Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mennyi a hiperbolikus kifejezé...

Mennyi a hiperbolikus kifejezés értéke?

Figyelt kérdés

(sinh(26.281) - cosh(26.281)) / (tanh(25)-1) = ?

Ez a nulla nagyon rossz!

[link]


2015. júl. 30. 16:11
 1/4 anonim ***** válasza:

Hát hallod, ez egy numerikus rémálom.


sh(x) = (e^x – e^(–x))/2,

ch(x) = (e^x + e^(–x))/2,

sh(x) – ch(x) = (e^x – e^(–x) – e^x – e^(–x))/2 = –e^(–x).


th(x) – 1 = –2/(e^(2*x) + 1).


Így a válasz a kérdésre: (sinh(26.281) - cosh(26.281)) / (tanh(25)-1) = –2*e^(–26.281)/(e^50 + 1) =

[link]

2015. júl. 30. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Meglett a helyes eredmény, hasonlít a Tiédre, de teljesen más! :D ( -2 -> 1/2 ; / -> * )

Paraméteresen tudja a Wolfram:

[link]

Behelyettesítve:

[link]

azaz ~ 10^10, ami nagyon nem nulla!

Ez azért elég durva hiba a programtól. :-(

2015. júl. 30. 22:51
 3/4 anonim ***** válasza:

> „Meglett a helyes eredmény, hasonlít a Tiédre, de teljesen más!”

Megvan, mit rontottam el, a tanh-s kifejezéssel szoroztam, ahelyett, hogy osztottam volna.


Amúgy numerikus számolásoknál minél inkább kerülni kell a nullához közeli dolgokat, főleg a nevezőben. Az van, hogy a Wolframalphának van egy alapértelmezett értéke, hogy hány tizedesjegyre számoljon. Ha azt mondjuk kapásból 1000-re tudtuk volna állítani, akkor egyből meglett volna a jó eredmény is. Persze ilyen esetekben legjobb átalakítani az eredeti képletet, azaz „kézzel” egyszerűsíteni, hogy ne fussunk bele ilyesmikbe.

2015. júl. 30. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Akkor valahogy így kellett volna megadni(?):

[link]

2015. júl. 30. 23:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!