Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Egy ember mennyi ideig maradna...

Egy ember mennyi ideig maradna életben -60 Celsius fokban?

Figyelt kérdés
Egy jelenkori, átlagos fizikumú europid/kaukázusi ember -60 Celsius fokos területen mennyi ideig tudna életben maradni átlagos ruházatban, felszerelés nélkül?

2014. dec. 28. 11:50
 1/8 anonim ***** válasza:
85%
A körülményeket tisztázzuk. Csak az számít, hogy mennyi idő alatt fagyok meg, vagy az is játszik hogy nem tudunk növényeket termeszteni és idővel éhen halunk.
2014. dec. 28. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Joci_27 ***** válasza:
95%
Mit értesz átlagos ruházat alatt? A -60 fokban átlagos, vagy sima hétköznapi ruházat? Az utóbbiban pár percnél többet nem adnék senkinek, vagy még annyit sem.
2014. dec. 28. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Az éhhalál most nem szempont.


Átlagos ruházat: semmi extra, tehát szőrme, gyapjú, toll és a manapság használt, akár hegymászók számára kifejlesztett csúcsminőségű ruhák nélkül.

Hétköznapi ruhára gondoltam.

2014. dec. 28. 12:00
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

20 percig szerintem életben lehet maradni.

De lenne olyan is aki órákig bírná.

Én legfeljebb 10 percig.

2014. dec. 28. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
légmozgás van-e?
2014. dec. 28. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Igen, légmozgás van.
2014. dec. 28. 18:27
 7/8 anonim ***** válasza:

[link]

Itt arról írnak mennyire szigetelnek egyes ruhadarabok és ezt hogy mérik.

Ez alapján egy síruha 2 clo védelmet ad a hideg ellen.

Gyors gyaloglás esetén a test által generált hő 180 W/m2, lassú gyaloglás esetén 120 W/m2.


Az oldal alján lévő képlet szerint

- egy síruhában gyorsan gyalogló egyén (31 − 0.155·180·2)°C azaz -25 Celsius fokban érzi jól magát.

- egy síruhában lassan gyalogló egyén (31 − 0.155·120·2)°C azaz -6 Celsius fokban érzi jól magát.

A -60 fokban tuti nagyon fázna az illető.


[link]

[link]

Az első egy táblázat a hideg szél hatásáról, bár a hőmérséklet Fahrenheitben, a légmozgás sebessége meg mérföld/órában van megadva.

A második a szélerősségekről szól, persze a mértékegység csomó, nehogy már azonnal összehasonlítható legyen a táblázattal. :)


Mindegy, itt én elkezdtem számolgatni, átváltani kilométer/órába meg Celsiusba stb. aztán találtam egy nagyon hasonló táblázatot Celsiusban és méterben.

[link]

[link]


Az egyetlen zavaró különbség hogy az első táblázatnál leírják hogy kb. hány perc alatt várható fagyási sérülés, a második táblázatban meg csak "veszélyességi szintet" írnak, ami nevetséges mert nem számszerű adat. Szóval az első táblázatból vettem a fagyási sérülés idejét, a másodikból meg a hőmérséklet és szélerősség adatokat.


A szélerősségről író oldal alapján egy gyenge szellő 18.5 km/ó ami 5.1 méter/másodperc, szóval a táblázat alapján legyen mondjuk 6 m/s.

Sajnos a táblázat csak -45 Celsius fokig van, de azon a hőmérsékleten gyenge szellő mellett (6 m/s) 5 perc alatt fagyási sérüléseket szerezne az illető.


Az egyetlen ami bosszant hogy nem találtam semmit arról hogy milyen ruházat esetén érvényes a táblázat. Amit találtam az alapján a szélerőt a fej magasságában mérik, szóval ha mást nem akkor annyit jelent hogy kb. 5 perc után kezd el lefagyni az ember arca.


Azt végképp nem tudom hogy a thermal equilibrium és a Windchill effect mennyire hasonlítható össze, de lehet hogy vehetjük úgy hogy aki -60 fokban gyorsan gyalogol egy síruhában, az a hőmérsékletet -35 (-60--25) Celsius foknak érzi, ami még mindig fagyási sérülés 10 percen belül a táblázat alapján.


Fagyási sérülést itt lehet nézegetni ha valaki bírja a horrort.

[link]


Arról nem találtam semmit hogy mennyi idő míg egy ember kihűl a levegőn, csak hogy 0 celsius fokos vízben egy ember 15 perc után elájul.

[link]


Aha, közben szerencsésen rátaláltam egy könyvrészletre:

[link]


Itt a 95. oldal közepétől írják hogy -60 Celsius fokban egy leejtett pohárnyi kávé megfagy mielőtt leérne, egy fedetlen kéz három perc alatt megfagy és hétköznapi (simple) sarkvidéki ruházatban melegítő gyakorlatok nélkül egy óráig élhető túl a hideg.


Szóval ezek alapján szerintem kb. 10 perc alatt fagyási sérülései lesznek az illetőnek aztán gondolom max. 30-60 perc alatt megfagy.


Kár hogy nincs valaki hozzáértő aki hozzászólna, érdekes a téma, már most egy csomó dolgot tanultam. :)

2015. jan. 14. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

#7. hozzászólónak: Köszönöm szépen a hosszú írásodat! :-)


Írtad: "Kár hogy nincs valaki hozzáértő aki hozzászólna, érdekes a téma, már most egy csomó dolgot tanultam."


Ugye, milyen érdekes a téma? Szerintem is - azért kérdeztem :-)


Még egyszer köszi a sok utánajárást!

2015. jan. 15. 10:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!