Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Internet segítségével sokkal...

Internet segítségével sokkal könnyebb a fejlődés?

Figyelt kérdés

Itt minden tudományra gondolok.

Régen, például Einstein, esetleg Newton korában a mai helyzethez képest sokkal nehezebb volt információkhoz jutni.

Engem konkrétan az informatika (programozás, hackerkedés[az építő jellegű, nem a romboló fajta]), a fizika, a filozófia, és az irodalom érdekel.

Az internet segítségével ti mit gondoltok, egy ember képes fejleszteni magát, esetleg nagyon magas szintekig?


Nagyon sok az információ, seperc alatt rá lehet keresni bármire, vagy megkérdezni egy okosabb embert.

Szerintem ez eléggé megkönnyíti a tudásvágytól szenvedő emberek munkáját.


Ti mit gondoltok erről?



2015. márc. 25. 13:32
 1/7 anonim ***** válasza:

Részben egyetértek veled. Nyelveket borzasztó könnyű internet segítségével tanulni. Talán ezt a legkönnyebb. De mivel nagyon sok dolog online elérhető, így az ember szinte bármit meg tud találni a neten. Az, hogy képes-e ezeket elsajátítani, már más kérdés.


Én pl sose értettem, minek megtanulni az életrajzokat. Ott a könyv, attól nem lesz a tudásom több, hogy bemagolom. Összefüggéseket meglátni és megalkotni kéne tanítani. Meg kéne tanítani, hogy kell értelemsen keresni az interneten, és mi mindenre használható. Szerintem az emberek 98%-a nem használja ki az internet által adott lehetőségek 5%-t sem. (Például ez a felmérés, ami szerint többen facebookoznak, mint neteznek. Mert nem tudják, mi az internet....)


Persze meg van a maga veszélye mindennek. Olyan kritikai látásmód kell, és olyan alapvető ész, okosság, ami által el tudom dönteni, hogy mely forrás biztosíthat megfelelő alapot. Ugyanúgy, ahogy pl egy filozófiai szakdolgozatnál sem hivatkozod meg korunk legnagyobb filozófusát* Coelhot. Szóval nem mindenki tudja eldönteni, hogy kiaz "okosabb ember", akit meg kell kérdezni.

De ha az emberben van egy kis józan ész, és megfelelő ítélőképesség, esetleg egy kis érzékenység is szorult belé, bizonyos témák iránt, úgy természetesen az internet kimeríthetetlen tudással tudja gazdagítani.



*gúny

2015. márc. 25. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm kifejtett véleményedet! :)


Magolásnak szerintem sincs értelme, bár én szeretek életrajzokat olvasni, persze nem egy fél oldalasat, hanem egy rendes könyvet, ami az író lelkivilágát, útját, történetét mondja el. Így nagyon könnyen azonosulok a szerzővel, és sokat tanultam már például Rousseau-tól.

2015. márc. 25. 14:33
 3/7 anonim ***** válasza:

Persze ez jó is. Csak megtanulni nem értem minek kell.Megismered az életrajzát, és abból már, hogy mi hogyan hatott a gondolkodására, műveire, Neked kell összeraknod.


De ott van pl szegény Nietzsche. Óránként jelenik meg róla monográfia (kicsi túlzással, de tényleg kicsi!), akkor el kell tudni dönteni, melyik a hiteles, mit érdemes elolvasni.

2015. márc. 25. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Vree ***** válasza:
100%

Abszolót.Nyilván ez az információrobbanás, az információs kor előnye.


Régen pokol volt. :( Ha valamit meg akartál tudni, csak remélhetted, hogy rátalálsz valami könyvben vagy ismerős tudni fogja. Volt olyan kérdés, amit évtizedekig hordoztam magamban. Esküszöm, még most is megvannak a memó fecnijeim :D amikre ilyen cuccokat felírtam.


Amúgy az is vicces, hogy amikor DeviantArt-on lógok, és valaki kiad egy útmutatót, hogy hogyan lehet egy szoftverben valamilyen funkciót használni, mindig van féltucat facepalm komment, hogy baaassszus, ezt így is lehet? én már vagy 5-10 éve manuálisan csinálom.


Most, ha akármilyen hülye kérdés jut eszembe (és nem túl speciális), ott van angolul a Quora, vagy a stackexchange, vagy a rengeteg specializált fórum, ahol 99:100 az esély, hogy valaki már egyszer feltette.


Hogyan szereztél információt ezelőtt:

- megkerested a megfelelő könyvet

- átnyálaztad, amíg meg nem találtad a vágyott információt

- a szerzőnek vagy igaza volt, vagy nem


Hogy szerzel információt most:

- kereső felhoz egy tucat forrást

(hadd említsem meg, olyanokat is, amikről nem is álmodtál. Pl. rendszeresen használom mostmár az arxiv.org-ot, ahol az EREDETI tudományos publikációkhoz férsz hozzá - ha nincs is meg minden, mekkora minőségi előrelépés már, hogy magát az ősforrást tudod követni.)

- Ctrl+F-fel magától odaugrik, amit keresel

(de a linkes tartalomjegyzék is mostmár elterjedt)

- ellenőrzöd a többi forrást, hogy lásd,egyetértenek-e a szerzővel


Egyáltalán, az internet sokkal jobban megnövelte az igényünket, hogy:

1. több forrást vegyünk figyelembe (ami nagyon helyes és fontos, mert egy szerző se tévedhetetlen);

2. ellenőrizzük, hogy honnan származik eredetileg az információ. Nagy rajongója vagyok pl. a Wikipédia "citation needed" ("forrást kérek") elvének, azaz ha leírsz egy tényt, közölni kell egy forrást, hogy ki írta azt le ("a Wikipédia nem az első közlés helye"). Érdekes módon ez erősiti az ember tudatosságát, hogy kinek a véleményére, kutatásaira alapoz. Nyilván a Wiki se jó mindenre, de a többi lexikont már most lekörözte. Csak röhögni lehet, hogy a pár évtizedes offline lexikonokba sokszor milyen hiányos, pontatlan, nyakatekert definíciók vannak leírva. A konszenzusos szerkesztés kikényszeríti, hogy minden meghatározás a lehető legátfogóbb, de ugyanakkor legegyszerűbb legyen - pont, amiről ennek szólnia kellene.

Persze a Wiki se alkalmas mindenre. De itt jöm megint a 'net előnye. Nagyon sok élvonalbeli szakmabéli vagy kutató is már online van, sokan bérmentve megosztják egy s másról a véleményüket, de a nagyobb szervezeteknek (pl. NASA) direkt fenn is tartanak sokszor minőségi oldalakat ilyen ismeretterjesztő, tömegtájékoztató célra.


És akkor ne felejtsük el a kizárólag számítógépes/webes formátumokat. Videók, hanganyagok, de akár interaktív alkalmazások (mondjuk kalkulátorok vagy oktatójátékok) rendelkezésre állnak.


Szóval igen, én nagyon hiszek az internet erejében.

Az egyedüli - viszonylag nagy - korlát a nyelvi korlát.

A magyar lakosság és annak a szummázott szabadideje és számítógépes hozzáértése, ill. a valódi szakértők és a szervezetek száma arányosan nem elég, hogy a nemzetközi nethez mérhető robosztus anyagot hozzon létre. Tehét egy-két, valóban remek magyar forrástól eltekintve az igazi hatalom a más nyelven, főleg angolul tudó ember kezében van.

2015. márc. 25. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Szirty ***** válasza:
50%

Az internet alapvetően információs pöcegödör úgy ahogy van.


Tegyük fel újra a kérdést:

Pöcegödör segítségével sokkal könnyebb a fejlődés?


Innen könnyebb a válasz: Nem.

Az internet egy lehetőség. Segíti, lehetővé teszi az információ áramlását. De ahhoz nincs valami sok köze miféle információ és hova áramlik.


Ha jól használod hasznos lehet.

2015. márc. 25. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Tom Benko ***** válasza:
Az internet felgyorsította az információhoz jutást, de sajnos a téves információhoz jutást is. Elég egy kevéssé elfogadott tudományos elképzelésre rákeresned, és áradni fog a szemét (l.: evolúció, magyar nyelv, őstörténet, stb...). Sokkal erősebben kell tudni szűrni az információt, nem működik a hagyományos "ha hihetőnek találom, akkor az is" beleszarás. Mivel azonban a legtöbb ember így szűr, a csalók erre alapozva terjesztik a baromságaikat - terjednek is vadul.
2015. márc. 26. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem azzal. A Fejlődés mindig az ész segítségével történt, és mindig azzal is fog. Sokan bedőlnek a hihetetlen adathalmaznak, és annak, hogy milyen könnyen és gyorsan lehet valamit megtalálni. Terjed is a felszínesség és a tévhit rendesen.

Newtonnak kevés lehetősége volt. Nem volt többre szüksége, ő volt mások lehetősége. Einsteinnek sem volt számítógépe, mégis elboldogult, igaz az ő módszerei mások voltak. Kicsit hatékonyabbak, mint így utólag látható. Annyival, hogy azóta is munkát ad sok ezer tudósnak.

A fejlődés nem azonos azzal, hogy megnéztél egy adatot az interneten. Lehet, hogy úgy érzed, hatalmasat léptél előre, de azt már nem tudod megmondani, hogy a tudásod valódi-e. Csak azt tudod, hogy "valaki így tudja".

Szinte teljesen érdektelen, mennyi információhoz jutsz időegység alatt. az érdekes az, mennyi idő alatt és mekkora térben tudod azt az információt elhelyezni összefüggések formájában, de még ennél is fontosabb, segítségével mi újat tudsz alkotni. Alkotás alatt nem a saját örömödre létrehozott bármit értem, hanem azt, ami bármely csekély mértékben, de az emberiség közkincsévé válhat.

2015. márc. 26. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!