Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mennyit lehet kutatóként vagy...

Mennyit lehet kutatóként vagy nyelvészként (alkalmazott vagy elméleti) keresni, ha tegyük fel, hogy még érzékem/képességem/tehetségem is van hozzá?

Figyelt kérdés
Most éppen nyelvi szakos vagyok, de szeretek más tudományokat is, pl. "reál" témakörökben is jó vagyok, tehát ez akár fordításnál, alkalmazott nyelvészetnél, szoftverfejlesztésnél is hasznos lehet szerintem. Igazából, a kutatás és a fordítás (vagy akár a ketto ötvözete) is érdekel és az lenne a legjobb, ha mindkettot végezhetném. Bármelyik nyelvet szívesen megtanulnám még a mostaniak (keleti, angol, spanyol) mellé, viszont mivel a fordítás, tolmácsolás is érdekel ezért lehet, hogy jobban megérné inkább abba az irányba haladnom egy bizonytalanabb cél helyett?

2015. ápr. 3. 14:42
 1/3 A kérdező kommentje:
Amikor leteszteltem a fordítási képességeimet, rendkívül jó eredményt kaptam, hihetetlenül jól tudnék keresni, megérné mégis inkább nyelvészettel foglalkozni? (vagy vannak olyan helyek, ahol akkora elony, ha mindkettöhöz ért az ember, hogy megéri érte még pár évet beülni az iskolapadba és fizetni? )
2015. ápr. 3. 14:49
 2/3 anonim ***** válasza:

Kicsit zavaros, hogy mit is szeretnél (de asszem még saját magadnak is)...


"Kutatóként vagy nyelvészként" -- aki ténylegesen nyelvészként dolgozik, az 90%-ban kutatóként, valamilyen kutatóintézetben teszi ezt. Magyarországon az állami kutatóintézetekben a közalkalmazotti bértábla szerint alakulnak a fizetések, ez a legalsó pozíció esetén kb. nettó 100k körül van, 20+ év kutatási-publikálási(-oktatási) tapasztalattal nettó 250 körül lehet keresni, szóval nem túl fényes (és általában már a legalacsonyabb beosztások esetén is elvárás a minium folyamatban lévő PhD képzés). Szóval anyagilag ez az út nem különösebben éri meg, max. az elhivatottság miatt lehet érdemes ilyen pályára lépni.


A fordítás talán valamivel eladhatóbb, ebben nincs tapasztalatom, szerintem max. olyan nettó 200/hó lehet reális. Nyilván lehet kutatni a pl.fordítás módszertanát is (alkalmazott nyelvészet), meg sok kapcsolódó terület van még.


Nyelvészet + szoftverfejlesztés = nyelvtechnológia (pl. automatikus gépi fordítás). Ebben van (valamennyi) pénz, de mondjuk inkább informatikai-mérnöki tudásra van hozzá szükség és minimális nyelvészetre.

2015. júl. 2. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Melyik a minorod ?
2018. szept. 6. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!