Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Egy űrsikló szerkezetileg...

Egy űrsikló szerkezetileg alkalmas volna arra, hogy elvigyen egy csapat űrhajóst a Plutóig és vissza?

Figyelt kérdés
kaja,pia,üzemanyag ellátás megoldott.

2014. okt. 26. 02:38
 1/7 anonim ***** válasza:
79%

Mai? Nem. Esélytelen. A Holdig is alig bírnak eljutni. És valójában nem nagyon lehet megoldani, hogy annyi üzemanyagot magával tudjon vinni - brutális mennyiségről van szó. Nem véletlenül használnak leválasztható gyorsító rakétákat.


Egyébként az is probléma, hogy valójában a "kaja-pia" megoldása elég nehéz lenne. Valószínűleg nem két hétig tart az út a Plútóra.

2014. okt. 26. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Ilyen road-train jellegű megoldással talán. Mögé kötsz pár "pótkocsit, amin elfér a cucc" :D
2014. okt. 26. 03:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

A kérdés amire eredetileg utalt: szerkezetileg.

Nos, szerkezetileg semmi gond nem lenne.

A Plútóig tartó út semmivel nem másabb világűr, mint ami a Föld/Hold között már amúgy is van. A sebesség pedig kilövés után megmaradna, csak a további gyorsítás vagy pályamódosítás igényelne energiát (amelyet a már bevált hinta-manőverrel is el lehet érni egy bolygó körül)


Azonban sokan említették a logisztikai problémákat:

élelem, oxigén és én még kiegészíteném a fűtéssel is a Naptól távolabb haladva. Sőt, energetikai probléma is fellépne, ilyen távol a napelemek már nem érnek semmit, reaktort kell vinni. Aztán ott az utazás hossza, melynek során recirkulálni kellene a folyadék körforgást. Megkötni a rengeteg szén-dioxidot, ezt növénnyel egyszerűbb volna mint többtonnás pasztillákkal, amik telítődnek.


És amire semmi nem ad védelmet: a súlytalanság és kozmikus sugárzás éveken át tartó hatása a szervezetre, valamint a huzamosan kizárt normál életközeg depressziója (barátok, szexualitás, kommunikáció, élettér, szabadság hiánya, honvágy stb.. szociális-pszichés zavarok)

2014. okt. 26. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
73%
Szerkezetileg igen. Csak pont a kaja+pia+üzemanyag a nagy költség és logisztika. A holdraszállásnál sem maga a jármű megépítése adta a nagy feladatot - az egyszerű szigeteléstechnika, semmi több. Akár még a holdkomppal is mehetnének a Plutóra, csak kényelmetlen lenne, meg hiányozna a kaja+pia+üzemanyag.
2014. okt. 26. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 TallandThin Boy ***** válasza:
100%
Jelenleg még a Marsra sem megoldott az utazás, tehát nem.
2014. okt. 26. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 TallandThin Boy ***** válasza:
Persze a marsra elméletben el tudnánk utazni és már folyamatban is van a program végrehajtása, de jelenleg még ez is csak készülőben van.
2014. okt. 26. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 sadam87 ***** válasza:
100%

Ha az amerikai űrrepülőkre (Sapce Shuttle) gondolsz, akkor a válasz marhára nem.

Eleve az általad felsoroltak közül legfeljebb a kaját-piát lehet kilőni (nem mintha nem volna komoly mérnöki probléma, de az talán kevésbé függ az űrhajó felépítésétől). Az üzemanyaggal igen nagy gond volna, ugyanis az űrhajó mérete elég nagy (üres tömege 68 t), ahhoz, hogy ezt a megfelelő sebességre gyorsítjuk, rengeteg üzemanyagra volna szükség (nem is beszélve arról, hogy jelentősen át kéne alakítani). Az amerikai űrhajón rajta vannak azok a nagy hajtóművek (SSME), amik a Föld körüli pályára állást teszik lehetővé (ez az orosz Burán estében nem volt így), ezeket például teljesen felesleges a Plútóhoz cipelni. Ugyanígy plusz sújt jelentenek a szárnyak, kormánylapok. Az űrhajóknak ezen kívül hatalmas a hővédő felületük, aminek a pajzsa szintén jelentős plusz tömeget ad.

Problémát jelent, hogy a Shuttle-oknak nem volt saját elektromos energiatermelő rendszerük (pl. napelemük), tüzelőanyagcellákat használtak, amik viszont csak két hétig bírták. A Plútónál (ahogy korábban is írták) csak nukleáris energiával működő generátorokat lehet használni, ilyeneket is be kéne szerelni, a felesleges hő elvezetéséhez pedig meg kéne növelni a hőleadó felületet.

A Plútótól való visszaút során sokkal nagyobb a légkörbe való belépési sebesség, ezért meg kéne erősíteni a hővédő pajzsot.

Az űrrepülők kabinja nincs védve a kozmikus sugárzás ellen, ezt is biztosítani valahogy.

Az űrrepülők lakótere ugyan jóval nagyobb, mint például a Szojuzoké, de míg így is elég szűkös volna egy ilyen évtizedekig tartó út során, azaz ezt is jócskán ki kéne bővíteni (nagyjából akkora volna egészséges legalább, mint az ISS mérete).

Ezen kívül, ha nem csak szelfizni akarnának az űrhajósok a Plútóval, akkor érdeme volna egy külön leszállóegységet készíteni, hiszen maga az űrrepülő nem tud leszállni a felszínére.

Összegezve: az űrrepülő alapvetően az alacsony Föld körüli pálya ellátására készült, nem képes ennél távolabb jutni a Földtől (még akkor se, ha Bruce Willisék így mentették meg az Armageddonban a világot). Még a Holdhoz se lehetne vele eljutni (de legalábbis teljesen át kéne alakítani), nem hogy a Plútóhoz, ahova amúgy sem tűnik esélyesnek az út pár száz éven belül. Ezen kívül teljesen értelmetlen is volna ilyen célra felhasználni.


ui.: Elnézést kérek a korábbi válaszolóktól, ha részben őket ismételtem, nem akartam őket semmibe venni, de így sikerült (remélem) összefüggő gondolatmenetet alkotni.

2014. okt. 26. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!