Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A föld magmáját mi tartja...

A föld magmáját mi tartja hőn, mitől meleg?

Figyelt kérdés
2015. jún. 23. 11:51
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
hogy létezhet, és ha létre is jön mért nem hűl ki, ha a környezete folyamatosan hőt von el
2015. jún. 23. 11:53
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Egy lepontozásért megemlítem saját elméletem. Az unipoláris dinamóhoz (Faraday-korong, Self-exciting homopolar generator) hasonlóan a Föld is (a saját) mágneses terében forog, ami örvényáramokat indukál az áramot viszonylag jól vezető olvadt magban.

[link]

Vagyis az a hő a Föld forgási energiájából származhat.

2015. jún. 23. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 Wadmalac ***** válasza:
100%

#2:

Nem hülyeség, amit írsz, csak ez nem jelentékeny része a keletkező hőnek. Kb. hasonló mértékben melegíti a Hold árapály-hatásából származó gyúrás is. De a fő összetevő az a természetes nukleáris reaktor, amit a magma rádium- és tóriumtartalma produkál.

Régebben én is azt hittem, hogy éppen a radioaktív bomlás a legkisebb összetevő, hát nem, éppen az a legjelentősebb rész.

2015. jún. 23. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

2-es, tudnál forrást linkelni?

még a wikipédia sem írja ezt a banálisan alapvető dolognak tűnő dolgot, vagy esetleg ez pontosan nem ismert?

2015. jún. 23. 15:13
 5/13 anonim ***** válasza:

Nem számottevő, utolsó pont:

[link]

2015. jún. 23. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
Itt Magyarországon télen sem fagy át a föld egy méternél mélyebbre. Akkor se, ha heteken át tartós és erős fagy van. Ennek az az oka, hogy a föld rendkívül rossz hővezető. Több százezer méter elég jó hőszigetelő sok millió évre is. Ha semmi más ok nem lenne, és ha semmi hő nem keletkezne is. De például elég komoly magmaáramlások (és így súrlódás) van folyamatosan, tehát van utánpótlás is.
2015. jún. 23. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

ez a forrást sajnos nem értem, nem beszélem az angolt


utolsó, te nagyon rossz helyen tapogatózol, ez egészen biztos!

2015. jún. 23. 17:49
 8/13 anonim ***** válasza:
Az emberi hülyeség fűti:) A vulkánkitörés a magma tiltakozása a túlfűtés ellen:)
2015. jún. 23. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
remélem elhitted, hogy vicces vagy
2015. jún. 23. 19:21
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

#7: "utolsó, te nagyon rossz helyen tapogatózol, ez egészen biztos!"


Pedig igaza van, a Föld forgásából adódó súrlódás is hozzájárul a bolygó melegítéséhez. A külső rétegek forgási sebessége ugyanis eltér a belső rétegek forgási sebességéhez képest, így egy állandó gyűrő hatás érvényesül a rétegek között.

Fogj egy darab vasat, és kezdd el húzgálni a betonon. Aztán érintsd meg a betonnal érintkező végét, de csak óvatosan, mert meg is égetheti a kezedet. Hasonló játszódik le a bolygó különböző rétegei között is.


De elsősorban a Föld hasadóanyag-készlete a felelős a bolygó belső hőjének megtartásáért.

2015. jún. 23. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!