Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Megcáfoljátok a tudomány...

Megcáfoljátok a tudomány "iterációs" fejlődéséről ezt a véleményt?

Figyelt kérdés

Olyasmit figyeltem meg különböző tudományágakban, hogy a tudomány fejlődését az jellemzi, hogy a már meglévő tudományos tudást kell elismételnie valakinek, és akinek sikerül, az tehet még hozzá valamit. És onnantól kezdve azt kell megismételnie valakinek, és akinek sikerül, az tehet hozzá még valamit.


Itt egy példa:


Ez a jelenlegi tudományos tudás: 4zttt9000.l


Fejlődni úgy lehet, hogy valaki elismétli ezt, tehát: 4zttt9000.l és utána hozzátesz valamit, mondjuk a "8"-t, és akkor ez lesz: 4zttt9000.l8


Neumannak is volt egy idevágó mondata, hogy a matematikát nem megérteni kell, hanem elfogadni.

Nem kell logikát keresni abban, hogy 4zttt9000.l, csal el kell fogadni.



Így van-e? Ha igen, miért? Ha nem, miért?



2015. febr. 24. 16:38
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Ha az említett példa makulátlanul logikus, akárhányszor megismételt kísérlettel is igazolható és a kételkedőnek bármilyen más "nyomozási" eredménye szintén azt támasztja alá, akkor el lehet fogadni.

Bár találkoztam olyan esettel is hogy egyetemen matektanár felírt egy csomó feladatot és megoldásait majd azt mondta hogy "jól be kell blaflázni" mert ez lesz vizsgán. Há-át, például a matekkal úgy vagyok hogy érteni szoktam, kivéve esetleg ilyen esetet, ahol tudtuk hogy nem ver át bennünk és ész nélkül elhittünk bármit amit felírt.

2015. febr. 24. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
De műszaki tudományokban vagy fizikában sem voltam hajlandó lexikálisan megtanulni a bonyolult képleteket. Hanem a vizsgán logikával mindig létrehoztam az éppen szükséges képleteket. Persze egyszerűbb lett volna úgy csinálni ahogy néhány osztálytársam csinálta: Puskát készített. De nekem a puskázási tudomány unalmas volt, ahogy az agyat sem szeretem gondolkodás helyett adattárolásra használni, hisz mekkora szabad hely van például ezen a HDD-n.
2015. febr. 24. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Mi van pl. akkor, ha mindenki ugyanarra a hibás következtetésre jut?
2015. febr. 24. 16:58
 4/13 A kérdező kommentje:
Vagy ha nem ismerik fel, hogy más következtetésre jutottak, és azt hiszik, hogy ugyanarra jutottak és mégpedig ugyanarra a hibás következtetésre?
2015. febr. 24. 16:59
 5/13 A kérdező kommentje:
Nem lehet, hogy ez az iterációs rész annyira az elején kezdődött a tanulásnak, amikor még az ember nem megkérdőjelez dolgokat, hanem örül, hogy abból a sok érthetetlen dologból párat megért? Gondolok itt mind egy ember életének a kezdetére, mind pedig egy társadalom vagy egy tudomány életének kezdetére.
2015. febr. 24. 17:01
 6/13 anonim ***** válasza:
46%

Nagyon jó kérdés a 3. és 4.

Ekkor meg kell vizsgálni azokat a kivételeket amik azt látszanak alátámasztani hogy nem biztos hogy a tudomány által ma elfogadott eredmény a helyes. Például ha a nagy tekintélyű Francia Tudományos Akadémia kimondja hogy levegőnél nehezebb tárgy nem repülhet. És ha mi meg csapkodjuk a repülő vérszívó rovarokat amik erről a tudományos "tényről" nem tudnak, akkor józan logika szerint kutatni kell, vizsgálni kell hogy mi a valóság. Mert bizony még ma is van emberek által alkotott tudomány és valós tudomány. És ha az utóbbit tárja ide valaki, le fogja mindenki pontozni. Mert ők csak az emberek által felállított eredményt ismerik, tehát szerintük csak az igaz.

2015. febr. 24. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Az 5.-et arra értettem, hogy esetleg a tudásunknak annyira a mélyén lehetnek hibák, amiket pont emiatt nem veszünk észre, mert arra alapoztuk meg az egészet.


Tehát felépítettünk egy épületet és minden szép, minden jó, csak egy dolgot nem vettünk figyelembe, hogy van mellette egy olyan folyó, ami ugyan 100 évente önt ki, és még sosem öntött ki, mi meg építjük 95 éve az épületet, és 5 év múlva jön az áradás.

2015. febr. 24. 17:10
 8/13 anonim ***** válasza:

Az 5. is jó csak azt a válaszom után olvastam el.

A régi időkben estek abba a hibába, hogy ha valaki egy nagyobb igazságot fedezett fel annál ami dogmaként megszokott volt akkor:

[link]

Ahelyett hogy belenéztek volna abba a k... távcsőbe, ahelyett hogy megbizonyosodtak volna a természet valós törvényeiről, az igazságról. És nem pedig csak azt hiszik el ami az emberek által írt könyvekben le van írva, hanem kizárólag a ligikának, a valóságnak hisznek. Columbo hadnagyot szoktam említeni ilyen esetben. Ő sem a mások által mondott dolgokban hisz. Felőle aztán mondhatja maga az amerikai elnök is. Őt a valóság érdekli. A tudós és az átlagember is az a valóságban kellene hogy higgyen.

2015. febr. 24. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Ha jól értem, akkor a természetbeli erőket gondolod alapigazságnak.


Akkor ez alapján olyan dolgok, mint a matematika beleillenek az iterációs fejlődésbe, mivel a matematika nem kapcsolódik a természetbeli erőkhöz. Vagy rosszul gondolom?


De még a természetbeli erőkre alapozott tudományok is, mint pl. a fizika. Honnan lehet pl. azt tudni, hogy a fizika olyan tulajdonságát, amit állandónak vettünk, nem megváltoztatható-e?


Egyébként a logikát is gyakran használtad a válaszaidban. Tudsz mondani példát arra, hogy a logika hol tud felülemelkedni a kérdésben vázolt, sima iterációs fejlődésen?

2015. febr. 24. 17:47
 10/13 anonim ***** válasza:

Olyan példát nem tudok mondani hogy mondjuk a pi értékének egy újabb számjegye a logika szerint mi lehet. Mert nem is vizsgáltam. De arra tudok példát, hogy mint tudjuk, az energiamegmaradás egy alaptörvény a fizikában. Aztán ha mélyebbre ásunk Columbo alaposságával, akkor logikus és kísérlettel is igazolható kivételek sokasága tárul elénk. Egy példa a sok közül, és ezt Feynman is megemlíti:


Adott két rezgésünk. Ez lehet bármilyen, mechanikus vagy elektromos.

[link]

A két rezgés amplitúdója a illetve b nagyságú. A két rezgés azonos frekvenciájú és azonos fázisú. Azaz hullámhegy hullámheggyel találkozik mikor kapcsolatba hozzuk a két rezgést (interferencia). Ekkor a rezgési amplitúdók összeadódnak, az eredő amplitúdó a+b lesz.

Viszont az eredő energiát már nem számolhatjuk ki ilyen egyszerű összeadással. Mert az energia képletében négyzeten van az amplitúdó, tehát az a, a b illetve az összeg is, vagyis az a+b.

Az egyszerűség kedvéért az első rezgés energiája legyen:

W1 = a²

A második rezgésé:

W2 = b²

Az eredő rezgésé pedig:

Wössz = (a+b)²

Látható, hogy W1 + W2 < Wössz. Vagyis:

a² + b² < (a + b)² = a² + b² + 2ab ; Látható, hogy a jobb oldal egy +2ab taggal nagyobb. Vagyis a két rezgés eredő energiája nem egyenlő a két energia összegével. Hanem nagyobb. Ugyanígy ha például két lézersugár ha vákuumban találkozik ellentétes fázisban, akkor semmivé válik az energiájuk. A leírtakat számtalan kísérlet is igazolja. Ahogy a többi kivételt is. Mégsem ismeri el a tudomány, vagy ha igen (mert nem tehet mást) akkor csak hallgat.

---

Vagy egy másik, szintén kísérlettel is igazolható példa, de ez energia eltűnésére:

[link]

Ebben az esetben a megmaradási törvények közül csak a töltésmegmaradás érvényesül, az energiamegmaradás nem.

---

További példát nem is említek, mert már ez is elég volt ahhoz hogy minden olvasó fellázadjon a leírtak ellen. Például ha egy piruettező jégtáncosnő behúzott karokkal gyorsan forog, majd széttárja karjait akkor lecsökken az energiája. Volt aki azt mondta hogy az energia nem veszett el hanem a jégtáncosnő izzadsággal átadta környezetének. Mert a tudomány mai állását akarják az emberek foggal-körömmel megmenteni. És ahogy megfigyelheted, lepontozásom innentől zuhanórepülésben be is indul az olvasók által. Bizonyítva azt hogy az emberek a közhiedelemnek hisznek, és nem vizsgálják azt hogy a leírtak hátha mégis igazak.

2015. febr. 24. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!