Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Milyen évet írtak Jézus...

Milyen évet írtak Jézus születésekor? Több volt mint 2015?

Figyelt kérdés
Még életében elkezdték az új évszámlálást? Számolták egyáltalán? A majákról tudom, hogy i.e 3114 nekik a nulladik évük, a Gergely naptár szerint pedig nincs nulladik év.

2015. ápr. 4. 01:15
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Nem. A keresztény időszámítást Jézus halála után jóval később találták ki a keresztény püspökök. Most pontosan én sem tudom, kinek a nevéhez fűződik.


Magában a Római Birodalomban a római időszámítást használták, aminek a kezdőpontja Róma alapítása volt (ami egy mitologikus, tehát fiktív időpont). A történetírói munkákban pl. azt szokták volt írni, hogy ez és ez a császár a Város alapítása utáni X. évben kezdett el uralkodni. Illetve a köztársaság korában consulok hivatali ideje jelölte az évet. Az átlag római úgy utalt egy évre ,hogy "emlékszel, Fabius Maximus és Aemilius Paulus consulsága idején történt, hogy..." Egyébként ez a principatus korában is megmaradt, mert akkor is neveztek ki consulokat.


Egyébként, hogy a kérdésedre is válaszoljak: "Milyen évet írtak Jézus születésekor?"


Ugye említettem, hogy a Római Birodalomban a római időszámítást használták, ami a Város alapításakor kezdődött. Rómát a keresztény időszámítás szerint hagyományosan Kr. e. 753-ban alapították. Igen ám, csakhogy Krisztus nem akkor született, amikor a keresztény időszámítás kezdődik, vagyis nem Kr. u. 1-ben. A dolgot bonyolítja, hogy ugye az is kérdéses, hogy létezett-e, de azok a dolgok, amiket a Biblia leír (természeti jelenségek, amelyeket Jézus születéséhez kötnek), korábban történtek pár évvel mint Kr. u. 1. A római időszámítás szerint tehát a Város születése után 740-760 között született valamikor.


A zsidó időszámítás szerint pedig 3000-valamennyiben. Nézz utána, ma milyen év van a zsidó időszámítás szerint és vonj le belőle 2015-öt.

2015. ápr. 4. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Melyik időszámítást? Sokáig a keresztények is vagy a zsidó naptárat, vagy az ókori római naptárat használtak (Ab Urbe condita, A. U. C.).

A.U.C. 753, zsidó naptár szerint 3761 (igen, már ez nagyobb, mint 2015). Nincs nulladik év a Krisztus születése szerinti időszámításban.

2015. ápr. 4. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!