Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért van az, hogy az alváskut...

Miért van az, hogy az alváskutatásba nem ölnek annyi pénzt és időt, mint más, kevésbé fontos tudományágba?

Figyelt kérdés
Szerettem volna megtudni, hogy pontosan milyen agyi folyamatok játszódnak le alvásparalízis közben és egy csomó foghíjas, ködös találgatás van rá, de semmi precíz, alapos konkrétum. Ennek kapcsán rengeteg alvászavaros betegséggel találkoztam, de hivatalos, részletes orvosi leírást alig-alig találtam. Nem tudom, hogy ha ennyi ember szenved alvászavarokkal és a nap folyamán folyamatosan fáradt az emberek fele, akkor miért nem az ilyenekkel foglalkoznak a szakértők?! Ha az ember elmegy pszichológushoz és az alvásparalízises hallucinációiról panaszkodik, akkor 10 orvosból 9-nek fogalma sincs miről van szó, mikor ez az emberek jelentős részét érintő állapot.
2015. júl. 5. 23:16
 1/6 anonim ***** válasza:

Pedig ez kutatott téma, legfeljebb te nem hallottál róla. Lehet, hogy nem pont Magyarországon foglalkoznak ezzel behatóan, de a nyugati országokban biztosan, és a kutatási eredményekről a magyar tudományos élet is tud tájékozódni, hiszen a kutatási eredmények elérhetőek a szakemberek számára.


Egyébként ennek ellenére tényleg nagyon ingoványos a téma, aminek az az oka, hogy a mai technikai fejlettségünk nem annyira magas, hogy ebben a kérdésben viszonylagos konszenzus alakuljon ki a tudományt művelők között. Egymásnak ellentmondó mérések és következtetések vannak, ebből fakadóan pedig nincs az, hogy ha valakinek alvászavara van, akkor akárhová megy, mindenki meg tudja gyógyítani. Ez nem olyan mint egy vakbélműtét, mert még az alvás folyamatai és kérdései nincsenek feltárva. És ennek az oka technikai, mint mondtam, hogy nincsenek rá olyan eszközeink, amivel egzakt eredményeket lehetne elérni.


Amit a pénzről és időről írsz, az hülyeség, mert a tudomány nem így működik. Nincs ilyen, hogy "kevésbé fontos tudomány", és senkinek nincs joga kinevezni egy tudományról, hogy ez fontos, és a másiktól megvonni a támogatást. Bár a mindennapi politikában lehet ilyenekkel találkozni, ami úgy jelenik meg, hogy ezt vagy azt az egyetemet jobban vagy kevésbé pénzeli a politika. De ez akkor sem az alapján megy, hogy egyik tudomány kevésbé fontosabb mint a másik :D A tudomány az tudomány, és vannak különféle területei, és ezek között nincs fontossági sorrend.

2015. júl. 6. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Annyit tennék hozzá, hogy a gyógyszergyárak által szponzorált alapkutatások ellátottsága sajnos függ a várható bevételtől is. Vannak olyan területek, amiket azért kutatnak, hogy gyógyszer, tehát termék legyen belőle. Ettől még persze vannak egyetemi (állami) kutatások is, de az anyagi ellátottság egyáltalán nem olyan igazságos, amilyennek lennie kéne.
2015. júl. 6. 03:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Ez azért elég összetett folyamat. A pénzt végső soron az állam, vagy valamely nagy cég adja. Azok is emberekből állnak, akiket ezer különféle információ ér és ezer különféle befolyás éri őket. A döntéshozó ismerete is véges, ezek együtteséből választja ki, az adott pillanatban milyen legyen a fontossági sorrend.

AZ alváskutatás (lényegében az agykutatás egy speciális része) bonyolult, sok pénzt, eszközt és tudást igényel, és nehéz jól bemutatni a kézzelfogható előnyét. Az indokok gyakran annyira összetettek, hogy a döntéshozó (aki laikus) nem is érti, persze, hogy nem helyezi előtérbe.

2015. júl. 6. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Nincs benne pénz.
2015. júl. 6. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Van benne, csak a döntéshozók nem látják. Egy csomó ember sokkal fittebb, jobb kedvű, kevésbé beteg, hatékonyabb lenne. Igaz, kevesebb altató fogyna. Ez azért a többlettermelésben és sok másban elég jelentős összeg, csak nehéz kimutatni. Főleg gyorsan nehéz.
2015. júl. 6. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"kevésbé fontos"


Kinek fontos?

Neked? Vagy nekem...

2015. júl. 7. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!