Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az agy honnan tudja hogy az...

Az agy honnan tudja hogy az amihez hozzá értünk mennyire forró vagy hideg?

Figyelt kérdés
Különböző impulzusokat tud kibocsátani a hő érzékeléséért felelős ideg? (nem arra vagyok kíváncsi hogy az idegek a bőrben érzékelik az adott anyag hőjét és jelet küldenek az agyba hanem hogy mi a különbség a jelek között ha pl.: a tárgy kicsit forró, vagy leégeti a bőrünk, ... ?

2014. aug. 26. 05:06
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

A hőérzékelést ugyanazon receptorok végzik,csak a károsodás sebessége más !

pl a 0 fokos vízben a károsodás 5-10-15 perc után kezdődik,de a folyamatnál a szervezet próbál/tud védekezni ,míg 100C foknál azonnali pusztulás kezdődik,hirtelen károsodással. Szóval a károsodás mértéke a fő tényező,ezt érezzük égésnek.

Tedd be a kezedet olvadt ólomba,vagy folyékony nitrogénbe és mind2 esetben égő érzés lesz azonnali végtag pusztulással.

Persze utána jöhet az amputáció.

2014. aug. 26. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Én nem feltétlenül a baromi forróra gondoltam hanem hogy meg különböztetni azokat amik csak kicsit forrók vagy kicsit jobban. Tehát különbséget forró tárgyak hőmérséklete között de nem olyan eltünteti a kezem forrósági szintűeknél esetében.
2014. aug. 26. 07:13
 3/11 anonim ***** válasza:
Ez egy tudati folyamat,amit az első években tanulunk. Empirikusan, a tapasztalatok alapján tudom, mennyire hideg/meleg/forró. (Apukám a homlokomra tette a kezét és megmondta, 37,2 a hőemelkedésem:)
2014. aug. 26. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
De a különbséget akkor is érzékelni kell valahogy.
2014. aug. 26. 07:22
 5/11 anonim ***** válasza:
A megtanult válaszreakciókból adódik. Ha fázik a bőr didergés/összehúzódás/remegés lesz,ha meleg akkor kitágul,vagy pirul,illetve izzadás.
2014. aug. 26. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Persze hogy érzékeljük a különbséget. A receptorok (nemcsak a hőé) eltérő jeleket küldenek az agyba. Az pedig eltérő módon válaszol. Ha a szervezet számára kellemes, akkor élvezetet érzel, és nincs ingered a helyzeten változtatni. Ha veszélyes, akkor annak mértékében kap a szervezeted parancsot. Nagy veszély esetén nem is tudatosodik, mert az is idő. Ezt nevezik reflexnek.

A receptorok végső soron bonyolult molekulák, vegyületek. A hőmérő is eltérően reagál a hő változására. A receptorok is.

2014. aug. 26. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 sadam87 ***** válasza:
100%

A hőmérsékletet (mint minden mást a testünkben) receptorok érzékelik. Ezek önálló sejtek, vagy esetleg egy sejtnek egy része. A hőérzékelés esetében beszélhetünk külön meleg- és hideg-érzékelő receptorokról.

Az receptorok az érzékelt ingert ingerületté (membránpotenciál-változássá) alakítják át, amit érzőidegsejtek közvetítenek a központi idegrendszerbe. Más idegrostok közvetítik a meleget és más idegrostok a hideget jelző ingerületeket. Mivel az ingerület terjedése az idegroston (az akciós potenciál) mindent-vagy-semmit elven működik, azaz a lefolyása mindig egyforma, az ingerület intenzitását az akciós potenciálok gyakorisága jelzi: minél magasabb a hőmérséklet, annál több akciós potenciál képződik a meleg-érző receptorok felől érkező érzőidegsejtekben, és minél hidegebb van, annál kevesebb. A hideg-érzékelő receptorok esetén hasonló a helyzet, csak a hideg hatására (érdekes, hogy időnként magas hőmérsékleten is tüzelni kezdenek). Az agy az akciós potenciálok gyakorisága alapján állapítja meg a hőmérsékletet, és alakítja ki a hőérzetet.

[link]

Nagyon hideg vagy nagyon forró tárgyak érintése esetén szövetkárosodás is bekövetkezik, amit a fájdalomérzékelő idegsejtek (nociceptorok) közvetítenek az agyba, ahol fájdalomérzet alakul ki.

2014. aug. 26. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Köszi. Erre voltam kíváncsi.
2014. aug. 26. 18:45
 9/11 sadam87 ***** válasza:
:) Sejtettem. Szívesen.
2014. aug. 26. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Elnézést, egy kicsit OFF lesz:

az első válaszából hadd javítsam ki a folyékony nitrogénről szóló részt. Az első pár másodpercben semmi bajod nem lesz tőle, mert a nitrogén olyan hevesen párolog, hogy egy légpárnát alakít ki a kezed körül. Ez a légpárna védi aztán kb. 6-7 másodpercig a testünket.


Amúgy a Szent István Egyetemen segítek néha fizika előadásokban az egyik tanáromnak, már kipróbáltam (véletlenül), és tényleg nincs semmi bajom, pedig a kezemre folyt a folyékony nitrogén.

2014. aug. 27. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!