kellett akkora gyakorlat a használatához, mint a hagyományos nyílhoz.

Nagy kinetikus energiája miatt átütötte a páncélt és esetleg parasztkatonák is használhatták, némi gyakorlás után.

Nem csoda, hogy később a husziták kedvenc fegyvere lett, de elterjedése a páncélok, vértek megjelenésével párhuzamos, annak kiváló ellen fegyvere volt.

A 16. sz. -tól a lőfegyverek kiszorítják.

Vagyis biztosan ismerték és esetenként használtak az őseink számszeríjat egészen a kezdetekben is, de legjobban a 13-14.-15 században volt elterjedve a páncélzat ellenszereként.

2014. aug. 15. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
szépen idemásoltad ezt én is megtaláltam
2014. aug. 15. 00:25
 3/3 anonim ***** válasza:
Bocs, de nem másoltam, fejből írtam.
2014. aug. 15. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!