Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mekkora átmérőjü ürállomásra...

Mekkora átmérőjü ürállomásra lenne szükség hogy mesterséges gravitációt lehessen rajta csinálni? És mekkora sebességel kéne forogjon?

Figyelt kérdés
2015. ápr. 19. 18:17
1 2
 1/13 anonim válasza:
Ugylátom hogy nem vagy tisztába a centrifugális erővel. De ha agyalsz kicsit akkor könnyedén ki lehet számolni. Mostani gravitálció + bolygó forgás sebesség. Ezt le kell kicsinyíteni arra az űrállomás méretére ami meg szeretnél építeni. De én a helyedben beszereznék egy antigravitront
2015. ápr. 19. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
76%

Bármekkora lehet, akár két méter átmérőjű is, ha megfelelő forgási sebességgel rendelkezik.


A probléma az, hogy ha az ember kilép a tömegközéppontból, akkor excentrikussá válik a forgó űrállomás, és ez képes akár szétrázni is az egész komplexumot. Pont ezért centrírozzák az autók kerekét is, hogy ne legyen excenteres.

Minél nagyobb az űrállomás tömege, annál kevésbé számít a tömegközéppont elmozdulása. Azonban annál több energiába is kerül a kerületi sebesség elérése és fenntartása földközelben.

2015. ápr. 19. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Nem akarok ürállomást épiteni, csak arra voltam kiváncsi hogy ez jó megoldás-e lenne egy aktiv ürállomás épitéséhez.

Elkezdhetne épiteni egyet a NASA :D

2015. ápr. 19. 19:57
 4/13 anonim válasza:
33%
Az űrbe noncs gravitáció ezér nem fog szétrázkodni az építmény hacsak nem a bolygó tömegvonzásában van, vagy bolygókörüli pályán. Ami a földön lehetettlen azon kívűl lehetséges.
2015. ápr. 19. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Hardy Weinberg ***** válasza:
Szerintem inkább az egyéb gyakorlati problémák miatt nem foglalkoznak ilyesmivel. Például, hogy a forgó mozgás fenntartásához rengeteg energia szükséges. Továbbá, az egész építmény nem foroghat, mert akkor gyakorlatilag lehetetlen lenne hozzádokkolni más űrjárműveket. Ha viszont forgó és nem forgó részei is vannak, akkor azok összekapcsolása elég problémás. És akkor jön az a probléma is, hogy a bent lévő embereknek közlekednie kellene a nullgravitációs és a forgó részek között, ami elég veszélyes mutatvány lehet.
2015. ápr. 20. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Hát szerintem ezek nem olyan lényeges problémák... Mostani ürállomásokon sincs gravitáció, ennél sem lenne gond ha megálna a forgás a dokkolás idejére. az a néhány perc nem lenne gond! :)

Esetleg vannak valami nagyobb problémák is ezzel?


Ugye gondoltam hogy a sok alkatrészt a földről kilőni megint csak nagy energia lenne, de minden kilőtt rakétát ugy terveznének hogy utánna ne ürszemét legyen hanem felhasználható egy ilyen ürrálomás megépitéséhez akkor sokat meglehetne spórolni :)

2015. ápr. 20. 13:58
 7/13 Vree ***** válasza:
100%

Nagyon jó kérdés, kiszámolhatod egyszerűen:


A Föld felszínén tapasztalt gravitáció egy kb. 9,81 m/s^2 nagyságú lefelé mutató gyorsulás.


Ennek a kiszámítása

a = v²/r

vagy

a = ω²r

ahol ω a szögsebesség: mennyi idő alatt teszünk meg egy teljes fordulatot.

ω = 2π/t


Namost talán hallottál már róla, hogy a centripetális erő szerepet játszik a Föld gravitációánál is, pontosabban ellensúlyozza azt. Sőt mivel a Föld gömbalakja révén az egyenlítőtől távolabbi pontok kisebb köröket tesz meg, ez még a különböző szélességi fokokon észlelt vonzás mértékét is befolyásolja - és nem mellékesen a Föld alakját is.


Tehát én azt tanácsolom, hogy kezdjük azzal, hogy EZT kiszámítjuk:


a Föld sugara az Egyenlítőnél: r = 6 378 000 m

egy földi nap hossza: t = 24 h = 86 400 s


tehát a szögsebesség:

ω = 2π/T = 2π / 86 400 s = 7,27 * 10^-5 s^-1


és így a gyorsulás

a = ω²r = 7,27 * 10^-5 * 6,378,000 m * 1/s² = 0,0337 m/s²


Tehát ha csinálnál egy akkora fánk alakú űrállomást, mint az egész Föld, és olyan sebességgel forgatnád, mint amennyivel a Föld forog, még MINDIG messze túl lassú lenne, hogy a földihez hasonló gravitáció érzetét keltsd azokban, akik a belső oldalán sétálnak.

Amikor ezt az óriási kereket majd a Földhöz képest x300szoros sebességgel forgatod (tehát 1 nap [=1 teljes fordulat] kevesebb, mint 2 percig fog tartani), AKKOR éred el majd, hogy kb. akkora legyen a kifelé hajtó erő, mint a számunkra ismerős földi gravitáció.


Most próbáld meg ezt úgy elképzelni, hogy csak egy miniatűr űrállomásod van, és kiderül, hogy eléggé reménytelen a dolog. :p

2015. ápr. 20. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ! erre vártam :)

Bár biztam hogy ez nem ilyen bonyolult, mert a mesterséges gravitáció feltalálása még meszebb van! :(

A mesterséges gravitácóra van valamilyen elmélet? :)

2015. ápr. 20. 22:52
 9/13 anonim ***** válasza:

Amit mindenki kihagyott, az a Coriolis-gyorsulás. Ha túl kicsi átmérőjű forgó űrállomást csinálsz, akkor félő, hogy hanyattesel, amikor felszaladsz a lépcsőn :)


Ki lehet számolni, hogy mekkora átmérő esetén mekkora ez a hatás, de nem fogok itt és most nekiállni. Valahol azt olvastam, hogy 300 méter sugarú űrállomáson már nem lenne túl zavaró a Coriolis-gyorsulás mértéke.

2015. ápr. 21. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Elnézést, picitt off kérdés, de egyetemen lehet tanulni ilyen öszetettebb számitásokat?

Nem vagyok nagyon hülye a matekhoz, de most középsuliba nem tanulunk semmit matekbol (Gyenge suli, rossz tanár), vagyis tanulunk de nagyon egyszerü képletes számitásokat csak!

Peddig engem nagyon érdekel a fizika, és ezt is megszeretném tanulni! :)

2015. ápr. 21. 18:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!