Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Valaki érti kémiából a képletí...

Valaki érti kémiából a képletírást?

Figyelt kérdés

Nagyon kérem segítsen mert hamarosan tz-t írunk és jóformán semmit nem értek belőle...ilyesmikről lenne szó:

2Mg+O2(kis kettes)-->2MgO


H2(kis kettes)SO+H2(kis kettes)O-->2H3(kis hármas)O!!!

Azt kéne megfejteni hogy ezekből a kiindulási anyagokból hogy lesz a nyíl végén a keletkezett anyag és miután ez megvan módosítani kell a kiindulási anyagokon is hogy egyenlő legyen a keletkezett oldalon lévő anyaggal...:/



#kémia #egyenlet #képletírás #kiindulási anyag #keletkezett anyag
2014. dec. 11. 19:06
 1/3 anonim ***** válasza:
H2SO4 + 2 H2O --> 2H3O(+) + SO4(2-)
2014. dec. 11. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Először is, az elemeknek vegyjele van, az ezekből felépülő vegyületeknek pedig képletük van. Ezek a vegyületet felépítő elemek vegyjeleiből tevődnek össze. Például: A hidrogén, és az oxigén elem, a belőlük felépülő víz vegyület, és így a víz képletében ott kell lennie a hidrogén vegyjelének (H) és az oxigén vegyjelének is (O). A képlet belsejében vannak a "kis" számok, amik mindig csak az előttük álló elem vegyjelére vonatkoznak, tehát a víz esetében (H2O) a 2-es csak a hidrogénre vonatkozik, és azt jelenti, hogy egy vízmolekulában 2 db hidrogénatom van. Ha egy vegyjel után nincs szám, akkor oda "autómatikusan" 1-est kell gondolni, vagyis egy vízmolekulában csak 1 oxigénatom van, mert nem írjuk ki, hogy H2O1, hanem az 1-eseket elhagyva csak így írjuk: H2O. Első körben azt mondhatjuk, hogy az elemek atomokból, a vegyületek molekulákból épülnek fel. Az atomoknak vegyjele, a molekuláknak képlete van. De a helyzet persze nem ilyen egyszerű, mert vannak elemmolekulák is, amik ugyanannak az elemnek több atomjából tevődnek össze, pl. H2, N2, O2, O3 (ózon), F2, Cl2, Br2, I2, P4 (fehérfoszfor), S8. És a fémek pedig bár elemek, de atomtörzsekből állnak, illetve az ionos kötésű vegyületek sem állnak molekulákból, hanem ionok alkotta kristályrácsból.


A vegyjelek, illetve képletek ELŐTT álló szám, viszont az egész képletre vonatkozik, tehát a 2 MgO azt jelenti, hogy van kettő darab magnézium-oxid "molekulánk" (ez is ionos kötésű, úgyhogy valóságban nem tagolódik molekulákra a kristályrács), és így összesen 2 db magnézium és 2 db oxigénatomunk van. Mintha a képlet körül egy zárójel lenne, és a "nagy" 2-es a zárójelen kívül lenne mint szorzótényező, és így a zárójelen belül minden tag megszorzódna 2-vel.


Tehát, a magnézium égésének (vakító fényes lángja van) egyenlete ez: 2Mg+O2-->2MgO

Abból kell itt kiindulni, hogy egyrészt, mivel a magnézium-ion ugyanannyira pozitív (2-szeresen), mint amennyire az oxid-ion negatív (azt is 2-szeresen), ezért 1:1 arányban vegyülnek, hisz így semlegesítik egymás töltését, ezért a magnézium-oxid képlete MgO lesz, és egyik vegyjelhez sem kellenek "kis" számok (indexek). (Azt, hogy az ionok töltése mekkora, azt onnan lehet tudni, hogy a pozitív ion annyiszorosan pozitív, ahányadik főcsoportban van a periódusos rendszerben (és a magnézium a másodikban van), illetve a negatív ion meg hány főcsoporttal van balra a nemesgázoktól. Az oxigén a 6. főcsoportban van, és mivel a nemesgázok a 8. főcsoportot alkotják, ezért ez is kettővel van távolabb.) Illetve azt is kell tudni, hogy az oxigén kétatomos molekulákat képez, ezért nem szabad ezt írni: Mg+O-->MgO, pedig milyen egyszerű lenne igaz, sehol egy index (kis szám), sehol egy együttható (nagy szám). Vagyis mivel az O helyett O2-t kell írni, ezért -mivel az egyenlet mindkét oldalán ugyanannyi atomnak kell maradnia minden elemből- ezért jobb oldalon 2 MgO kell keletkezzen, hiszen ebben van így ugyanannyi oxigénatom, mint az O2-ben. Ehhez viszont magnéziumból is két atom kell, ezért kell a nagy kettes elé. (A fémek nem alkotnak kétatomos molekulákat, úgyhogy az Mg2 rossz megoldás lenne.)


A másik egyenlet totál rossz. Ott egy savhoz adunk vizet, és a víz a sav hirogén-ionjait (protonjait) átvéve, oxónium-ionná alakul, de a savmaradék-ion is megmarad, ami lemaradt az egyenletedből, illetve H2SO vegyület nincs, ez vagy kénsav (H2SO4), vagy kénessav (H2SO3) akart lenni, tehát, ha kénsav volt:


H2SO4+2H2O-->SO42-+2H3O+


Az SO után a kis 4-es alul van, a kis 2-es meg felül, és utána van a mínuszjel, szóval az NEM 42!!!


Ha meg kénessavhoz adunk vizet:


H2SO3+2H2O-->H2SO32-+2H3O+


(Itt sem 32 van, hanem a 3-as van alul, és a 2-es felül a mínusszal.)


És ugye mivel mindkét sav kétértékű (2 db hidrogén-iont tud leadni), ezért 2 vízmolekulát kell hozzájuk adni, mert 1 vízmolekula csak 1 protont tud felvenni, és így 2 db oxónium-ion keletkezik a jobb oldalon.


Érted így? Ha igen, kérlek pontozz fel, sokat dolgoztam a válasszal. Ha nem, kérdezz még.

2014. dec. 11. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Jajj nagyon köszönöm hogy ilyen szép részletes választ adtál azt hiszem kezdem kapisgálni...:))))))
2014. dec. 11. 20:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!