Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Adott egy 2*3*5 méretű téglate...

Adott egy 2*3*5 méretű téglatest. Ha a testnek a tömege 200 kg és g 10=N/kg, számítsuk ki, hogy mekkora nyomást fejt ki a test az alátámasztási felületére, ha különböző oldalaira fektetjük (minden esetet)?

Figyelt kérdés
2014. okt. 31. 21:08
 1/6 Angelo84 ***** válasza:

F=m*g

p=F/A


p=nyomás

A=felület

m=tömeg

F=erő


felületek: a téglatest különböző lapja, amiket ki tudsz számolni, ugye?

az tudod, hogy a téglatestnek 2-2 lapja azonos nagyságú, és 3 eltérő méretű lapja van, ha 3 különböző nagyságú az élhosszai. Gyakorlatilag 3 különböző nyomásértéket kell kapj. Bízom benne osztani és szorozni tudsz normálisan. A nyomás mértékegysége Pascal.


üdv és sok sikert

2014. nov. 1. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Feluletet hogyan kell szamolni,azt meg nem tanultuk...
2014. nov. 2. 07:36
 3/6 Angelo84 ***** válasza:

Ebben az esetben a felület az a területtel egyezik meg. Képzelj magad elé egy téglatestet. Van 6 darab oldallapja. Az egymással szemben lévő oldallapok ugyanakkorák, vagyis van 3 pár oldallapja egy téglatestnek, és ezeknek az oldallapoknak a területét kell kiszámolni. Ezt jelöli az általam megadott képletben az "A" betű. Területet ismered nem? A terület és a felület mértékegysége ugyanaz amúgy.


nyomás = erő osztva az a terület, amire az erő hat


Egy téglatest komplett felülete pedig egyébként az oldallapok területének az összege.

2014. nov. 2. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Letudod vezetni?Egy kicsit nekem zavaros...
2014. nov. 2. 16:42
 5/6 Angelo84 ***** válasza:

Levezethetem, de az elméleti részét leírtam már, és ha azt nem érted, akkor hiába oldom meg a feladatot, sokat nem ér, max annyit, hogy kész lesz a feladatod, de ha a legközelebb kapsz egy ilyet, akkor megint csak állsz, hogy most miről is van szó. Mindegy...leírom egy részét, aztán kiderül, hogy érted e vagy sem.


A nyomás, ahogyan korábban leírtam, az Erő osztva azzal a Területtel, amire az Erő hat. Ha fogsz egy ilyen élhosszúságokkal rendelkező téglatestet (láttál már téglát gondolom), és az egyik lapjára fekteted, mondjuk egy asztalra, akkor ugye az asztal és a téglatest (jelen esetben) adott felülete között ébred egy Erő. Ennek az Erőnek a nagysága (mint minden más esetben is) a tégla Tömege szorozva a tégla Gyorsulásával. A Gyorsulás, mivel nem mi mozgatjuk, az a Gravitációs gyorsulás lesz, ami a "g=10N/kg". Ha össze szorzom a tégla Tömegét ezzel, akkor megkapom az F(erő)=m(tömeg)*g(grav. gyorsulás) eredményét, ami jelen esetben 200kg*10N/kg=2000N. Az N mértékegység az a Newton.

Na most ugye most már tudod mi a nyomás. Jele "p", mértékegysége a Pascal (Pa), képlete: p=F/A, ahol A az a terület/felület, ami az asztalhoz ér. Mivel a téglatest oldallapja téglalapok, ezért azok területét úgy számolod ki, hogy a két oldal nagyságát összeszorzod, vagyis A=a*b, ahol "a" az egyik, "b" a másik oldal...tehát, ha mondjuk az az oldallap ér az asztalhoz, amit a kiírt kérdésben a 2 és a 3 hosszúságú oldal vesz körbe, akkor annak a felületnek/területnek a nagysága A=2*3=6 nagyságú, vagyis megkaptuk a nyomás kiszámításához szükséges "A" nagyságát, és ezt visszaírva a nyomás képletébe a következő adódik:


p=F/A=2000/6= 333,33333 Pa


Ez az egyik oldallapjára kiszámolt nyomás értéke, és ugyanezen az elven a többi oldalra is ki tudod számolni.


Hajrá.

2014. nov. 2. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, egy félórával ezelőtt megoldottam , s úgy látszik jól...Most már értem'
2014. nov. 2. 19:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!