Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Segitenetek a kemiaba, hogy...

Segitenetek a kemiaba, hogy megertsem? (tobbi lent)

Figyelt kérdés

Na szoval pl: aluminium-oxid Keplet: 4Al+3O2=2AL2O3

Szoval azt nem ertem hogy miert vannak ott a szamok es hogy mikor kell irni oket ilyenre gondolok (4AL)

Mert pont 4? Segitsetek legyszi


2014. dec. 17. 13:47
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
72%
Az anyagok mögötti számok a fixek pl O2 (vagyis oxigán molekuláról van szó) vagy AL2O3 (2 alumínium és 3 oxigén alkot 1 vegyületet) az elején a számokat meg úgy kell rendezni, hogy mindkét oldalon ugyanannyi legyen az anyagokból nem tűnhet el semmi. Pl AL2O3-at nem tudsz kirakni egy O2 molekulából a legkisebb közös többszörös a 6 tehát 3 O2 kell és a másik oldalon 2 AL2O3 lesz majd az alumíniumot is összeszámolod és annyit veszel a bal oldalra amennyi a jobb oldalon van már.
2014. dec. 17. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Silber ***** válasza:
2014. dec. 17. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Nem ertem:(( Pl kerdezi a tanar a natrium egeset

4Na+O2= 2Na2O Azt nem ertem miert 4Na? Mert nem siman Na? O2-t azt tudom

2014. dec. 17. 14:15
 4/11 anonim ***** válasza:

Mint mondtam a képlet mögötti számok fix

Az egyik oldalon van egy O2 ami fix, a jobb oldalon meg egy NA2O vegyül tehát csak 1 O, szóval NA2O-ból 2 kell és alapból van benne 2 NA tada 4 NA kell a bal oldalon ennél egyszerűbben nem lehet elmagyarázni.

2014. dec. 17. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Hát igen, ha csak a kettes kell holnapra akkor egyszerűen bemagolod azt kész.


Vegyérték elektronok számítanak, és hogy legkevesebb energiabefektetéssel elérjék a nemesgázszerkezetet.

Amikor a két anyag reagál a Alumíniumnak 3 felesleges elektronja van (ugye 3s^2 és 3p^1), az oxigénnek 2 kellene (2s^2 p^4).

Tehát a reakció (Al 3+) + (O 2-), hogy ez az egész történetnek a végén a molekula ne legyen ion, közös nevezőre kell hozni őket Al ből 2 6+ és O ből 3 6-

egyébként ez az alumínium oxid (vagy timföld) molekulájának képlete. 2AlO3

DE!

Olyan sajnos energetikai okokból nem létezik, hogy az Oxigén egy atomként jelen legyen, kétatomos molekulát alkot (O2).

Hogy megint közös nevezőre hozzuk őket kell 4 Al +12 és 3 O2 -12


Így lesz -> 4db Al+3db O2 -> 2db AL2O3

vagy db helyett mol-t írsz az is megteszi ha pl relatív atomtömeg alapján kérdezik, pl hogy hány gram oxgigén kell x alumínium égéséhez


remélem érthető volt, és nagyon mérges lennék ha ezek után nem tudnád

2014. dec. 17. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Utolso nagyon szepen koszonom :))
2014. dec. 17. 14:52
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Ok, tegyunk egy probat, hogy megertsd. Gondolj a kovetkezore.


Tegyuk fel, hogy szendvicset akarsz csinalni ugy, hogy egy zsomlebe harom szlamit es ket sajtot teszel. Kell hozza zsomle, szalami meg sajt. Csakhogy a sajtot harmasaval csomagolva aruljak a boltban, a szeletelt szalami csomagban meg 6 van. Zsomlet egyesevel is tudsz venni. Ha csak egy szendvicset csinalsz, akkor egy zsomle kell, de mivel vettel egy csomag sajtot es egy csomag szalamit, ezert abbol kimarad egy csomo. Nem akarjuk, hogy kibontott csomag szalami es sajt maradjon rank, ezert elkezdunk gondolkodni.

1 csomag szalamiban 6 darab van. 3 kell a szendvicshez, ezert 1 csomagbol maradek nelkul kijon 2 szendvics.

1 csomag sajtban 3 darab van. 2 kell a szendvicshez, kimarad 1 sajt. Ha veszunk 2 csomag sajtot, akkor mar 3 darab szendvicset tudunk csinalni, csakhogy akkor venni kell meg egy doboz szalamit, es akkor maradni fog megint.

Viszont ha 6 szendvicset csinalunk, ahhoz pont 12 darab sajt kell, ami – mivel ugye 3 sajt van egy csomagban – 4 csomag sajtot jelent es nincs maradek, valamint kell hozza 18 szalami is, azaz 3 csomag es abbol sincs maradek. Kell meg 6 zsemle is, de nincs baj, mert azt egyesevel aruljak.


Szoval a legjobb, ha a kiindulasi molekulara ugy tekintesz, mint “csomagokra”. A O2 azt jelenti, hogy ket oxigent tartalmazo csomag. A 3O2 azt jekenti, hogy harom csomag, mindharomban van 2 oxigen, osszesen tehat 6 oxigen.

A vegyuletekre tekints ugy, mint a kesz szendvicsekre. Pl a CO2 azt jelenti, hogy olyan szendvics, amiben 1 C-re jut 2 oxigen. A H3PO4 azt jelenti, hogy olyan szendvics, ami 1 P, 3 H es 4 O felhasznalasaval keszul.

2014. dec. 17. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

csak az a baj, hogy a dolgozatban nem irják oda hogy hogyan stabil a szendvicsed elektronhéja, csupán azt hogy miből kéne összerakni egy jó szenyát és még a mennyiség is rád van bizva

sajnos ezt meg kell tanulni...

2014. dec. 17. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Ezt a reszt bizony meg kell tanulni. En azert szeretem a szendvicses hasonlatot, mert eleinte az "O2" kifejezes olyan absztrakt, de ha van mihez kotni (2-es csomag oxigen), akkor erthetobb lesz. A mol fogalmat is ugy szoktam megtanitani, hogy hat nem kell tole megijedni, a "tucat" is egy szam, aminek neve van. Ket tucat az 24, ket mol meg 2*6*10^23.

De azt is mindig mondom, hogy a kemia nem kilogikazos tantargy, hanem megtanulos tantargy, megis sokan hiszik azt, hogy ki lehet logikazni. Igen, ha tudod a 95%-at, akkor a maradek 5% kilogikazhato. Vagy talan tobb, de nem sokkal.

2014. dec. 17. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Hát oké... egy középiskolás diáktól szerintem azért elvárható egy kis tudományos szemlélet. Ha érti az energiaminimumot a hund szabályt és a pauli elvet akkor gyakorlatilag érti az egész kémiát.
2014. dec. 17. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!